E hene, 15.04.2024, 08:28 PM (GMT+1)

Mendime » Graciani

Deo Graciani: A e kemi humbur Kosovën apo ka ende shpresë?

E hene, 13.09.2010, 10:00 PM


A e kemi humbur Kosoven apo ka ende shprese?

 

Nga Deo Graciani

 

Duke lexuar shkrimin e Z. Reshat Sahitaj, njeriu kupton shume gjera nga realiteti ne Kosove. Shkrimi i tij “Myslimanet Radikale dhe Kosova” thote shume gjera te verteta. Por ne nje pike me duhet ta kundershtoj pohimin e tij qe “Islami eshte religjion i paqes dhe modernitetit.” Ky eshte nje pohim qe nuk qendron. Eshte plotesisht e kunderta. Por pavaresisht nga kjo, duhet pranuar disi se Islami i praktikuar ne trojet shqiptare ka qene tradicional, domethene disi me i bute, jo per faktin se islami eshte i tille, por per faktin se shqiptaret kane dashur ta praktikojne ne kete menyre me te bute. Pra kjo praktike tradicionale ka qene e shkeputur nga varianti vahabist qe praktikohet ne Arabine Saudite dhe shtete te tjera te ngjashme. Por tani nuk eshte me i tille. Tashme vahabizmi po perhapet si nje zjarr i pandalshem ne visit e Dardanise. Nuk dua ta mendoj me pesimizem te ardhmen e Kosoves, por kam shume frike se Kosoven po e humbasim plotesisht, dhe shume shpejt elementi shqiptar ne Kosove do te zevendesohet nga elementi arab. Tashme Kosova po shqyhet nga komploti serbo-arab-turk. Me vjen keq ta them por shqiptaret e Kosoves jane treguar shume mendjelehte ne lidhje me realitetin dhe historine e tyre.

 

Loja qe po luhet ne Kosove eshte e njejta loje qe u luajt perpara 600 vjeteve kur Serbia vepronte si dora e djathte e osmaneve ne Ballkan. Po perseritet e njejta histori si ajo e fillimeve te shekullit te 20 kur me shume se 600mije shqiptare nga Kosova u shperngulen ne Turqi ne baze te marreveshjes serbo-turke te asaj kohe. Kunder kesaj marreveshjeje pati luftuar maksimalisht atdhetari i madh Hasan Prístina. Kjo marreveshje nga pala serbe cilesohet si levizje e popullsise turke drejt Turqise dhe jo si shpengulje e shqiptareve. Imagjinojeni pak numrin e shqiptareve qe kane humbur nga trojet shqiptare, per shkak te lojes shekullore turko-serbe. Nese Kosova do te islamizohet, kjo do te sherbeje si pretekst nderhyrjeje nga ana e serbise per ta ndare Kosoven. Dhe mos te mendoje njeri se edhe ne kete rast Kosoves do t’i vije ne ndihme NATO-ja si ne kohen e Millosheviqit. Kosoven te cilen e humbem nga pushtimi osman prej 600 vjetesh tani po e humbim perfundimisht tek arabet dhe serbet.

 

Shqiptaret e Kosoves ia bene te zezen vetes kur pranuan hyrjen e arabeve dhe vahabisteve dhe i hapen dyert e shtepiave ketyre qenieve te erreta. Qe Kosova te shpetoje nga kthetrat e tyre eshte i domosdoshem largimi imediat i Naim Ternaves nga kryesia e bashkesise islame ne Kosove. Ky njeri i paskrupullt e ka treguar veten me fjale dhe vepra qe eshte njeri ne sherbim te agjentures serbe, dhe prandaj zevendesimi i tij me nje figure shqiptare eshte urgjentisht i nevojshem. Shpetimi i Kosoves eshte kthimi i shqiptareve ne fene e te pareve. Opinioni Kosovar dhe popullsia e Kosoves duhet gjithashtu te kuptojne se per Serbine ndertimi i katedrales Nene Tereza ne Prishtine ka qene nje goditje e madhe kunder planeve te tyre te erreta. Serbet jane terbuar qe kjo katedrale madheshtore eshte ndertuar ne Prishtine, sepse ata jane perpjekur maksimalisht duke nxitur Ternaven dhe puthadoret e tij qe ajo te mos ndertohej.

 

Duke degjuar fjalimin e ndyre te Ternaves ne inagurimin e katedrales, kuptohet qarte se Ternava punon kunder interesave te shqiptareve. Ternava eshte nje qelize e infektuar kanceroze e ngjitur pas trupit te kombit shqiptar, dhe qe perpiqet me çdo kusht te helmoje gjakun e ketij kombi. Helmimi i gjakut te kombit shqiptar eshte nje garanci per mbijetesen e qelizes kanceroze Ternava. Ndersa pastrimi i gjakut te ketij kombi e neutralizon perfundimisht kete qelize kanceroze te rrezikshme dhe vdekjeprurese per shendetin e kombit shqiptar.

 

Nje faktor tjeter i rendesishem ne ndryshimin e gjendjes actúale ne Kosove, do te ishte qe institucionet kosovare te marrin masa sa nuk eshte vone per nderprerjen e veprimtarise se shoqatave arabe qe shtiren si bamirese por qe qellim te vetem kane ndryshimin e relievit etnik te Kosoves, ne menyre qe ne syte e botes Kosova te shfaqet si republike islamike. Kjo do te ishte goditje fatale per Kosoven. Fatkeqsisht duket qarte se qeveria kosovare po ben nje politike te pakutpimte, duke e treguar veten plotesisht te paafte dhe te painteresuar per te marre ne dore fatet e kombit. Madje struktura te ndryshme te kesaj qeverie, me indiferentizmin e tyre te krijojne pershtypjen se jane te perziera ne kete politike kombvrasese.

 

Shpetimi i Kosoves nga kthetrat e vahabizmit nga njera ane dhe humbja e territorive serbise nga ana tjeter duket e pashmangshme. Vetem ndonje mrekulli mund ta shmange kete kercenim, sepse Kosova perdite e me shume po e shkaterron te ardhmen e saj duke ja lene peng ca horrave qofte ne çeshtjet fetare qofte ne çeshtjet politike. Eshte e domosdoshme qe ne Kosove te krijohet nje grup apo parti qe ne platformen e saj te kete kthimin e shqiptareve ne identitet, eliminimin e krimit te organizuar, ringjalljen ekonomike, largimin e arabeve dhe shoqatave te tyre nga trojet shqiptare, ndaljen e ndertimit te xhamive, dhe mbylljen e atyre xhamive qe jane te panevojshme duke i kthyer ato ne shkolla apo spitale, punishte, apo shtepi per njerezit qe jane te pastrehe. Keto masa duhet te merren urgjentisht sepse nuk ka kohe per te humbur. Pyetja qe secili prej nesh duhet t’i beje vetes eshte: A e kemi humbur perfundimisht Kosoven? A ka ende shpresa qe Kosova te ringrihet nga hiri i saj? A mund te shpresojme qe ne Kosove te filloje nje levizje dhe organizim mbarepopullor, per largimin nga trojet shqiptare te ndikimit serbo-arab duke çuar keshtu ne ringjalljen shpirterore te kesaj pjese te kombit shqiptar? Historia ka mjaft raste te tilla kur kombet nxjerrin vigane ne momentet me te erreta. Shembullin me te mire e kemi me Kemal Ataturkun ne Turqi qe me nje grup te vogel rilindasish dhe nacionalistesh turq i dhane derrmen perandorise osmane dhe çuan ne rilindjen e nje kombi laik turk. A mund te ndodhe diçka e tille edhe ne Kosove? Kosova e nxori nje vigan si Ibrahim Rugova qe tani fatkeqsisht nuk jeton më. A do te kete fatin e mire qe te nxjerre nje Rugove te dyte? Nuk mund ta them nje gje te tille, por siç po shkojne punet ne keto troje veshtire eshte te ndodhi nje ringritje e tille. Sidoqofte shpresa vdes e fundit.    (Vota: 36 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora