E marte, 28.11.2023, 08:21 PM (GMT)

Editorial

Engjëll Koliqi: Shqiptarët - Shkenca dhe Politika

E marte, 22.09.2009, 04:59 PM


SHQIPTARËT – SHKENCA DHE POLITIKA
ora 12 pa pesë minuta

Shkruan: Engjëll KOLIQI

    Edhe sot, kur themi se e kemi lirinë, historinë tonë na e sulmojnë dhe e falsifikojnë popujt përrreth, sidomos sllavët. Kësaj radhe, falsifikime të tmerrshme kundrejt historisë sonë kombëtare vijnë nga Shkupi – pikërisht nga “Akademia e Shkencave” dhe nga qeveria naciste e FYROM-it. Mjerisht, mund të konstatojmë se në një mënyrë, në enciklopedinë skandaloze e falsifikuese të “Maqedonisë”, kanë gisht edhe shqiptarët, sepse edhe në “Akademinë e Shkencave” e edhe në qeverinë e këtij vendi zënë kolltuqe edhe shqiptarë.
    Edhe kësaj here u vërtetua se institucionet fetare dhe ato shkencore, në vendet sllave qeveritë e tyre i përdorin si armë të forta për t’i sulmuar shqiptarët dhe për të falsifikuar historinë tonë. Në këtë kontest, sa qesharak aq edhe sarkaik, duket deklarata e kryeministrit të atij vendi – Nikola Gruevski, i cili thotë se qeveria e ka financuar atë “encikolopedi” por e kanë hartuar “shkencëtarët”.
    Po shqiptarët ku janë?! Lirisht mund të themi se shqiptarët e atjeshëm po prehen dhe po “pushojnë” në kolltuqet e “Akademisë së Shkencave” dhe të Qeverisë së Shkupit. Sa të ëmbëla dhe të këndshme ato kolltuqe – nuk braktisen lehtë. Ndërkaq shqiptarët e Shqipërisë dhe të Kosovës bëjnë seri nga larg dhe “kënaqen” me disa deklarata kritike prej së largu. Me plot të drejtë dhe me ndjenja frike, kemi thënë qysh te titulli se është çasti i fundit për të ndërhyrë në vetëmbrojtje. Ora është 12 pa pesë minuta.
    Po, cilët jemi, me të vërtetë, ne shqiptarët?! Tashmë, mjerisht, e dijmë të gjithë se ndaj të huajve jemi shumë dorëlirë. Bile-bile kemi arritur aq larg, sa që na kanë shpjerë deri në breg të varrit dhe buzë asimilimit. Edhe trojet tona etnike po tkurren dita-ditës. Gjatë pushtimit mbi pesëshekullor të Perandorisë Otomane, ata që i duanin kolltuqet otomane, të pashallarëve, të deputetëve... i bindnin masat popullore dhe shumica e kombit tonë u islamizua, duke e pranuar fenë e pushtuesit dhe duke iu afruar identitetit kombëtar të tij. Mjerisht, deri vonë ndër shqiptarët me të madhe dëgjohej betimi: “N’kofsha turk”! Edhe sot, shumë shqiptarë e kanë kokën të kthyer kah Stambolli dhe vajtojnë për shumë mjerime dhe probleme të “vëllezërve arabë”.
    Serbia si aleate e shumë vendeve arabe, në shumë lëvizje ndërkombëtare, në fenë islame nuk ndërhyri edhe aq shumë, por bëri shumë falsifikime të historisë sonë këmbëtare, derisa plot kisha katolike i falsifikoi dhe i shndërroi në manastire ortodokse serbe (atë të Graçanicës, të Deçanit etj.). pastaj, duke bërë shumë lojëra të fëlliqta, u “imponohej” shqiptarëve të martoheshin me serbë e me serbe, por fatmirësisht të tillët mund t’i numërojmë në gishta dhe në këtë drejtim Beogradi dështoi. Duke mos pasur sukses në shumë përpjejkje për falsifikimin e historisë sonë, Serbia arriti deri në opcionin e luftës, por fatmirësisht e humbi dhe Kosova përfundimisht u shkëput dhe filloi e po ecë mirë, nën petkat e shtetit të ri, me aspirata integruese euro-atlantike, aty ku duhet dhe meritojmë të jemi.
    Mu për shkak të falsifikimeve historike, shtetit të vetëquajtur “Republika e Maqedonisë”, në rrugën e integrimeve euro-atlantike i dualën pengesa serioze. Fqinjtë – Greqia e Bullgaria vazhdojnë ta kërcënojnë me veto kundër pranimit të saj në BE dhe në NATO, për shkak të emrit dhe të identitetit kombëtar, që vazhdojnë t’i falsifikojnë. “Maqedonasit” që në të vërtetë janë njëfarë fisi bullgar, vazhdojnë të falsifikojnë historinë tonë, duke na quajtur “ardhacakë e pushtues”, ndërsa shqiptarët ruajnë e kruajnë kolltuqet qeveritare e akademike të Shkupit.
    Është çasti i fundit të reagojmë. Ora është 12 pa pesë minuta dhe shqiptarët e atjeshëm duhet që si hap të parë të reagimit kundër “enciklopedisë” t’i braktisin ato kolltuqe – akademike dhe qeveritare në Shkup. Pastaj institucionet akademike dhe shtetërore të Shqipërisë dhe të Kosovës duhet të reagojnë ashpër dhe me argumente shkencore e politike. Ato institucione, pas këtij falsifikimi dhe provokimi shumë serioz, duhet të ndërpresin çdo bashkëpunim me Shkupin dhe me FYROM-in. Popullatës sllave të asaj republike pa emër dhe pa identitet, duhet t’i mbyllet çdo derë bashkëpunimi. Le të veprojmë menjëherë, të gjithë bashkë për intereset tona kombëtare! Le ta mbrojmë historinë tonë!(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora