E shtune, 23.09.2023, 09:24 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Wladimir Klitschko vazhdon te mbetet Mbreti i Boksit

E diele, 03.07.2011, 07:57 PM


Wladimir Klitschko, ukrainasi qe flet pese gjuhe, boksieri i peshave te renda, eshte kampion ne kategorite: WBA, IBF, IBO, WBO si dhe Kampion i revistes Ring.

WBA mbahej nga britaniku David Haye deri mbremjen e djeshme ne Hamburg.

Ndeshja e mbremshme Klitschko vs Haye konsiderohej si Kryendeshja e viteve te fundit, pasi boksit te peshava te renda i kane munguar luftetaret e vertete. Pas fundosjes se Hekurit te Cmendur Mike

Tyson peshat e renda kane zhvilluar ndeshje te lehta.

Vladimirit i kishin munguar kundershtaret serioze dhe pritej shume nga Davidi, i cili foli shume vitet e fundit duke treguar se eshte nje arrogant fjale-madh e pune-vogel. Boksi eshte ne krize

sepse njeriu tjeter me i forte i botes eshte Vitali Klitschko, kampion ne WBC, vellai me te cilin nuk do te ndeshen ndonjehere. Familja Klitschko zoteron gjithcka ne peshat e renda, gjithashtu

zoteron edhe respektin e miliona boksdashesve. Mbreter ne Ring dhe Mbreter jashte tij.

 

Nje shi i dendur dhe nje stadium i mbushur me rreth 50 000 vete. Dy njerez qe ngrohin grushtat per te thyer turinjte e njeri-tjetrit.

Nje David qe mezi e merr guximin te shfaqet ne ring dhe miliona tifoze ne mbare boten duhet te presin rreth 10 minuta. Nje David i qeshur e mendjemadh behet trim dhe vjen aty ku ndeshen burrat.

Nje Vladimir ''mendjevogel'' e serioz nuk vonon te zoteroje qendren e ringut.

Nje David qe sulmon pak, mbrohet e rrezohet duke u mbrojtur shume here.

Nje Vladimir qe jep goditje shume e merr pak.

Nje David qe mbyll gojen e jep doren.

Nje Vladimir qe ''mbytet'' nga titujt.

 

Wladimir Klitschko

Lindur me 25 mars 1976

Gjatesia: 1.98 m

Pesha: 110 kg

Ndeshje si prefesionist: 59

Fitore: 56

Humbje: 3

Fitore me ''Knockout'' 49

 

Eshte njeri human dhe ka ndihmuar njerezit ne nevoje qe ne fillimet e karrieres sportive.

Vellezerit Klitschko jane aktive prane UNESCO-s, per te cilen kane dhuruar qindra mijera euro.

Vladimir Klicko: ''Ne jemi gjithmone te gatshem te ndihmojme dhe te ndeshemi per te tjeret''.

 

Ilir Dardani(Vota: 11 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora