E marte, 25.06.2024, 08:22 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptarët dhe Bishti i tyre

E diele, 26.06.2011, 04:05 PM


Shqiptarët dhe Bishti i tyre

 

Ne mund te fleme gjate, por eshte tragjike te zgjohemi vetem ne sekondat e fundit te jetes, thjesht sa per te vdekur zgjuar!

 

Nga Ilir Dardani

 

Kush nuk do donte qe kombi i tij te jete perfekt? Kush mendon se perfektesia arrihet duke fshehur ne menyre te turpshme anet negative te qindra mijera shqiptareve, apo ndoshta edhe milionave!? Kush mendon se duke bekuar mallkimin do te ecim perkrah botes se zhvilluar!?

Kishte te drejte Konica dikur, kur akuzonte shqiptaret si armiq te Shqiperise. Edhe sot kur kane mundesi te fitojne ate qe nuk e kane pasur kurre vazhdojne te luftojne ne te gjitha menyrat kunder kombit te tyre. Por edhe kur nuk kane dashuri per kombin cuditerisht nuk kane as per veten: Hashim Thaci urren Hashim Thacin, Shefqet Krasniqi urren Shefqet Krasniqin, Abdi Baleta urren Abdi Baleten, Rexhep Qosja urren Rexhep Qosen!

 

Shqiptaret kane Bisht dhe pike. Dhe, sic e kam thene me pare, turko-arabi i ka kapur pikerisht tek Bishti dhe nuk i leshon.

 

Kohet e fundit jane rishfaqur sulmet kunder priftit Anton Kcira, i vleresuar Lart per Veprimtarine Kombetare, i cili ne nje moment te veshtire per cdo shqiptar u shpreh mbi mosmirenjohjen qe buron nga trojet arberore dhe perfundon ne Sahara.

Ishin arrestuar tre shqiptare ne Amerike, te cilet kishin planifikuar  dhe ishin prane nje sulmi terrorist ne emer te islamit.

Sot kemi plot te tjere qe jane arrestuar para se te lajne Shpetimtaret tane me gjak, kur nuk duhej te ekzistonte as akti me i vogel kunder tyre, qofte edhe thjesht gazetarest.

Sot ne kemi dy te rinj amerikane te vrare barbarisht pa asnje arsye nge nje shqiptar, kemi edhe dy te tjere qe e kane provuar plumbin e shqiptarit me bisht dhe ju guxoni te mbyllni syte dhe te mohoni bishtin tuaj! Filluat edhe te mohoni kombesine e tij duke na e bere gjerman edhe pse babe e nane i kishte myslimane nga Kosova, vend ne te cilin edhe kishte lindur! Ne familjen e tij kishte edhe hoxhallare! Hipokrizia e bishto-shqiptareve eshte e padurueshme dhe gjak-ndjellese. Nese mburremi me fituesit e Nobel per Paqe dhe Shkence, Gonxhe Bojaxhiun e Ferit Muratin (ky i fundit ka lindur ne Amerike para 74 vitesh dhe gjithe jeten e deritashme e ka kaluar atje), atehere duhet te c’mburremi me keta kriminelet bishto-islamike, por kjo nuk na pelqen sepse jetojme jashte realitetit, jetojme ne enderra te semura, prandaj eshte jete-a-vdekje Zgjimi Kombetar.

Dhe nuk ka perfunduar me kaq. Shqiptaro-bishto-islamiket sapo kane filluar te organizohen per t’i shpallur lufte Amerikes. Sigurisht qe kushdo qe lufton Ameriken eshte i Humbur dhe humbja nuk do te perfaqesohet nga bishto-islamiket por nga mbare kombi shqiptar.

Mbushja masive e internetit me propagande bishto-islamike, kenget dhe poezite per terroristat islamike, lufta e hapur kunder krijeses se bukur, femres se pafajshme dhe te pafuqishme, jane tregues kristal i asaj qe po gatuhet ne trojet tona.

Dhe ju guxoni te mbuloni me pelhure te zeze islamike bishtin!

 

Me gjithe mirenjohjen me te madhe per Luftetaret e Lirise, per Deshmoret, Martiret dhe Veteranet, per cdo pike gjaku, per cdo dhimbje zemre e lot te derdhur, duhet te jemi te qarte per dicka: Kosova kurre nuk do te clirohej nga shqiptaret. Jo nga qe mungonte dashuria per kombin dhe trimeria, por sepse ishte e pamundur.

Dardanine e cliroi Amerika, e cila udhehoqi NATO-n. Amerika beri nje lufte per ne shqiptaret. Pa Ameriken dhe Europen Perendimore Dardania do shuhej e gjitha dhe ndoshta edhe Shqiperia. Pa Ameriken dhe Europen Dardania me Shqiperine prape do te pushtoheshin nga Serbia - me ndihmen edhe te Rusise.

Ne shqiptaret duhet te jemi teper te kujdeshem sepse ‘’kali per te kaluar lumin’’ do na duhet prape ne te ardhmen. Edhe nese Serbia e njeh shtetin e Kosoves nuk do te thote se kemi garantuar paqen, prandaj duhet t’i qendrojme prane mikut, sepse edhe nese jemi te gjithe me bishta - mosmirenjohes, per hir te interesit do na duhet.

 

A ka ne te vertete shqiptare me Bishta? Sigurisht qe ka!

E si nuk mund ta kishte bisht Hamza Halldupi kur vihej ne sherbim te pushtuesit?!

E si nuk paskan pasur bisht te gjithe hoxhallaret ne kohen e perandorise pushtuese islamike?! E si nuk paskan pasur bisht nje pjese teper e madhe myslimanesh ne kohen e pushtimit islam, te cilet ndjeheshin ‘’qytetare speciale’’ duke perbuzur e dhunuar te Krishteret e mbetur?! E si nuk paskan pasur bisht ata shqiptare qe ishin ne radhet e ushtrise pushtuese osmano-islame dhe luftuan per te vrare lirine e popujve te Ballkanit. E si nuk kane bisht shqiptaret e sotem qe krenohen me luftetaret e djallit?!

Kush mund te me thote se hoxha Musa Efendiu nuk kishte bisht, i cili villte vrer kunder flamurit shqiptar dhe perkrahte fuqishem pushtuesin osman?!

Po hoxhallaret qe bene edhe te pamunduren qe shkrimi shqipo-latin te erresohej arabisht, a nuk kishin bisht a?!

Si mund te mohoni bishtin kilometrik te Esat Pashe Toptanit?!

Po Haxhi Qamili, a e kishte bishtin me te gjate se te Toptanit?!

Si mund t’i hiqet bishti barbarit Enver Hoxha dhe qindra kelyesheve te tjere me pushtet dhe mijera punetoreve te sigurimit? Si mund te hiqet bishti i dhjetra mijera spiuneve dhe fanatikeve te partise?!

Pse, a mendoni se Ali Shukrija nuk kishte bisht a? Po ata mijera shukrije te tjere nuk kishin bisht a?!

Ne emer te bishtit te tyre disa na kane shpikur Kombin Kosovar!

Abdi Baleta, ish njeriu i Enver Hoxhes dhe sot njeriu i perandorise islamike, e krehe bishtin gjithe krenari otomane, si eshte e mundur te mohoni krenarine e tij?!

Po vellai i tij i gjakut osman, Olsi Jazexhi, a nuk perdor te njejtin kreher?

Po Fuad Ramiqat, Kasem Trebeshinat, Milazim Krasniqat, Hysamedin Ferajt, Muhamet Pirrakat, Faik Miftarat, Eshref Ymerat, Mexhid Yvejsat, Ilijasa Salihat, Hamdi Nuhijat, Behar Beqiret, a nuk kane bisht te gjate e te zi islamik a?!

Si nuk paskan bisht shqiptaret qe lehin kunder Gjergj Kastriotit, Nene Terezes, Pjeter Bogdanit, Rugoves, Kadarese, Gjergj Fishtes, Fan Nolit, Konices, Migjenit, Baki Ymerit, Kadri Manit!?

Si nuk paskan bisht shqiptaret qe nderojne Sulltanet dhe luten neper xhamite e tyre!?

Si nuk mund te kene bishta shqiptaret qe pushtuesin e nderojne, njelloj sikur te krishteret te nderonin me kishe e Zot Miloshevicin, i cili te shpallej Hero dhe jo shqiptaret si Adem Jashari e Agim Ramadani!? Ah bishtin e turpit dhe injorances, ‘’bre’’!

Po si mund te mungoje bishti i dhjetra mijera shqiptareve te forumeve islamike, te cilet nxisin lufte kunder qyteterimit perendimor dhe nga ku dalin plot terroriste praktike islamike!?

Si nuk paskan bisht dhjetra mijera shqiptare ne mbare trojet e Arberit qe lene mjeker, vishen me tlina, ulerasin ne gjuhe te huaj dhe urdherojne femrat te mbulohen me lecka te zeza, te cilat mbyllen ne kafaz sikur te ishin kafshe te egra mish-ngrenese, njekohesisht mbrohen nga meshkujt sikur edhe keta te ishin kafshe te egra mish-ngrenese?!

Po ato mjera familje ne Kosove, sidomos ne Prizren, qe flasin turqisht me mendimin e semure se eshte privilegj, a nuk kane bishta a!?

Po ata hoxhallare qe udhehoqen largimin e shqiptareve nga trojet e tyre per ne Turqi dhe sot jane vetem turq, a nuk kane bishta a!?

Po disa qytetare te Jugut te Shqiperise (fatmiresisht jane pak) qe mohojne Shqiperine dhe pranojne Greqine si Atdheun e tyre, a s’kane bishta a!?

Po disa dhjetra veriore qe per te marre gjakun  vrasin njerezit e autorit dhe jo autorin (kuptohet se gjakmarrja nuk duhet te ekzistoje ne asnje rrethane, por ka keq e me keq), a nuk kane bisht a?!

Po ata shqiptare palaco-kriminele qe kane mashtruar dhe rrembyer me dhune vajzat shqiptare duke mbushur trotuaret e Europes, si na qenkan pa bisht?!

Po si nuk mund te ekzistoje bishti tek dhjetra mijera vrases, trafikante droge, armesh, grabites e hajdute?!

Pretendoni se mungon bishti kur jemi nder kombet me te vogla ne Europe dhe krimin e kemi ndoshta me te madhin!?

Si nuk paskan bisht ata shqiptare qe grabisnin emigrantet e tej-varfer shqiptare neper malet e Greqise, te cileve u merrnin ato pak te holla, gjithashtu edhe ate grime buke me djathe qe kishin, por pa harruar edhe Jeten shpeshhere, gjate udhetimit kembor derrmues, plot stres e frike?! Frike nga greket me rroba ushtarake dhe nga civilet shqiptare te armatosur?!

Si nuk paskan bishta shqiptaret qe i kthyen pushken njeri-tjetrit me 1997!?

Si nuk kane bisht mijera shqiptare ne te gjithe token shqiptare qe dashurine e quajne kurveri?!

Si nuk e shikoni bishtin e atyre prinderve qe i martojne vajzat me dhune?!

Si nuk kane bisht ata mijera meshkuj qe protestojne per skllaverimin e femres neper qytetet e Kosoves!?

Si nuk kane bisht mijera shqiptare qe tolerojne anet negative te kombit tone?!

Si nuk qenkan me bisht shqiptaret qe kercenojne me jete shqiptarin per nje fjale goje, per nje kritike miqesore me vend!? Bisht the? Bisht e kaluar bishti!

Si nuk paskan bisht shqiptaret qe duartrokasin kryeministrin turk kur ne perurimin e xhamise me emrin e vrasesit pushtues Sulltan Mehmeti thote: ‘’Kjo veper e bukur qe jemi duke peruruar sot eshte vula e miqesise mes Turqise dhe Kosoves. Keto jane simbolet e vellazerise sone’’!?

Si nuk ka super-bisht kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci kur ne te njejtin perurim thote: ‘’Na ka bashkuar shpresa, besimi, na ka bashkuar e kaluara, po na bashkon e ardhmja. Ndjehemi sot te privilegjuar, ne kete dite te vecante me rastin e perururimit e xhamise Sulltan Mehmeti’’. Nuk harron te shtoje faktin se ai eshte vella i turqve!? Njekohesisht lutet ne arabisht per Miloshevicin Islamo-Osman!

Ah po. Ketu per disa do e kem gabim, por Jo! Si nuk qenka Shqiptar me Bisht kryeministri i Shqiperise, Sali Berisha, kur duke perfituar nga posti i Presidentit fute Shqiperine ne nje organizate fetare islamike, kur gjithe diten i cirrej zeri duke bertitur Europe dhe vazhdimisht i quan turqit vellezer!

Edvin Rama? E ka bishtin ende te vogel, por nuk mund te quhet shqiptar i pabisht!

Do duhej qe Ismail Kadare te kthehej ne nje Hoxhe te thjeshte qe Rexhep Qosja te behej KryePrift, Pape! Kaq mjafton per te treguar se edhe Qosja e ka Bishtin e tij!

 

Shefqet Krasniqi dhe Naim Ternava jane cifti me antishiptar i Kosoves, njekohesisht KryeBishtat e Shqiptarise, te cilet jane blere koke e kembe nga ushtaret e fondamentalizmit islamik dhe kerkojne vrasjen e Europes ne zemer te shqiptareve. Keto mikrobe islamike sulmojne direkt apo indirekt Kombin Shqiptar Europian dhe duan qe te te krijojne nje Kosove Islamike dhe nese eshte e mundur edhe nje Shqiperi Islamike ku mbizoterin ligji islamik AntiFemije, AntiFemer e AntiNjeri ‘’Sharia’’, ku ‘’gabimet’’ paguhen me vrasje me gure, keputje duarsh e kembesh, goditje me kamxhik, me shkelm, me grusht dhe me mjete te ndryshme etj.

Cifti i Djallit po punon egersisht per mbulimin e femrave dhe degjenerimin e meshkujve, per ta shnderruar Dardanine ne KryeKosovoStan.

Cifti Perbindesh eshte prapa te gjitha protestave islamike, prapa kengeve e poezive te islamikeve, mbeshtet fuqishem propaganden AntiAmerikane dhe AntiPerendimore. Gjithashtu jane kompozues te korit shtrigan islamik qe kerkon te fshije Origjinalitetin e Kombit dhe Figurave Qendrore Kombetare.

E vetmja shprese per gozhdimin e ketyre KryeDjajve eshte Policia bashke me Presidenten e Kosoves, Atifete Jahjaga.

Isha gabim! Ka edhe nje shprese dhe eshte shpresa me e madhe ne fakt: Refuzimi i hoxhallareve, xhamive dhe islamit nga ata qe me te vertete kane gjak shqiptari.

Mos e mendoni kurre se Krishterimi eshte i ‘’shkive’’ sepse edhe Lopet do qeshin me ju. Megjithate askush nuk ju fton te ‘’turreni ne kishe’’, por vetem te largoheni nga ideologjia qe ka copetuar kombin tone gjate historise dhe aktualisht po gerrmon varrin tone te perbashket dhe ‘’modern’’!

 

Zemra Shqiptare do vazhdoje te mbeshtese pa rezerva afrimin e Kombit Shqiptar me Perendimin, sepse ne besojme se eshte e vetmja rruge per shqiptaret, prandaj duam mbeshtetjen e te gjithe atyre qe nuk kane bisht. Ne thellesisht besojme se Kombi Shqiptar eshte ne Rrezik, sic besojme edhe se Historia nuk na ka fale dhe nuk do na fale ndonjehere.

 

Urrejtje?! Jo, jo! Urrejtja nuk ka vend tek une dhe as tek Ne, sic nuk ka as percarja. Vend tek ne ka Dashuria dhe Bashkimi Kombetar. Nje Komb Shqiptar ne Zemer te Europes.

 

Me dashuri per te gjithe shqiptaret me gjak shqiptari,

Ilir Dardani

 

 

***

 

E kam shkruar me pare, por sa per kujtese:

 

2007 - Shqiptaret, te cileve shpirtin ua ka ngrene islami, pergatiten te sulmojne Clirimtaret e Kosoves.

Vellezerit Duka nga Dibra e Madhe, per komplot ndaj bazes ushtarake Fort Dix, New Jersey, jane denuar me burgim te perjetshem. Dritan, Shain dhe Elvir Duka do te vdesin ne burg. Ky denim tregon se si dhe pse Amerikanet jane krenare qe jane te tille, Amerikane ne Krye te Botes. Nese gjykatat ‘’shpirtmira’’ europiane tolerojne terroristet, djajt qe vrasin te pafajshem, amerikanet jane me viktimat. Kjo eshte drejtesia.

 

2008 - Shqiptari nga Puka e Shqiperise, Krenar Lusha u denua me 7 vite burg nga drejtesia britanike sepse ishte perfshire ne Terrorizem Islamik. Ky mysliman shqiptar kishte studiuar me pare ne Katar, vend ne te cilin kishte perqafuar luften e ''shenjte'' islamike.

 

2009 - Hysen Sherifi nga Gjilani i Kosoves me banim ne Amerike ishte pjese e nje grupi terrorist islamik, por fatmiresisht u arrestua ne kohen e duhur, prane hapit final. Hyseni se bashku me islamiket e tjere nga vende te ndryshme te botes islamike planafikonte te sulmonte Izraelin, por edhe te kryente akte terroriste ne Kosove.

 

2010 - Shqiptaret nga Kosova, vellezerit Mentor dhe Mensur Alia, kane sulmuar dhe djegur shtepine e artistit suedez Lars Vilks, por fatmiresisht Vilks nuk eshte ndodhur ne shtepi. Vellezerit islamike nga Kosova, sulmi i te cileve ishte hakmarres ndaj karikaturave te Muhametit, jane denuar respektivisht 2 dhe 3 vite heqje lirie. Denim teper i turpshem nga drejtesia pothuaj mediokre suedeze. Une shqiptari do i kisha denuar aq sa vetem pleqerine do kishin shijuar ne liri dhe ate ne Kosove.

 

2011 - Arid Uka nga Mitrovica e Kosoves eshte shqiptari islamik me i suksesshem deri tani. Monstra islamike arrriti te vrase dy ushtare amerikane ne Gjermani dhe te plagose dy te tjere. Ky lajm i tmerrshem pushtoi te gjitha mediat e botes dhe pervec dhimbjes per viktimat eshte nje njolle teper e zeze edhe per kombin shqiptar.

 

Kemi edhe raste te tjera, por qe nuk me vine ne mendje per momentin, por nuk duhet harruar as terroristi islamik Artan Kristo nga Shqiperia, i cili eshte denuar per nxitje te terrorizmit islamik, perkrahje te fuqishme per Xhihadin Islamik.(Vota: 66 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora