E shtune, 26.11.2022, 06:43 PM (GMT)

Kastriot Dervishi: 'Ushtarë të Enverit'

Një shqiptar 28-vjeçar nga Deçani i Kosovës, i vendosur për banim në Bashtovë të Kavajës, i indoktrinuar nga propaganda komuniste, i sëmurë nga jeta e keqe në Shqipëri, në vitin 1969 i shkruante Enver Hoxhës duke kërkuar lejimin e riatdhesimit. Shkruan se përjetë do mbetej enverist. I bashkëlidh edhe disa foto, të veten dhe të...

Xhelal Zejneli: Investimet e Perëndimit në Serbi ushqejnë destruksionin serbomadh

Të investosh në Serbi, do të thotë ta forcosh ekonomikisht dhe ushtarakisht një shtet fashist, një politikë dhe një ideologji fashiste, një shtet që në vitet ’90 të shekullit XX kreu agresion ushtarak në Slloveni, në Kroaci, në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë,  një shtet që ka kryer gjenocid në BH dhe në Kosovë...

Nikoleta Kovaçi: Me Nane Lizen, fisniken qe zmbraps mafien e 5 Majit!

Prej muajsh kam pas frike me e takue Nane Lizen, frike qe ne fakt ishte droje, se s’po muj me ia shpjegue pafuqine me kane krah saj! Fale Zotit ajo rezistoi, si pak kush! E bindun ne te drejten qe i jep Zoti me kane zot i prones se vet, pa e eksagjerue hiç, Liza Marku asht gruaja qe i ka dale perpara mafies se “5 Majit”; Sot, nder ma te rrezikshmet qe ka...

Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (1)

Skenari për t’u ripushtuar Kosova nga forcat jugosllave duhej të fillonte doemos edhe me “pajtimin” e partizanëve shqiptarë “në kuadër të bashkëveprimit ndërmjet Ushtrisë së NÇ të Jugosllavisë dhe Ushtrisë NÇ të Shqipërisë për të luftuar së bashku reaksionin e atjeshëm”.Sipas këtij skenari, futja e njësive jugosllave në Kosovë...

Kalosh Ҫeliku: Kafene pas buke

Hoxhë Nazimi i Bukureshtit, pas disa viteve në kurbet, kthehet në vendlindje (Kërçovë). Asaj kohe, përderisa kishte qëndruar në Rumuni, ai ishte miqësuar edhe me poetin e madh shqiptar Asdrenin. Autorin e Himnit Kombëtar për Flamurin Shqiptar. Poetin...

Ramush Haradinaj: Kurti nuk është i interesuar për sigurinë e Republikës së Kosovës

Të nderuar qytetarë të Kosovës,Populli i Kosovës dhe aleatët tonë të sigurisë i dijnë shumë mirë qëllimet e Serbisë, sponzorëve dhe satelitëve të saj.Por;Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes zyrtarëve të saj, që nga Ambasadori Hovenier e deri te Sekretari i Shtetit z.Blinken, kërkuan nga Kosova pezullimin e vendimit për targat deri në Marrëveshjen Finale...

Hamza Halabaku: Lokja

Ishte një borë e madhe e një i ftohtë i butë, kur Lokja me qerren që e tërhiqnin kuajt e mëdhenj ngjyrë të përhimët mbërriti në oborrin e shtëpisë tonë. Atë, si thoshte ajo vet, e sollën për gjyshin, pa dëshirën e saj!E mbaj mend si sot. Ajo mbante kuti me duhan ngjyrë ari...

Kastriot Dervishi: "Le të qërohet"

Qazim Gjonbalaj, lindur në vitin 1948 në Vuthaj, ardhur në Shqipëri në vitin 1959 (11 vjeç), kishte mbaruar pedagogjiken dhe jepte mësim në Slanicë të Beratit. Më 13.4.1968 i shkruante E.Hoxhës se donte të riatdhesohej me arsyetimin formal për t’u kujdesur për prindërit. Letrës i lidhej edhe kërkesa e prindërve nga matanë kufirit...

Florim Zeqa: Katër vëllëzër, pesë parti!

Familja është shtet në miniaturë dhe anasjelltas, shteti është familje e madhe dhe e zgjeruar në shumë dhe përmbajtje. Patriotizmi burimin e ka në familje. Një kryefamiljar i mirë i cili e unifikon familjen e vet, padyshim se do të jetë i aftë të unifikojë edhe fqinjet, lagjen, fshatin, qytetin pse jo edhe shtetin në përgjithësi, në të kunderten...

Prend Buzhala: Rruga deri në fund të botës

Isha fëmijë gjatë luftës. I mbaja në mend kthesat, përpjetëzat,  malet, lumenjtë, vendbanimet. Më kujtoheshin edhe ata që dilnin nga kolonat e të dëbuarve dhe  alivanoseshin, i mbaja në mend vendet ku varroseshin ata që ndaheshin nga kjo jetë ose edhe të pushkatuarit.Sa pikëlloheshim se po i lëmë shtëpitë të vetmuara...

Përparim Hysi: Një "Argëtim artistik"

E di mirë se ç'është botimi i një libri që, për vet prezencën e saj në USA dhe botimin në SHQIPËRI,  në gjykimin tim është një"maratonë e lodhshme" që nuk është vetëm fizike, por sa"artistike", aq dhe stresante njëherësh.Kur flas për një raport midis mitit e realitetit, them se DANKO tek tregimet e GORKIT, është ringjallur me ILIRIANA SULKUQIN ...

Meti Rexhepi: Grishjet e popit në kishë

lutja e popit në kishëgrishpër mbushje e zbrazje  arsenalesh vrastarenga goja e dora e një Perëndie bastardeme simbole të sakrificës nën kryqtrille shënjestrash në secilin udhëkryqnisen lukunitë drejt vajesh qeshjesh lojërave fëmijëshpriste “çlirimin” soji qoftë veçse i rrembave të atyretë ca gjymtyrëve të këputura të racës...

Blerim Rrecaj: Ta përqafojmë mirësinë

Endemi nëpër jetë si nëpër vek dërrasashAsnjëherë s’dijmë se ku do të arrijmëNjë refren i bukur mendjezemre lindÇdoherë e çdoku ta përqafojmë mirësinë Fjalëëmbël e vepërëmbël të jemiSa mundemi ta largojmë zymtësinëT’i afrohemi të bukurës që na pret krahapurÇdoherë e çdoku ta përqafojmë mirësinë...

Hasan Shahinaj & Xhevahir Cirongu: Vlerat e vërteta të veprës

Studuesi i mirëfilltë, analisti serioz skrupuloz e guximtar dhe njëherësh publicist tashmë i mirënjohur kombtarisht , z. Skënder Sadri Kapiti, jo vetëm në shtypin e ditës. Atë periodik, në median onëline;madje edhe me botime librash të mirëfilltë në fushën e filozofisë, etikës qytetëruese,moralit demokratik,ekonomisë së tregut të lire,rolit kushtetues të shtetit, pushtetarët...

Enver Bytyçi: Ligji apo Vuçiqi! Kush është përgjegjës për situatën në Kosovë?

Aleksandër vuçiq aktivizoi bandat në veri fillimisht për t'i trembur serbët që pajtohen me sovranitetin shtetëror të Prishtinës në këtë pjesë të vendit. Dogjën jo pak makina të atyre serbëve që pranuan të ndërrojnë targat e të pajisën me shenjën RKS. Më pas urdhëroi komandantin e policisë së zonës të mos zbatojë vendimet...

Resmi Osmani: Një grusht dheu nga Çamëria

Sonte s’më merr gjumi. Ndodh, që në përditshmërinë tonë, një ngjrje e vogël por e papritur, të ngjallë emocione. Djali, kur erdhi mbrëmanet në shtëpi, më tha:”E gjen dot se çfarë të kam sjellë?”Dorën e mbante prapa shpine..Nga ato që hamendësova, nuk qe asnjera. Atëhere ai e zbuloi. Një qeskë plastmasi me një materie ngjyrë kafe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora