E marte, 25.06.2024, 12:58 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Rinia, përgaditi drekën për Sofren e Singenit

E merkure, 23.02.2011, 07:37 PM


Singen ( swb ).

 Ditë më parë, shoqata për kulturë dhe integrim "Rinia" dhe "Nermin  Vlora- Falaski" shtruan drekë në Sofren e Singenit.

Përshëndeti mysafirët ne Restaurantin e Sofrës dhe prezantoi para tyre ekipin e kuzhinës kosovare, kryetari i kësaj Sofre, Z. Udo Engelhardt.

"Për mysafirët e kuzhinës së sotme, që vijnë nga Kosova, 17 shkurti *, është një ditë e veqantë.

Para tri vitesh, Republika e Kosovës fitoi pavarësinë, për të cilën shpresuan gjat. Ata nuk e harruan luftën në Kosovë.

Po ashtu edhe përkrahjen e qytetarëve të Singenit, qytetit të Singenit dhe të shtetit Gjerman nuk e harrojmë dot.

Është kjo arësyeja e prezantimit të tyre në Sofrën e Singenit. Me këtë rast ata duan të falenderohen për përkrahjen e përjetuar.

Për një ditë të tillë festive, sikurse dita e pavarësisë, përgaditen jo gjithfar ushqimesh. Sofrës i duhet patjetër diqka e veqantë.

Nuk mund të shprehet një falenderim më i mirë, kur ftohen mysafirët në Sofrën e tyre, kur përgaditen ushqime dhe drekohet së bashku".

 

Përktheu: Mirjeta Muqaku

Mitglieder von
Mitglieder von "Rinia" und "Vlora Falaski" kochten zum 3. Jahrestag der Unabhängigkeit des Kosovo für die Tafel.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora