E enjte, 05.10.2023, 02:43 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Pergjigje z. Luan Cipi

E hene, 01.08.2011, 08:03 PM


Pergjigje z. Luan Cipi

 

Nga Ilir Dardani

 

I dashur Luan Cipi,

Te dua e te respektoj ty si njeri. Edhe nje here:  Te dua e te respektoj ty si njeri.

Por… pa islamin. Islami yt ma shpife. Jo vetem i yti, jo! I te gjithe shqiptareve, pa asnje perjashtim!

E di qe je hidheruar me mua nga qe nuk lejova publikimin e reportazhit tend ne Turqi, por per kete nuk me vjen aspak keq.

Pastaj reportazhi yt kishte destinacione te ndryshme dhe nuk ishte ekskluziv per Zemra Shqiptare. Edhe nese ishte nuk do te publikohej, por te pakten do shprehja keqardhjen per kohen e humbur.

5 milione shqiptare ne Turqi? Sa shkolla shqipe, shoqata, parti etj. ka shqiptare atje? Asnje!

Reklame turizmit turk nuk do i behet sa te jem une Kryeredaktor. Turqit nuk me pelqejne, sidomos kur kane pretendime per ringjallje te perandorise islamike, por edhe per prapambetjen qe propagandojne per popullin Tim shqiptar. Ah po! Si mund te harrohet  edhe fakti qe poshterojne Heroin Kombetar te Popullit Tim?!

Ne fakt me cudit qe kerkon censurimin tim, kur edhe e di qe une jam ai qe vendos per publikimet. Kuptohet ne marreveshje me Gezimin dhe me te tjeret, por persa i perket Islamit nuk pyes njeri sepse diten qe nuk do kem te drejten per perzgjedhjen e materialeve largohem nga ky pozicion. Pra, nuk ka kush distancohet sepse vete jam Redaksia. Une jam Editoriali!

Ne morem fene e pushtuesit, ndryshe nga te gjitha vendet e tjera, morem emrat, vrasesit pushtues i beme shenjter, ndryshuam per Zi historine tone pergjithmone duke u bere oqean turpi!

Qe kur shkoi ne Parajse Gjergj Kastrioti Islami ka sulmuar figurat qendrore te kombit shqiptar.

Sot hoxhallaret e Kosoves dhe Maqedonise vjellin vrer per te gjithe jo-myslimanet e medhenj. Sulmohen dhe Poshterohen: Gjergj Kastrioti, Nene Tereza, Ibrahim Rugova, Pjeter Bogadani dhe te gjithe te Krishteret, apo ata qe nuk kane dashur qe vendi i tyre te mbytet ne orientalizem!

Pervec hoxhallareve ka mijera kelyshe turqish shqipfoles qe poshterojne ne menyren me te pabesueshme Njerezit me te Cmuar te Kombit Shqiptar.

Pervec ketyre kelysheve kemi dhe qindra terrorise islamike qe kane vrare, tentuar te vrasin shqiptare dhe shpetimtare te shqiptareve.

Pervec kelysheve te fundit kemi edhe kelyshe ne ardhje, sepse islami eshte Ideologji dhe kurre nuk do te pajtohet me ‘’misionin shpirteror’’, por do kerkoje te futet ne cdo ‘’skut’’, nga politika deri tek sporti.

 

Une nuk urrej shqiptaret por urrej islamin e tyre. Nuk ka ‘’islam te ndershem’’. Islami eshte Nje. Besimtaret e ndershem nuk jane besimtare serioze, sepse nese do ishin kombi yne do ishte harruar sot. Mos-besimi ndaj islamit na ka mbajtur gjalle, perndryshe do ishim shnderruar ne Fabrike Bombash dhe perfundimisht do kishim hedhur ne ere veten tone!

 

Ti si i moshuar dhe intelektual, a kujtohesh ndonjehere per Heroin Tone Kombetar? Aspak s’te vret ndergjegja? Do kishe fytyre t’i dilje perballe Gjergj Kastriotit, si mbrojtes i Turqise, i turqizmit, osmano-islamo-orientalizmit?! Dhe kur mbron del direkt kunder Kontinentit Natyral?! A e pyet veten, c’te ka mbetur ty ne Anadollo-Pakistan?!

E mendon se si eshte lufta? A e di se ne lufte njerezit vdesin? A e di se ne kemi zhvilluar dhjetra luftra masive kunder pushtuesit turk dhe kemi humbur qindra mijera jete? A e ndjen gjakun e tyre ti?!

E je ne dijeni te aktualitet boteror sot?  A e di se Shqiperia eshte ne Europe dhe Europa nuk eshte islame?!

A e di ti se niperit e mbesat nuk kane te ardhme me islamin neper kembe?

A jeni ne dijeni te diskriminimit gjinor te femres ne boten myslimane?

A e di se islami ka deshtuar dhe nese vazhdojme te mbajme bazat tona ne Deshtim ne jemi te mbaruar?

 

Une aktualisht kam nderin te jem Kryeredakor i  Zemra Shqiptare. Nuk e dua islamin, fene e shumices se shqiptareve, dhe refuzoj te publikoj materiale islamike. Refuzoj te publikoj cdo material nga islamiket. Refuzoj sepse sa te jem gjalle do e nderoj Heroin Tim Kombetar dhe mbare heronjte e kombit tim.

Refuzoj te uroj shqiptaret per festat islamike dhe mbajtja e Ramazanit me duket nje absurditet i shkalles me te larte, nje cmenduri e pabesueshme.

Ky jam une dhe ti, i dashur Luan nese ndjehesh i ofenduar je i lire te largohesh nga Zemra Shqiptare. Jo vetem ti, por te gjithe ata qe besojne se Ilir Dardani e urren kombin e tij.

Jane te lire te largohen te gjithe ata qe nuk besojne se Zemra Shqiptare eshte Zemer e Vertete Shqiptare, e cila ka lindur per te dashur vetem shqiptarin, e djeshem, te sotshem dhe ate te neserm.

Nga eksperienca: asnje shqiptar nuk largohet nga ketu, perjashto disa islamike qe i kam larguar une. Shqiptaret mund te kene frike te largohen nga islami, por shqiptaret nuk jane idiote qe te mos e kuptojne qe Zemra Shqiptare eshte Zemra e Tyre ne Diten me te Bukur te Pranveres me te Bukur.

 

Pac shendet e jete te gjate, i dashur Luan Cipi

 

Me respekt per ty njeriun, por jo per Ideologjine,

Ilir Dardani, origjinal.(Vota: 41 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora