E shtune, 22.06.2024, 01:43 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Muharrem Sfarqa: Në Amerikë u planifikua realizimi i projektit rugovin të Pavarësisë së Kosovës

E enjte, 17.02.2011, 08:27 PM


Anton Kolaj
Anton Kolaj
Në Amerikë u planifikua realizimi i projektit rugovin të Pavarësisë së Kosovës

 

Nga Muharrem Sfarqa

 

 Shoqata Shqiptaro- Amerikane "Kosova" në Michigan të SHBA-ve dhe presidenti i saj z.Petrit Musolli ftuan këto ditë në mesin e tyre, veprimtarin e palodhur të çshtjes kombëtare, z. Anton Kolaj, ish nënkryetar i LDK-së dhe së fundmi edhe njëri nga kandidatët e saj për deputet në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Kjo ftesë dhe organizimi i vizitës së z. Kolaj në SHBA u bë në vigjilje të shënimit të tre vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, ku kjo shoqatë, kremton dhe nderon kontributin e gjithë shqiptarëve për liri, pavarësi dhe demokraci. Duke veçuar kësaj radhe dhe kontributin e madh të z. Kolaj, në ndërtimin e institucioneve të Kosovës, në periudhën e paraluftës dhe sidomos ngritjen e infrastrukturës mbrojtëse të saj, gjatë viteve të nëntëdhjeta të shekullit të posaikur.

 I nderuar me këtë ftesë dhe vizitën që do bëj në SHBA, z. Anton Kolaj u shpreh se, ishte pikërisht ky vend i madh mik, ku u projektua vizioni rugovian për pavarësinë e Kosovës dhe, shqiptarët atje, përmes komunitetit të tyre dhe organizimit të pashoq, ndikuan dhe ndihmuan që, sot të shënojmë tre vjetorin e njohjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës.(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora