E shtune, 20.07.2024, 10:52 PM (GMT+1)

Shtesë » Shoqëria

Sokol Demaku: Hipokrizia

E premte, 07.05.2010, 09:59 PM


H I P O K R I Z I J A

 

Nga Sokol Demaku

 

Shumë herë duke menduar për natyrën njerëzore dhe personalitetin e tyre, unë shpesh herë ndalem tek një fenomen qe mendojë se në masë të madhe e kanë te gjithë njerëzit, pra mendojë se në raste të caktuara të gjithë njerëzit janë hipokrit!

-E dime se cfare eshte hipokrizia, pra vjen nga fjala greke shtirje!

Hipokrit: Që shtiret sikur është i mirë, i virtytshëm e i dashur, me qëllim që të gënjejë të tjerët; që mban qëndrim me dy faqe, shtirak, shtinjak; që nuk i shpreh haptas ndjenjat, bindjet ose qëllimet e verteta.

-Hipokrizi mund te thuhet ne rast se një person është hipokrit kur veprimet e tij kundërshtojnë besimet e brendshme dhe qendrimet e pohimeve te tij apo anasjelltas,pra kemi te bejme me njerëz që duan të manipulojne me të tjerët per të krijuar një figurë positive tek ata, për një interes te caktuar!

Hipokrizi: Të qenët hipokrit, vesi i atij që mban qëndrim me dy faqe; fjalë, sjellje a dicka tjetër e rreme, që synon të mashtrojë të tjerët.

-Për këtë kategori njerëzish një gjë është e sigurt: perfitimi në mënyra të ndryshme, mënyra të cilat nuk përkojnë me moralin, se për këtë ata edhe shtrembërojnë të vërtetën dhe mundohen të përshtatën sa për sy e faqe!

Hipokrizia është veprimi dënues apo thirrje për dënim e një personi tjetër kur qortuesi është fajtor i veprimit për të cilin ai kërkon që i padituri (i akuzuari) të dënohet. Hipokrizia është shtirja e një njeriu që pohon se zotëron cilësi, (virtyte, morale, besime, parime,) mendime apo ndjenja që në të vërtetë nuk i ka.

Një njeri është hipokrit kur veprimet e tij kundërshtojnë besimet e brendëshme dhe

pohimet e tij apo anasjelltas.

Hipokrizia përdor manipulimin e njerëzve të tjerë apo mbajtjen e një figure pozitive të

vetvetës tek të tjerët apo për vetveten.

Në psikologji, sjellja hipokrite lidhet ngushtë me gabimin cilësues themeltar: njerëzit anojnë ti

shpjegojnë veprimet e tyre sipas rrethanës në të cilën ndodhën, duke çuar në gjykimin e të

tjerëve e ndërkohë në përligjjen apo (justifikimin) e veprimeve të tyre.

Po ashtu, te disa njerëz në të vërtetë vërejnë se kanë një karakter të sëmurë të cilin e rpezentojnë tek njerëz tjerë.

Kjo quhet projeksion psikologjik.

Hipokrizia është veprimi apo gjendja e të pamohuarit e të qenurit më i mirë se dikush apo të ketë ndjenja apo besime të cilat një njeri nuk i ka.

Hipokrizija më së miri mund të hetohet tek njerëzit e ult. Kur ti je percdo ditë me ta dhe percjelle ato krijesa si ato mundohen të paraqqiten në formën me të mirë,mundohen të përdorin fjalor, fjlor me të cilin kur ti do dëgjosh do të të duket se ke te beshë me parazita të rrezikshëm apo më mire të themi me inskete të pa zhvillueme dhe me këtë mund ti definosh si dyftyrësha edhe pse ndoshta ky emertim është shumë i butë për keta tipa njerëzish e që ne ditët bashkohore si duket shtohen apo më mirë të themi rriten në sasi.

Të gjithë qenjet njerëzore duhet pranuar kanë pak në shpoirtë hipokrizin apo të themi  simulimin e kjo është krejt pasojë e rrethit ku jetojmë dhe se ky rreth kërkonm këtë nga ne e ne jemi ata të cilët e servojmë.

Por eshtë shumë e rrezikshme kur hipokrizija si në ditët e sotme te shumë qenje njerëzore ka kaluar në mënyrë të jetesës.

Çka mendoni ju me këtë?

Mirëpo është interesant të dihet se si reagojnë hipokritët kur shohin dyuftyrsit e të tjerëve apo të themi keta dyftyrshat tanë kur takohen me hipokritet tjerë, kur ata fillojnë edhe këtyre tua bëjnë jetën banale?

“Kthehuni nga vetëvetja, ktheuni rreth vetëvetës, shikoni se si njerëzit me dy fytyra për rreth jush ia shesin apo më mirë te themi ia huazojnë shpirtin “dreqit” në menyrë që para njerëzve të paraqitën dhe kinse të tregtojnë dhe blejnë mallra të shtrenjta, vetura luksoze, janë në shoiqëri me femra bukuroshe, e me siguri njeriu duhet të mendoj dhe ketë logjikë per këtë se cfarë jete kanë dhe bejnë ky lloj njerëzish në realitet.

O njerëz me dy fytyra mos ti quajmë hipokrit kthehuni nga vetëvetja, kjo është rruga më e dfrejtë dhe më e ndershme, kjo është ajo cka na mban në jetë sepse dyftyrësia apo hipokrizija na ndan, na benë jo njerëz.

Mendohuni pakëz dhe logjikoni me ate mendjen e juaj të sëmurë se në rrethin tuaj shumica e njerëzve jetojnë jetë të lumtur, as një burr nuk mashtron gruan e tij, ansjë grua nuk luan me nderin e burrit, edhe këta pra bëjnë jetë, asnjë nuk pretendon se është ai i cili do jetë shpetimtari i atyre që e rrethojnë por do jetë nje prej atyre që do jetoj jetën së bashku me ta.

Por ju jeni ata që jeni kundër këtyre e ju duket se këta janë ata që jeni ju!

Këta janë të sinqert, këta janë të njerëzishëm, por ku jeni ju???....

Mendoj se ky lloj i njerëzve apo më mire tu them qenjeve njerëzore është rreziku permanent për një shoqëri njerëzore.

Duhet të risocializohen këta se përndryshe shoqëria njerëzore do ta ketë të veshtirë po që se këta rekrutojnë në radhët e tyre elemente të reja të rrezikshme për shoqërinë normale njerëzore.(Vota: 11 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora