Nëna drogon të bijën për ta martuar me nipin

Nëna e tetë fëmijëve u gjet fajtore nga një gjykatë në Londër për rrëmbimin dhe drogimin e vajzës së saj më të vogël, pasi kjo e fundit kishte refuzuar të martohej me kushëririn e saj. Shamin Akhtar, 58 vjeçe, vendosi ta drogonte të bijën për ta martuar me nipin e saj, për të respektuar një pakt që ajo kishte bërë më të motrën që të martonte vajzën me djalin e motrës. Prokurorët e...

E therin sepse ndërroi fenë, nga mysliman u bë i krishterë

Në Tunizi një ngjarje e pazakontë ka tronditur botën, ku tregohet sesi është therur një person sepse ndërroi fenë, nga mysliman ai është kthyer në i krishterë.Kjo ka qenë dhe arsyeja që i kushtoi jetën të riut, i cili nuk u pranua të kërkonte falje.Në video dëgjohen lutjet në arabisht, që dënojnë Krishterimin dhe thonë se, “Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi, i cili është i dërguari i tij...

Akt terrorist 'bakterial' ndaj shkolles se vajzave

AFGANISTAN-Kanali televiziv amerikan CNN flet per nje rast te ri sulmi ndaj studenteve te reja dhe mesueseve te tyre. Kete here jane perfshire 120 vajza nga mosha 15 deri ne 18 vjec si dhe 3 mesuese, te cilat kane qene viktime e nje sulmi te pergatitur me nje lloj substance ne provincen e Takharit. Substance e panjohurSulmi ka ndodhur ne provincen Talokhan ne shkollen e vajzave te Bibi Hajera. Per momentin ndodhen ne spital rreth 40 vajza. Te gjitha kane...

Ligji në Egjipt: Mund të bëni seks edhe me gruan e vdekur

Burrat në Egjipt mund të lejohen të bëjnë seks me gratë e tyre të vdekura, deri në gjashtë orë pas vdekjes së tyre.Projektligji i ri i shumëdiskutuar është pjesë e një drafti propozimesh që po bëhen në parlamentin e ri.Projektligji parashikon edhe uljen e moshës së martesës deri në 14 vjeç...

Turqi, goditje e re ndaj ushtarakëve

Policia turke bastisi shtëpitë e disa dhjetëra ushtarakëve të lartë në vend, në një operacion të ri kundër organizatorëve të grushtit të shtetit të vitit 1997.

Francë, vdes vrasësi i Tuluzës

Është vrarë atentatori i ushtarëve francezë dhe fëmijëve hebrej në Tuluzë të Francës, pasi forcat speciale franceze kanë bastisur apartamentin e tij. Lajmin e ka konfirmuar ministri...

Arabi, mbyllen dyqanet e intimeve

Mbi 600 dyqane të tregtimit të veshjeve intime, u mbyllën në Arabinë Saudite pasi kishin shkelur ligjin duke punësuar personel mashkullor. Dyqanet ...

Zvicër, përplaset autobusi me fëmijë, 28 viktima

Një autobus me 52 turistë belgë në bord është përplasur në muret e një tuneli në kantonin Wallis, në kufi mes Zvicrës dhe Italisë, duke shkaktuar 28 viktima. ...

Myslimanet libiane dhunojne varret e ushtareve britanike - te flijuar per Lirine e tyre

Rebelet libiane te cilet u ndihmuan nga NATO per te permbysur Gadafin shkaterrojne varret e ushtareve britanike, qe ndihmuan clirimin e Libise ne luften e dyte boterore...

Lëvizje shahu mes Obamës dhe Ajatollahëve të Iranit, ndërkohë që republikanët duan luftë të hapur

Me përjashtimin e shndritshëm të kandidatit për president Ron Paul, shumica e republikanëve të cilët dëshirojnë të bëhen president pajtohen në një gjë: Barack Obama...

Joseph S. Nye: Fuqia e grave udhëheqëse

A do tё ishte mё paqësore bota, nëse e sundonin gratë? Një libër i ri sfidues, nga psikologu i Universitetit të Harvardit Steven Pinker thotë se përgjigja e kësaj pyetje është...

Dënon veten me vdekje nga uria për dashuri

Një vajzë amerikane vendosi të vdiste duke mos ngrënë për dy muaj me radhë, në mënyrë që i dashuri i saj të vazhdonte jetën e tij, pasi ajo kishte mbetur në karrige me rrota...

Mark A. Heller: Lufta ndaj Iranit ka filluar me kohë

Bashkimi Europian i ka shpallur luftë Iranit. Sigurisht, nuk ka pasur asnjë deklaratë formale dhe asnjë operacion sekret ushtarak. Megjithatë, vendimi i Brukselit për vënien...

Havier Solana: Kursimi kundër Europës

Tashmë është gjithmonë e më shumë e qartë se ajo që filloi në fund të vitit 2008 nuk ishte thjesht një rënie e zakonshme ekonomike. Gati katër vjet pas fillimit të krizës, ekonomitë...

Kujtohet në mbarë botën Holokausti

27 janari është një ditë për të mos harruar Holokaustin dhe viktimat e saj. E gjitha bota sot kujton kampet e përqendrimit, krematoriumet, produkt i egersisë nazistë që...

Masakër në Irak, 72 të vrarë nga atentatet

Tensionet janë shtuar pas largimit të ushtarëve amerikanë nga Iraku në dhjetor të vitit të kaluar si dhe pas lëshimit të urdhër-arrestit ndaj zv/presidentit irakian, sunitit ...

I heq perçen gjatë lindjes, i shoqi rreh maminë

Një mysliman u burgos në Francë, pasi goditi me grusht një mami, e cila po përpiqej t’i hiqte perçen gruas së tij ndërsa ajo ishte në sallën e lindjes. 24-vjeçari Nassim Mimoune...

Barak Obama: Mirë se erdhët në shtëpi!

Këto ishin fjalët që presidentit amerikan, Barak Obama, nuk i mjaftonin t’i thoshte vetëm një herë, por i përsëriste dhe i ripërsëriste para disa ushtarëve të SHBA-së, të kthyer...

Washington Post: Një vit i “Pranverës Arabe”

Një vit më parë, pemëshitësi Muhamed Bouazizi i vuri vetes flakën në një qytet të Tunizisë. Ndonëse mund të tingëllojë e pabesueshme, por ishte ky akt shkëndija e parë e asaj...

Burri mysliman i pret gishtat gruas që të mos shkollohej

Grupet e të drejtave të njeriut në Bangladesh po kërkojnë një dënim të rëndë për burrin e një gruaje të re, të cilës i preu gishtat e dorës së djathtë. Policia thotë se Rafikul Islam, 30 vjeç...

Katër vetë humbasin jetën në një shpërthim në Liezhë

Gjatë një shpërthimi në qytetin belg Liezhë, humbën jetën, sipas të dhënave të agjencisë Belga, katër vetë. Një nga të vdekurit është vetë atentatori. Shpërthimi ka ndodhur në afërsi...

Kroacia hyn në BE

Kroacia firmosi traktatin e anëtarësimit në Bashkimin Europian. Akti i firmosjes u bë nga Presidenti Ivo Josipovic dhe kryeministrja Jadranka Kosor, ndërkohë që ceremonia...

Vjena – çerdhja e vehabistëve

Kryeqendra austriake konsiderohet si një nga qendrat për kultivimin dhe promovimin e vehabizmit në mesin e diasporës të fesë islame. Mevlid Jashareviq...

Kanada, babai vret tre vajzat e tij, nuk pendohet për krimin

“Do ta bëja sërish edhe 100 herë të tjera nëse ato do ktheheshin në jetë”. Kështu ka deklaruar një baba mysliman i cila ka vrarë tre vajzat e tij në një skenë. 58 vjeçari Mohammad Shafia ...

Seksi dhe arabet

E detyruar nga i vëllai, që në kulturën arabe shpesh ka më shumë pushtet se babai, Nahla u martua me Salimin, një burrë i fiksuar pas përmasave të penisit të tij. Ai e...

Poloni, avioni ulet pa rrota

Një avion Boeing 767 i kompanisë së fluturimeve “Lot”, me 230 pasagjerë në bord, bëri një ulje emergjente në Varshavë të Polonisë. Pas një avarie teknike, avioni kreu...

Vritet Gadafi

Kryeministri i përkohshëm i Libisë, Mahmud Xhibril, tha se lideri i përmbysur, Muamer Gadafi, është vrarë. Në gjithë kryeqytetin Tripoli po dëgjohen të shtëna...

Clinton: Mesazh të fuqishëm Iranit

Shefja e diplomacise amerikane, Hillary Clinton kërkon t'i dergohet Iranit nje mesazh i forte dhe i qartë, një dite pasi Departamenti i Drejtesisë akuzoi dy iranianë se po komplotonin...

Nikolas Sarkozi: Turqia të pranojë gjenocidin

Presidenti francez, Nikolas Sarkozi, i kërkoi Turqisë që të pranojë se masakrimi i armenëve gjatë Luftës së Partë Botërore në Perandorinë Osmane ka qenë gjenocid...

Fitueset e Çmimit Nobel për Paqe

Instituti Norvegjez i Nobelit të premten ka shpallur se fituese të Çmimit Nobel për Paqe, për vitin 2011, janë tri femra: presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, veprimtarja për paqe ...

Ndahet nga jeta Steve Jobs

Stiv Gjobs, bashkëpronari i kompanisë Apple dhe njeriu i cili i solli botës iPod-in, iPad-in, iPhone-in dhe kompjuterin Macintosh, vdiq në moshën 56 vjeçare. ​​ Shumë pak kohë...

Jemen, vritet terroristi Al-Awlaki

Presidenti amerikan, Barak Obama e cilësoi vrasjen e Anwar Awlakit, një prej udhëheqësve të Al Kaedës, klerikut jemenit të lindur në Shtetet e Bashkuara, si goditjen më të...

Turqi, shpërthim në afërsi të Antalias / Siri, vriten 7 ushtarakë dezertorë

Një shpërthim është verifikuar jashtë selisë së përgjithshme të policisë turke në afërsi të Antalias, ku si pasojë nje person ka vdekur. Autoritetet lokale njoftojnë...

SHBA, bllokohet plani për sulm terrorist

Përforcimi i kontrolleve në pikat hyrëse në SHBA, për të shmangur sulmet terroriste, ka detyruar terroristët të kërkojnë mënyra të reja depërtimi në Amerikë. Një 26-vjecar...

Një fjalim i pazakontë - Papa Benedikti i XVI-të foli në parlamentin gjerman

Një Papë para parlamentit gjerman, kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë. Në parlament zakonisht flitet për opinionin publik. Por Benedikti XVI. iu drejtua vetë deputetëve, duke...

Festa e Birrës - Historia 200 vjeçare e "Oktoberfest" në Mynih

Për herë të parë kjo festë është zhvilluar para 200 vjetësh, por atehërë çdo gjë ishte ndryshe. Në vitin 1810, Princi i kurorës së Bajernit, Ludvig u martua me Princeshën Therese ...

Turqi, atentat ndaj një autobusi, 5 viktima

Të paktën pesë persona humbën jetën si pasojë e një sulmi të rebelëve kurdë kundër një autobusi të një shkolle policie në jug-lindje të Turqisë. Sulmi vjen pak orë pas shpërthimit...

Shpërthim në Ankara, viktima

Një shpërthim i fuqishëm në qendër të Ankarasë ka rikthyer makthin e terrorizmit në kryeqytetin turk. Bilanci i viktimave të atentatit ende mbetet i paqartë. Televizioni shteteror...

Helle Thorning-Schmidt, danezja e parë në krye të vendit

Për herë të parë në historinë e saj, Danimarka, mbretëria e vogël dhe e bukur veriore, do të ketë një zonjë në krye të saj, veç Mbretëreshës. Ajo është liderja e Parisë Social-Demokrate...

11 Shtatori, 2 islamistë djegin flamurin amerikan në Londër

Ndërsa në Londër viktimat britanike të 11 shtatorit, përkujtoheshin nga qindra persona, dy manifestues islamik të grupit Mysliman i kanë vënë flakën flamurit amerikan...
Kryesore