E premte, 30.10.2020, 02:23 AM (GMT)

Kur pagëzohen me Hans e Albert në vend të Jasin e Shaip

Pagëzimi me emra aksidentalë dhe puro shqiptare dhe gjithnjë e më pak fetarë, është tendenca e prindërve të rinj shqiptarë. Sado tingëllojnë çuditshëm, Hans apo Albert, nuk janë të rrallë. Edhe emrat shqiptarë...

Mbipesha & uria, të vuash nga ushqimi

Njerëz të sëmurë nga ushqimi i tepërt dhe mungesa e tij. Sëmundje të rënda për t‘u përballuar dhe dieta të gabuara. Shqetësimi i fundit? Rritja e menjëhershme e çmimeve të ushqimeve...

Të refuzosh Oskarin

Shqipëria sërish refuzon shansin për të marrë pjesë në garën për çmimet “Oskar”. Në gjithë historinë e filmit shqiptar, vetëm dy herë kemi qenë prezent në listë. Me sa duket “Koha e kometës”...

10 vendet më të bukura në botë

Jemi mësuar të krahasojmë pothuajse gjithçka me bukuritë e natyrës dhe Toka është shtëpia e mrekullive të panumërta, të qeta por edhe të ashpra në të tjera raste. Secili nga ne ka preferencat e tij unike...

Suzana Kuqi: Respektomë dhimbjen...

I vdekuri ishte aty në mes të dhomës, mbuluar me një kuvertë të bukur kadifeje të kuqe mbushur me lule shumëngjyrëshe. Kuverta të jepte përshtypjen e një kopshti të lulëzuar, e reflekset...

Kadri Mani: Kroatët dhe Shqiptarët (Ripublikim)

Mora të shkruaj për këtë temë për të cilën nuk di të ketë shkruar dikush? Me dëshirë që të krahasohemi, të miqësohemi dhe të mësojmë prej tyre, pasi që janë shumë para nesh: me arsim...

Qemal Murati: Emërtesa etnike shqiptar

Rreth emërtesës etnike shqiptar janë dhënë një mal shpje­gi­mesh nga një varg autorësh të shquar, të huaj e të vendit, si G. Majer, M. Lamberci, A. Ch. Chatzis, E. Çabej, Sh. De­mi­raj...

Çamët: Duam një memorial për viktimat në Greqi

Rikthehet çështja e nxehtë e varrezave greke mes diplomacisë greke dhe asaj shqiptare, çka ka shkaktuar për herë të parë reagimin në mënyrë zyrtare të PDI, Shoqatës "Çamëria" dhe Institutin...

SHBA ratifikon hyrjen e Shqipërisë në NATO

Senati amerikan voton unanimisht Protokollin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Tre ditë pasi dokumenti ishte miratuar në komisionin e Jashtëm, të njëjtën gjë ka bërë edhe senati...

Kush asht “Paul Tedeschini” ?!?!

Disa prej jush mund te thone se ai ka lind ne Shkoder dhe e njohim nepermjet shkrimeve qe ban neper gazeta, shkrime qe natyrisht dikujt i pelqejne e dikujt jo...

Një vit pa átë Zef Pllumin

Një vit pas vdekjes, kujtimi i átë Zef Pllumit duket se gjallon më shumë se kurdoherë. Një i krishterë që diti t’u përkushtohet edhe letrave dhe historisë, një njeri i kulturuar që vazhdon të dëshmojë me jetën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora