Luan Rama: Shën Pali, "ungjillori" i Ilirisë

Jeta e Shën Palit është një nga jetët më interesante të njerëzve të shenjtë, pasi ky njeri "i çmëndur pas Zotit" dhe dikur persekutor i tij, ky njeri i linçuar për vdekje dhe i burgosur disa herë, ishte nga...

Allen, kritikat i thotë ëmbël

Saimir Pirgu, prej 10 ditësh, ngjit çdo mëngjes shkallët e operës së njohur të Los Angelos. Në qytetin nga ku duket Paqësori, tenori po mundohet t‘i japë jetë një tjetër roli...

Adriano Mazziotti: Pikturat e artistit shqiptar Ndoc Camaj, të lëna pas dore

S.O.S. për ciklin e pikturave që zbukuron tavanin e një salle në katin e përdhesëm të pallatit të vogël në të cilin, dikur, banonin rektorët e Kolegjit Italo-Shqiptar të Shën Adrianit. Janë katërmbëdhjetë piktura...

Baki Ymeri: Shipkovica ndërmjet Lindjes dhe Perëndimit

Po qe se e kuptojmë demokracinë si një doktrinë politike që e stimulon punën, respektin ndaj Zotit, familjes, flamurit dhe Atdheut, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Shteteve të Bashkuara...

Ardian Ndreca: Migjeni, ai që na mungon tash 70 vjet

Migjeni pat kuptue nevojën e urgjencës së ndryshimeve rranjësore në shoqninë shqiptare, dhe me forcën e artit të tij mbërrijti me i ba nji diagnozë të saktë gjendjes sonë, edhe pse zgjidhja e tij...

Sabit Rrustemi: Intervistë me studiuesin e letërsisë, Nuhi Ismajlin

Kontributet (veprat) e deritashme studiuese të Nuhi Ismajlit, në fushën e letërsisë, në  këto dy e më shumë dekada, nuk është I pakët.Deri më tash   ka publikuar dy vepra (Nga vlerat e traditës, më 2000, dhe Kureshtje...

Amaneti

Të vërtetat mund t‘i gjesh në rreshtat e fundit. Në orët që duken se ikin aq shpejt, dhe ti vetëm me fjalë mund t‘i ndalësh. Teodor Keko besoi te fjalët. I rritur me to, ai e dinte se ato do të jetonin...

Niko Tyto: Fjala ''Sevda'' - në erotikën përmetare

Jane te shumte  dashamiresit permetare  e pse jo dhe mbare qytetaret  e Shqiperise qe shijojne embelsine dhe bukurine e  kenges erotike qofte e shkruar apo e kenduar. Ne kopshtin letrar, plot...

Artan Minarolli: Rrëfimet në Lurën e gjakmarrjes

Lura ka qenë edhe vendi më specifik i xhirimeve. Jo vetëm se përbën një vend të vështirë për të zhvendosur një skuadër filmi, por sepse filmi i Artan Minarollit preku në të realitetin për të cilin flet. "Gjallë", një histori mes gjakmarrjes...

"Endrra e madhe" e komisar Katanit

"Nëse nuk do të kishte qenë për ‘68-ën, sot do të isha një komisar policie në pension", nis të rrëfejë Mikele Plaçido. Në vitin 1967, kur ishte vetëm 21 vjeç, ishte polic në Romë. "Nuk do ta kisha marrë kurrë...

Arshi Pipa: Faik Konica Aristokrat edhe kur shau…

Faik Konica! Kush nuk e njef? Emni i tij asht njeni prej ma të dashunvet. Po mbushet afër nji gjysëshekulli qysh kur ky emën tinglloi për herë të parë në veshët e Shqiptarvet. Vinte që larg...

Baki Ymeri: Shqetsime elektronike dhe vlera shqiptare në gjuhën rumune

Një lajm i bombarduar me sugjerime serioze dhe dezinformata të montuara lidhur me një zonjë nga diaspora e cila ka vlera të pakontestueshme humane, e tronditi një pjesë të mass/medias...

Shaban Cakolli: Naim Frashëri dhe poezia e tij e traditës ''Fjalët e qiririt''

Studiuesit e letërsisë shqiptare me të drejtë këtë poezi të Naimit e kanë vlerësuar si një ndër krijimet më të mira të tij e të letërsisë së traditës.Në te poeti shpreh thelbin e shpiertit të tij...

Loreta Kosho: Në moshën 17 vjeçare kam qenë në Greqi me Ansamblin e Këngëve dhe të Valleve

Ka studiuar për kanto, por zemrën e ka tek kënga popullore. Rritur në një familje që e ka pasur për zemër këngën, fis me këngëtaren e madhe Tefta Tashko Kocco, Loreta e ka provuar suksesin e skenës qysh në moshën...

Skënder Sherifi në kohën kur përkthehej nga Ibrahim Rugova

Poeti i njohur Skënder Sherifi nuk do ta harroj kurrë faktin që i madhi Ibrahim Rugova, për të cilin pohon se ka qenë “udhëheqësi shpirtëror i popullit të Kosovës”, paska përkthyer në shqip poezitë e tij. Në atë kohë...

Demir Krasniqi: Roli i Tupanit nëpër shekuj

Pa dyshim se njëri ndër instrumentet më të lashta të muzikës, është tupani, i cili nëpër krahina shqiptare njihet me tri emërtime: tupani, lodra, daullja. Dihet se fishkëllimat e njeriut kanë qenë...

Skënderbeu në bocetin skulpturor të hungarezit

Mbas shumë kërkimesh, në Fjalorin Biografik Hungarez (1000-1990. Magyar Eletrajzi Lexikon) dhe shfletimin e studimeve biografike për të nga Boeck U., Major M., Kovacs P., shkrimi i Venturi L. “Dodici litografie di Tot”,...

Arshi Pipa, Zbulohet letra e studiuesit, ku mbronte Kadarenë

Kjo është e vërteta e historisë së famshme mbi botimin e parë në gjuhën angleze të shkrimtarit Kadare, sipas përkthimit të Arshi pipës. “Kronikë në gur”, e përkthyer nga Pipa dhe e pajisur me...

Rexhep Kastrati: Hajmalia

Një herë shumë u ligështova Hajmali prej hoxhe kërkova. -kisha shpresë se mos shërona, po dita-ditës u ligështova! Një ditë babës kështu i fola: -“A do, babë, që unë të shërona? Në qoftë se do me më shërue Unë...

Në Shqipëri ka 638 xhami dhe 1119 kisha

Deri më sot nuk ka pasur një bilanc zyrtar sesa është numri i objekteve të kultit në Shqipëri. Por së fundmi janë komunitetet fetare ato që komunikojnë numrin e ndërtesave të tyre. Në Shqipëri ndodhen 638 xhami dhe 1119 kisha...

Vala, mbretëresha e detit

Lindin pothuajse nga asgjëja: nga era që lëviz sipërfaqen e ujit dhe krijon valëzime të larta vetëm disa milimetra. Por më pas këto valëzime mund të rriten dhe të marrin përmasat e një përbindëshi...

Zbulohen dy anije antike

Ekspedita nënujore shqiptaro-amerikane nxjerr në dritë në zonën ndërmjet Sarandës dhe Porto Palermos, dy anije të shekujve 6-4 para Krishtit të ngarkuara me amfora korintike. Zbulimi i rrallë...

Qazim Rrushaj: At Gjergj Fishta: Kufijtë e Thrako-Yllirrisë

Sa bukur e âmbël e pa të meta burimore historike, At Gjergj Fishta, përshkruen rrjedhshëm, artistikisht e letrarisht territorinë e paraardhsëve të shqyptarëve, që edhe kësaj dite pasardhësit e tij përpiqen që të gjejnë...

Akil Koci: Vibracione të shpirtit shqiptar

Për një krijues apo studiues të artit nuk është aspak e lehtë, madje përbën një sfidë të vërtetë, me shumë të panjohura, guximi për të shkruar rreth veprimtarisë krijuese të kompozitorëve shqiptarë të një periudhe të caktuar...

Të ecësh në historinë e dasmave

Të gjithëve na ka rënë rasti të jemi të ftuar në një dasmë ose të asistojmë në ceremoninë martesore të shoqeve dhe njerëzve tanë të afërt. Secili kur lë derën e lokalit ku realizohet dasma del me një përshtypje X si për...

Madonna: Mbretëresha e shthurur

Një puthje do të thotë shumë, aq më tepër kur atë e jep një femër që bota e biznesit artistik e ka bërë të akullt, sa të bën të dyshosh se edhe ngrohtësinë sensuale që transmeton kurrë nuk e ka të...

Revista Shqiptari per shpirtin Tuaj (nr. 146 - 2008)

Historia e gazetës Shqiptari-Albanezul, u lind nga një përkushtim i sinqertë dhe dashuri përvëlimtare ndaj Shqipërisë, ngase ky ishte dhe qëllimi jetësor i Nikolla Naços, kryetar i Shoqërisë Shqiptare Drita. Misioni i Naços...

Libri i ri i Kozeta Zylos "Pranvere pa Mimoza"

Sot ne librarite e Tiranes doli ne qarkullim libri me poezi i poetesá Kozeta Zylo "Pranvere pa Mimoza". Libri permban 128 poezi. Prezantimi i pare i librit u be ne Televizionin Publik Shqiptare ne emisionin e mengjesit...

Alida Hisku: Jetimet ngopeshin me dashurinë e nënës time

Zonjën Elida Hasani, e takova në një aktivitet të Institutit Kombëtar të Integrimit të Fëmijëve Jetimë. Dinamike, e sinqertë, ajo më pyeti nëse isha unë gazetari që kisha intervistuar Alida Hiskun dhe djalin e saj Albinin...

Abetaret shqipe, nga Janina në Libohovë

Abetaret e para në gjuhën shqipe u hartuan, u shtypën dhe erdhën në Libohovë nga Janina. Kështu ka deklaruar në 100-vjetorin e çeljes së shkollës së parë shqipe në qytetin e Libohovës, mësuesi veteran, Qazim Zaimi...

Zippo, emri në flakë

E dini që çakmaku Zippo është një nga 100 produktet më të famshme të të gjitha kohërave apo që gjatë Luftës së Dytë Botërore lënda ndezëse e Zippo-s është shitur në shishe qelqi? Ikona amerikane festoi gjatë...

Jetë si në filma

Ekrani i stërmadh i kinemasë në ato vite ishte e vetmja dritare që i lidhte me perëndimin. Brezi i tyre dashurohej lehtazi pas Jean Paul Belmondo-s dhe Jean Marais-së. Ky ishte fillimi i viteve ’70. Ai kishte një pasion më...

Të gjitha bëmat e Orindës

Sapo është shfaqur nëpër ekrane me një këngë e klip të ri. Me bashkëpunëtorë të rinj. Po synon të rikthehet në qendër të vëmendjes dhe e di mirë se çfarë trukesh i duhet të përdorë. Pse jo, dhe duke u dhënë...

Devis Xherahu, një Fame Story shqiptare

Posterat e këngëtarit Devis Xherahu shihen ende rrugëve të Tiranës të ngjitura mureve për koncertet e tij live të disa javëve më parë. Kush është këngëtari që e nisi karrierën e tij me serenatat korçare; kush është djali shqiptar...

Robert De Niro, shtoi 23 kg në peshë vetëm për një rol

Roberto De Niro është një aktor amerikan filmash, regjizor dhe producent, i cili ka fituar mjaft çmime Academy. Shepsh i cilësuar si aktori më i mirë i të gjitha kohërave, Roberto është quajtur edhe si më enigmatiku...

Suzana Kuqi: Një ditë ...(jo) e zakonshme plazhi

Nisemi për plazh, ditë e shtunë , ditë pushimi për mua dhe burrin tim të dashur ,sot, ditën e njëzetenjë vjetorit të martesës. Kohë shumë e bukur. Plazhi ynë , plazhi komunal ku shkojmë zakonisht është i ndarë...

Kostaq Duka: Triptik per Artistin e Popullit Vangjush Furxhiu

Korça, S’të dha vetëm prehërin e nënës Po dhe skenën e parë, Oborrin e gurtë me çarçafët e bardhë, dekor i nderë. Të dha duartrokitje, Kur u shndërrove në zë shprese e dritë mes “Hijeve të natës”, Kur triumfal...

Thjesht ndër më të mirët

Xhoan Shkreli është një nga muzikantët e rinj shqiptarë, që thjeshtësisht, vetëm me punë arrin të jetë i suksesshëm. Shkodrani 25-vjeçar, i diplomuar në Itali për violinë, u cilësua një ndër 6 studentët më të mirë të diplomuar...

Sweet home... Tirana!

U nis drejt Tiranës për një udhëtim fare të shkurtër dhe mbeti peng i saj. Jo vetëm kaq, por zëri i tij është ndër më të kërkuarit në klubet me muzikë live. Vedat Ademi, këngëtari nga Mitrovica, tregon jetesën katër-vjeçare...

Edmond Shallvari: U vra Olimpiada!

U vra Olimpiada! Mbani zi! Medaljet e ferrit i varen në qaf’. Fantazmat thyejnë, rekorde të rinj. Vrasësit përpjekin, kupat me gjak! U vra Olimpiada! Se mos veç një herë?...

 
Kryesore