E marte, 05.07.2022, 07:14 AM (GMT+1)

Frank Shkreli: NATO, Rama dhe Liria e Shtypit në Shqipëri

I freskët nga takimi i nivelit të lartë të NATO-s në Madrid ku u morën vendime me rëndësi strategjike dhe ushtarako-politike në mbrojtje të lirisë dhe demokracisë në Evropë dhe në botë, por edhe në mbështetje të “vlerave të përbashkëta”, Kryeministri i Shqipërisë, mezi priti që me të këthyer në furrikun e tij...

Sali Berisha: Vjedhje monstruoze e buxhetit të shtetit nga mafia Rama-Veliaj

Miq, mekanizmat e vjedhjes së parave të qytetarëve nga mafia e djegësve të Tiranës, Rama-Veliaj, tejkalon çdo skemë vjedhjeje të krijuar ndonjëherë për të vjedhur paratë e buxhetit për ‘djegësin’ e Tiranës që nuk ekziston gjer më sot.Mafia Rama-Veliaj, që paguhet edhe sot 80 mije euro në...

Kujtim Mateli: Sami Frashëri dhe akademikët e dështuar të Tiranës

Më 1 qershor, dijetari ynë i madh Sami Frashëri kishte 172 vjetorin e lindjes. Familja Frashëri i dha kombit shqiptar politikanin e madh Abdyl Frashëri, si dhe poetin e përmasave kombëtare Naim Frashëri. Të tre këta vëllezër janë shpirti dhe zemra e asaj epoke të madhe në historinë e Shqipërisë që njihet si Rilindja Kombëtare...

Ndue Ukaj: Të ushqehemi me letërsi

Nëse s’duam të jemi thjesht zombi, duhet të ngopemi me letërsi – këshillon shkrimtari i madh Mario Vargas Llosa.Shkrimtari i madh Mario Vargas Llosa, laureat i Çmimit Nobel për Letërsi, autor i shumë veprave mahnitëse letrare, vitin e kaluar ishte pjesëmarrës në Festivalin e Letërsisë në Berlin, ku ka folë për...

Rexhep Shahu: Vizatime dashurie në lëkurën e fatit

Kohë më parë i kam kërkuar Laura Olldashit tregime për botim në “illz”, revistë letrare e Tiranës, i bindur se bëj mirë t’ia ofroj lexuesit të gjithkohëshëm të revistës tregimet e saj fantastike. Po, kështu i kam quajtur tregimet e saj, pa menduar tregimet e patriarkut Anton Pashku...

Shefqet Dibrani: Trajtimi i bukurisë në kohë pandemie

Letrat e Remzi Limanit, janë rrëfime imagjinare për një gjendje reale, kështuqë autori ka gjetur mënyrën për interpretim të mendimit filozofik e psikologjik për të arritur tek qëllimi, dhe përmes këtyre letrave ka shprehur mendimin etik për situatën e paprovuar deri më tani. Kështu, duke rrëfyer përmes Vetës së Tretë Njejës...

Meti Rexhepi: Plepishta e fëmijërisë

ishin plepat që u vezullonin gjethetvera ua praronte me të bardhën e me të gjelbrën degët hija e plepave gjeometri e lëvizjes së trekëndëshavefëshfërimat e gjetheve matnin ritmet e erërave më ktheu te këta cungashtytja fëmijërore t`ua hidhnim gurin tej majave e nuk e arrinte...

Kastriot Dervishi: Njeriu i mirë Tomor Aliko

Këto ditë u nda nga jeta një nga qëndresëtarët tipikë ndaj diktaturës komuniste, Tomor Aliko (1925-2022), i cili vuajti rreth 17 vjet heqje lirie. Në gjithë këto vite të demokracisë, Tomori nuk reshti së punuari për të dokumentuar krimet komuniste, duke koleksionuar foto e shkruar histori...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (2)

Sidoqoftë, këtë ndihmësudhëheqje të Qendrës e mora si edhe e kuptova si shumë serioze, aspak nuk ishte lakmuese. Ishte pozitë sibashibuzukçe, në kohë të përmjegullt, ngase e dija fort mire se për çdo post-pozitë në sistemin komunist paraprakisht lypsej domosdo pëlqimi i organeve të pushtetit...

Aurel Dasareti: 7 korrik, bashkohuni kundër tiranëve. Mëmëdheu po thërret!

Ju që e doni veten dhe Shqipërinë duhet të jeni në rrugë me atdhetarët që do të protestojnë.Nëse jo, ndoshta protesta do të shuhet. Duket se kjo revoltë e ndezur shumë vite më parë tani po ringjallet, por kjo nuk duhet të jetë arsye që ne të kritikojmë pa asnjë propozim, të dënojmë apo të "konsiderojmë", kur të...

Ndue Dedaj: Një bari i vogël i një bjeshke të madhe

Është e njohur shprehja “Një fotografi sa një mijë fjalë”, por në këtë rast na duket se fjalët do të ishin dhe më shumë. Është fotoja rastësore, ndonëse e përditshme, e një vogëlushi 7 - vjeçar, Borisit (për publikim e së cilës morëm leje nga familjarët), i cili është duke ruajtur tufën e dhive në bjeshkët e Selitës,..

Kastriot Dervishi: Pushkatimi i opozitës së parë

Më 3.7.1946 u ekzekutuan anëtarët e Koalicionit Demokratik (emrat në foton bashkëlidhur), opozitës së parë shqiptare që përbëhej nga grupet monarkiste, të rezistencës dhe ai socialdemokrat. Të ekzekutuarit u përkisnin dy grupeve të para. Në procesin e madh të zhvilluar në Tiranë bënin pjesë edhe opozitarë të tjerë që morën dënime të...

Fadil Gazetari: Intervistë e pa përfunduar

Mërgimtaret e letrave shqipe në Diaspore janë aktualisht ambasadorët e medias shqiptare, njëhkohësisht me krijmtarine e tyre letrare i bëjnë jehonë njohje Shqiperise, pa ndonje rrogë shtetërore diplomatike, vetëm me djersën me penen e botimet, nder popujt e botes , Atdheut te tyre.-Nje nder ta eshte dhe publicisti shqiptaro-amerikan Luan Kalana, i cili sot jeton ne SHBA...

Kadri Tarelli: Shpendi Topollaj - Aforizma me humor

Para dy ditësh, miku ynë Shpendi Topollaj më dhuroi librin e tij më të fundit “Aforizma me humor”. Libër i një lloji tjetër në krijimtarinë e madhe të romancierit, poetit, dramaturgut, kritikut e publicistit Shpendi Topollaj, që mbështetet në përvojën e madhe të jetës dhe veprimtarisë...

Sali Berisha: 32 vjetori i kryengritjes së 2 korrikut 1990!

Te dashur miq, ne historine e qendreses se shqiptareve kunder diktatures staliniste me jetegjate ne Europe dhe lirise se tyre, eshte nje dite e shenuar. Me daten 2 Korrik te vitit 1990 mijra te rinj, punetore por edhe intelektuale e te persekutuar te Tiranes u ngriten dhe me nje guxim epik shemben ne Tirane murin e Berlinit...

Xhelal Zejneli: Shote Galica - Luftëtare për Bashkim Kombëtar

Qerime Galica, e lindur si Qerime Radisheva, njihej me emrin Shotë. Lindi në fshatin Radishevë të Drenicës, më 10 nëntor 1895. Vdiq në Fushë-Krujë, më 1 korrik 1927. Ishte luftëtare për çlirimin e Kosovës nga pushtuesit serbë, bullgarë dhe jugosllavë dhe për bashkimin e saj me shtetin shqiptar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora