Kruja e bekuar....

Në fokus të shpalosjes së qyteteve shqiptare, historisë dhe vlerave të tyre këtë herë kemi zgjedhur pikërisht qytetin e Krujës pasi, me rastin e 540- vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në Muzeun...

Margarita Xhepa: Me artin tim evidentoj vlerat pozitive të nënës dhe gruas shqiptare

Eh moj vajzë, kujtimet janë të shumta! Sa më shumë kalojnë vitet, shtohet malli dhe nostalgjia e shpesh më duket sikur nuk kam bërë asgjë. Tani që jam pjekur jo vetëm në moshë - megjithëse mosha është ajo që të bën më të...

Ana Oxa: Shqiptarja kokëfortë e Sanremos

Ana Hoxha, bija dhe nëna e Qazimit, nuk ka reshtur kurrë së kërkuari emocionalisht të mbështetet në rrënjët e saj. Me siguri artistja e famshme me origjinë shqiptare atje ka gjetur forcën për të krijuar imazhin e saj të sofistikuar...

Biondja që na rikthen në vitet ‘50

Kushedi se cilën ka pasur në mendje Arthur Miller, kur me penën e tij gdhendi personazhin e Ketrin në dramën “Pamje nga ura”: një vajzë e hijshme rreth të 17-ave, me flokë të zi dhe tipare të errëta. Në shfaqjen e Albert Mingës, Ketrin...

Dy kosovarë drejt tapetit të Oscar-it

Ai, një ish-i panjohur, do të pushtonte befas ekranet dhe shtypin me rolin e tij në filmin “Eduart”. E që nga ky moment Eshref Durmishi do të kthehej në personazhin më të shumëpërfolur. Por ne kemi shkuar përtej asaj famës që i solli...

Interviste me Frederik Ndocin

Kënga, sipas tij, është gjuha më e veçantë, më superiore, gjuha më e bukur që i bashkon të gjithë popujt në magjinë e dashurisë, mirësisë, paqes dhe përparimit. Kënga shuan luftërat, qetëson shpirtin, të bën me krahë, të magjeps...

Adrian Gaxha perfaqeson Maqedonine ne Eurovizion

Për herë të parë në historinë e shtetit të Maqedonisë po ndodh që një shqiptar do ta prezantojë këtë vend në këngën e Eurovizionit 2008. Është ky këngëtari shqiptar nga Maqedonia Ardian Gaxha, i cili është pjesë e ekipit prej 3...

Mirush Kabashi: Sokrati bashkudhtari im i përjeshtshëm

Është një nga shfaqjet e cila u ngjit në skenë teatrore në vitin 1997. Pasi ka shëtitur në shumë teatro brenda dhe jashtë vendit dhe është kurorëzuar me shumë vlerësime dhe çmime monodrama “Apologjia e vërtetë e Sokratit” mbërrin...

Pierre-Pandeli Simsia: Çanta e panjohur!

Ai hyri në metro' mes njerëzve të shumtë që lëviznin në drejtime të  ndryshme. Shpejtoi hapat, duke zbritur shkallët që të çonin në katin e tretë të  nëndheshëm.Ajri i ngrohtë dhe i lagësht i asaj mbrëmje korriku përzierë me  erën e...

Rihanna - Cfare duhet te dine fansat e saj

19 vjecarja eshte njehkohesisht, e suksesshme dhe shume e bukur. Ajo vazhdon te "rrembeje" njerin cmim pas tjetrit. Ndaj dhe fansat e saj, duhet patjeter te dine 10 pikat e saj. Rihanna eshte ende solo.Sic flitet se fundi, Rihanna...

"Ethet", triumfon Kejsi Tola

Kejsi Tola është fituese e edicionit të katërt të "Etheve", që kësaj radhe u njësuan me emrin e një televizioni të madh si "Top Channel", duke u renditur si një ndër spektaklet më të arrira në fushën e teknologjisë televizive. Kjo u vu re dhe mbrëmë...

Shekulli i pianistit te pare shqiptar

Memuaret kane copeza te vertetash, qe, nese nuk shkruhen, mund edhe te “varrosen” e te shkojne bashke me jeten njerezore. Shumekush shkruan per rrjedhen e jetes se tij, sic edhe i pari pianist shqiptar, Tonin Guraziu, ka lene ne doreshkrime...

Monro, mes politikës e spiunazhit

Ai korrik i mallkuar i vitit 1962 po shoqërohej me një të nxehtë mbytës. E mbyllur në shtëpinë e saj në Brentwood, Merilin nuk e kishte marrë ende veten nga trauma për dhunën e marrë gjatë pritës në apartamentin "Cal-Neva Lodge" në...

Rumani, mësuesi godet me plumba gome nxënësin e prapë

Një mësues në Rumani është në telashe, pasi qëlloi një nxënës me plumba gome se nuk po rrinte urtë. Jane Ilie, 58-vjeçar që jep mësim në lëndën e matematikës në shkollën e mesme “CFR” në Craiova, kontenë Dol, është pezulluar...

Vasillaq Vangjeli: Me disa nga rolet mia qesh edhe vetë

Jeta e tij është e mbushur me tipa e komente artistike jetësore nga më të arrirat. Ka qenë ndër artistët më të rëndësishëm të Estradës së Tiranës duke luajtur pothuaj në të gjitha premierat. Ka interpretuar për 45 vjet në skenë...

Është koha për Festivalin Folklorik të Gjirokastrës

Shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 është oguri më i mirë edhe për organizimin e Festivalit Folklorik Kombëtar të Shqiptarëve po në këtë vit. Tashmë të gjithë e pranojnë, kudo, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të...

Intervistë me skulptorin dhe pedagogun Fatos Kola

Skulptorin dhe pedagogun Fatos Kola e gjetëm në klasë-atelierin e Skulpturës së Materialeve të Përziera, bashkë me studentët e tij. Ishin të lodhur nga puna e rëndë e fundsemestrit, pasi këta studentë të vitit të fundit, do të...

Festohet sot 60-vjetori i lindjes se aktorit Vasillaq Vangjeli

Sa herë që flasim për Estradën e Tiranës, menjëherë na bien ndërmend emra të shquar të humorit, të cilët në vite kanë krijuar profilin e tyre, të cilin e kanë identifikuar me atë ët institucionit ku punuan e krijuan për dekada të tëra. Mes...

Shkatërrohet kisha e Gjon Pagëzorit

Kisha e Gjon Pagëzorit, një monument i rrallë i shek. XIII-XIV, i rizbuluar një vit më parë në fshatin Derven në zonën e Krujës, është shkatërruar në një pjesë të mirë të elementëve të tij...

Gretës i vjedhin këngën

Është shndërruar tashmë në një yll të vërtet të muzikës shqiptare. Sukseset e saj janë të njëpasnjëshme. Kjo, falë talentit të saj dhe punës intensive, të cilët janë përcaktuesit e një karriere të gjatë në këtë fushë. Është mësuar...

Keze (Kozeta) Zylo: Tungjatjeta Kosove!

Tungjatjeta Kosove!
Tungjatjeta Princesha ime,
Sot po udhëtoj kudo,
Me medalionin e Lirisë në gjoks..

Rexhep Çeliku: Me mustaqe më pëlqeu dhe Enver Hoxha

Të vendosur një shtëpi të re, të dy së bashku Rexhep dhe Qelidhona Çeliku, të urojnë mirëseardhjen dhe kënaqësinë për të bashkëbiseduar, ndërkohë që veten e tyre nuk e quajnë të rinj në lidhjen bashkëshortore, por të më shumë se...

Keze (Kozeta) Zylo: Eja!

Si një flutur kraheshkruar fluturoj rreth teje, Papritur ndaloj mbi gjoksin tënd, Digjem flakë e tëra nga puthjet e tua, Në dridhjet e zërit, shikimi tënd më çmend...

Pierre-Pandeli Simsia: ... Pas festimit të Shën Valentinit!

Ai hapi derën e apartamentit të tij dhe hyri brenda me ngadalë, ashtu siç hynte çdo ditë, fytyrëqeshur, kur shihte të ëmën t'i dilte përpara. Edhe nëse ndjehej i lodhur kur kthehej në shtëpi, përpara nënës së tij shtirrej...

Stan Dragoti, film për agjentin amerikan që do të vriste Enver Hoxhën

Regjisori i njohur amerikan me origjinë shqiptare, Stan Dragoti, thotë se Shqipëria vuan prej shumë vitesh nga mungesa e imazhit, por ajo ofron shumë gjëra që mund të ndihmojnë për t’ia përmirësuar pozitën në botë. Dragoti ka një agjenci...

Eliza Dushku, një kukull vrasëse

Shpesh e quajnë kukull. Pamja e ëmbël, gropëzat që formohen në faqe teksa qesh... Madje ka edhe kukulla të krijuara sipas imazhit të saj. Por parë rolet që luan, Eliza Dushku është një kukull "gjakatare". Filma me vampirë, me vrasje...

Diellza Kolgeci behet shkrimtare

Eshte nje nga ikonat e bukurise kosovare. Nje vajze e re, qe me ambicien e pashoq, ka zgjedhur qe t'i beje te gjitha, aq sa edhe per vete ate eshte e veshtire qe te numeroje fushat ku ka eksperimentuar deri me tash. Diellza Kolgeci...

Piktura murale, pengu i Guri Madhit

Në qershor të vitit 2008 bëhen 20 vite nga vdekja e piktorit të shquar Guri Madhi. Unë intervistova të birin Pandin, për të zbuluar disa gjera që ndoshta nuk janë thënë apo që mund të jenë harruar për këtë pikor, sa modern...

Edit Mihali: Opera trishtimi dhe gëzimi im

Është pa dyshim një nga zërat më brilante të operës shqiptare, e cila numëron 33 vite karrierë artistike në këtë institucion. Sopranoja Edit Mihali është një nga të vetmet artiste që është nderuar me dy tituj “Artiste e Merituar” në vitin 1984...

Zjarr ne familjen turke - Foto, qe tronditi Gjermanine

Foto qe tronditen gjithe Gjermanine. Nje burre me kanatiere, qe leshon nga duart e tij, nga dritarja e katit te trete, nje femije. Eshte Kamil Kaplan, i cili nga tmerri dhe frika e flakeve, kerkon te shpetoje jeten e nipit te vogel 11 muajsh...

Rrëfimet e "yjeve" për "Oskarin"

George Clooney, Daniel Day Lewis, Marion Cotillard, Ellen Page. Kandidatë të statujës së artë si aktorë e aktore protagonistë/e. Më pas vijnë Angelina Jolie dhe James McAvoy, heroi i "Vuajta", nominuar si filmi më i mirë...

Pierre-Pandeli Simsia: Të jesh qeraxhi në shtëpinë tënde

Kush nuk e pa Rivierën Shqiptare, atë perlë të artë dhe nuk u dashurua me të, që me bukurinë dhe virgjinitetin e saj ka mahnitur jo vetëm shqiptarët, por edhe të huajt e shumtë që kanë ardhur të vizitojnë Shqiperinë?!...

Greta Koci nis turneun muzikor...

Asnje kengetar gjer me sot nuk ka arritur te beje nje turne neper gjithe qytetet e vendit tone, duke ngelur thjesht nje "skelet ne sirtar" per secilin prej tyre. Siparin e kthimit te kesaj endrre ne realitet duket se e ka ndermarre kengetarja...

Humor: Bjondja kërkon burrë, Polici që qesh, Plaku dhe vajza etj.

Një bjonde kthehet në mëngjes në shtëpi dhe e ëma i thotë: Është koha që të mendosh edhe ti për të gjetur një burrë, të keqen mamaja. E di mama, nuk është se nuk më ka shkuar në mendje një gjë e tillë, por nuk di se burrin e kujt të...

Genta Ismaili deperton ne tregun amerikan te muzikes

Kohet e fundit ka qene ne qender te vemendjes mediatike me teper per disa skandale ku lakohet emri i saj, sesa per kenget e videoklipet artistike. Kengetarja kosovare Genta Ismaili gjen rastin per t’u kthyer pergjigje gjithe njerezve...

Elsa Lila -"Ishte nje aventure e guximshme"

E kanë quajtur “vlera”, “magjia”, “bukuria” e festivalit. Megjithëse ajo ndihet thjesht Elsa. Erdhi në skenën e festivalit shqiptar të 2007-ës pa fjalë të mëdha e bujë, por ajo që i dhuroi kësaj skene ishte mahnitëse: stil, natyrshmëri...

Burn, si digjet skena!

Grupin e tyre, Renisi, Stivi, Endri dhe Ledjani e kanë quajtur “Burn”. Nuk e kanë bërë për t’u dukur trendi, por në shenjë nderimi për idhujt e tyre. Kanë gjetur mënyrën më origjinale për t’u thënë faleminderit për këngën që...

Interviste me 'Artisten e Merituar' Fitnete Rexhen

Fitnete Rexha është "Artiste e Merituar". Një ndër këngëtaret më të shquara të muzikës popullore të Shqipërisë së mesme, kryesisht të muzikës popullore qytetare tiranase. Fitnetja bie në kontakt me traditën e muzikës popullore...

Gjon Mili, shqiptari i madh që shpiku blicin

Publikimit të një monografie modeste mbi fotografinë dhe elementë të shkurtër biografikë të jetës së fotografit me famë botërore Gjon Milit, është një detyrë për çdo shqiptar. Botimi im i parë i monografisë që bëri gazeta “Ylliria” në Amerikë...

“Divorci” i dy artistëve austriakë me Shqipërinë

Pas nje prove ne skenen (e operas se Tiranes), nje mik nga Austria me pyeti sesi ndihesha. Pergjigjia ime ishte: ”Me duket sikur kam humbur jeten gjate nje aksidenti ajror dhe kam perfunduar ne ferr dhe tani me...
Kryesore