Albert Habazaj: Zaim Hoxha, si në Bronx e ballëlart

Edhe natyra e shpreh dhembjen e saj e pikëllimin tonë me këtë mot të vranët e këta lot shiu që po derdh, tok me ne. Është e rëndë, edhe për mua, kjo ora dhjetë e kësaj të diele të datës 7 gusht 2016. Mësuesja ime...

Besim Muhadri: Ahmet Zherka - figurë e shquar

I lindur para 83 vitesh, pra më 20 shtator të vitit 1933 në Zherkë të Malësisë së Gjakovës, Ahmet Zherka në prill të vitit 1949, bashkë me familjen do të detyrohet lëshojë atdheun dhe të kalojë në Kosovë. Kjo kishte ndodhur...

Shahu: Havzi Nela vazhdon të lëkundet në litar

Me 10 gusht 1988 në dalje, nga ana veriore e Kukësit, në një rrugë që më vonë u bë shesh, u var Havzi Nela, disidenti, poeti. Në atë shesh nuk shkojnë shkollat asnjëherë të bëjnë nderime. As shkollat e Kukësit e jo më shkollat e tjera të vendit apo shkollat shqipe të jashtë...

Liljana Kona: Daja, i përkushtuar për atdhetarizmin

Sadulla Zendeli-Daja është mik i madh shqiptarëve, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, në gjithë trojet shqiptare dhe në diasporë, në Suedi ku jeton prej 50 vitesh, por, gjithkush, dëshiron ta ketë dhe ta bëj mik sa më të afërt, për...

Mërgim Korça: At Gjergj Fishta - ideolog kombëtar

Të nderuar Zonja / Zotërinj pjesëmarrës në këtë Sesjon Shkencor,Në radhë të par’e quaj për detyrë ta falënderoj të nderuarin Profesor Muhamet Shatrin si kryesues i Komisionit organizues të këtij Seminari Shkencor, për ftesën që më dërguan me anën e së cilës më ...

Mërgim Korça: Duke e kujtuar Baba Rexheb-in me një shikim mbrapavështrues!

Kishim pak ditë që kishim ardhur këtu, në shtetin e Michiganit tek im vëlla Genci, kur ai merr një telefonatë nga Z. Eqerem Peshkëpia i cili e kishte uruar se më në fund ishim bashkuar mbas 38 vitesh ndarje né, dy vëllezërit me familjet tona të ndërsjella, njeri me tjetrin ...

Riza Sadiku: 40 vjet pa Prof. Dr. Hasan Kaleshin

Hasan Kaleshi i takon  gjeneratës se pare te kuadrove te shkolluara ne mesin e shqiptareve pas  Luftës se Dyte  Botërore, personalitet qe la gjurme te thella ne shume fusha te  shkencës dhe dijes, la emër ne shume institucione te vendit me te cilat ka bashkepunuar ne ish Jugosllavi, ne Evrope dhe bote...

Dibrani: Shefqete Gosalci artiste dhe luftëtare

Shefqete  Gosalci me veprimtarinë e saj ka lënë gjurmë  në  opusin  e letërsisë  shqipe si ,poete. Aranzhmanin e saj e begatoj me  një serë aktivitetesh, që si  poligon  e kishte  bazën  e trungut kombëtar. Ajo dha  një   serë aktivitetesh në  gara të ndryshme  të  letërsisë shqipe...

Bedri Tahiri: Heroi që sfidoi historinë

Trimi i parë drenicas që njeh historia, padyshim, është Millosh Nikollë Kopiliqi. Ishte luftëtar dhe prijës i njohur, si edhe pasanik i madh, i cili posedonte prona të shumta e tё begata në Kopiliq të Drenicës heroike...

Gjekë Gjonaj: Noc Zefi Shkrela - burrë fisnik

Unë nuk e kam njohur Noc  Zefin Shkrela nga Shtoji i Ulqinit , por  për të nga shumë njerëz  kam dëgjuar vetëm fjalë të mira.  Të gjithë ata që e kanë njohur, që janë shoqëruar   dhe të tjerët   të cilët e kanë parë  edhe një herë të vetme, apo kanë dëgjuar për këtë malësor  me ...

Rrustem Geci: Ruzhdi Ushaku, figurë e shquar

Në përditshmërinë e kësaj kohe, duhet të dimë ta vlersojmë strukturën e botës që na rrethon. Identiteti kombëtar i popullit tonë për asnjë çmim nuk do të ndryshojë. Unë mendoj shprehet Prof.dr. Ruzhdi Ushaku...

Sylejman Salihu: Sërish vjen stina

Mbase e dini: ky titull vjen nga një varg i një kënge. Stina erdhi  përsëri, për të gjithë ata që sot jetojnë në qiellin e lavdisë ndaj  vjen edhe për Zejnullah Zejnën. Sado na duket se ai hesht,  ngjan e kundërta: ai flet, madje flet më shumë se kurdoherë. Flet portreti  ...

Edibe Osmani: Qemal Senca, fytyrë emblematike

Gjatë ekspeditave kërkimore (1995-1997), në fshatrat e Rekës së Epërme, disa herë ishim mysafir të mirëpritur në familjen e Qemal Sencës. Në munges të zotit të shtëpisë kulla ishte e hapur për të gjithë mysafirët. Në krye ...

Thanas Gjika: Fotaq Andrea, studjues dhe zbulues

Në Shqipërinë e shekullit të XX-të, si edhe në vendet e tjera ballkanike, gjuha frënge ka qenë gjuha më e përhapur si gjuhë e politikës shtetërore. Këtë pozitë frëngjishtja nuk e humbi as kur gjuha ruse u bë gjuha e huaj më e njohur ...

Milazim Maraj: Hero i Kosovës Abaz Thaqi

Më 16.05.2016 behën  17 vite të rënies së Abaz Thaqit dëshmorë. Ra në Rrasë të Koshares. Aty ku ranë Heronjtë e Kosovës Agim Ramadani, Salih Çekaj por edhe shumë dëshmor të tjerë.  Aty ku lufta nuk pushonte 24 orë. Lufta për ...

Uk Sinani: Ramadan Zaskoci figurë e madhe

Fshati Mamez i rrethit Kukes ka qene vendbanimi i familjes Selman Brahes ,prej se ciles ka dale patrioti,prijesi popullor i vegjelise lumjane , Ramadan Zaskoci, qe hyri ne histori me te shtenat e kapaklise ne 1878...

Ermira Babamusta: Matteo Brento rikthehet në Tiranë

Artisti Italian Matteo Brento konfirmon pjesmarrjen e tij në eventin më të madh humanitar “Shpresë për Shqipërinë” edicioni i 3-të, organizuar nga Gentjan Dema. Koncerti humanitar mbahet me 8 Maj 2016 ora 20:00 në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë...

Luna Kalana: Ndrecë Ndue Gjoka, Mësues i Popullit

U rritëm, u edukuam dhe arsimiuam me frymën e Atdhedashurise dhe te patriotizmit,  me idealet e gjakut per liri.Idhujt tanë qenë dhe janë Dëshmoret e Kombit. Emrat e tyre janë te skalitur në kujtesë tonë.Si mund te harrohet...

Dërmaku: Mark Krasniqi në dobi të çështjes kombëtare

Mark Krasniqi u lind në fshatin Gllaviçicë afër Pejës më 19 tetor 1920. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes, kurse më 1941 gjimnazin në Prizren. Prej vitit 1941-1943 ka studiuar letërsinë në Universitetin e Padovës ...

Engjëll Koliqi: Oftalmologu gjilanas Dr Halil Ajvazi

Ditë më parë, në Universitetin e Mjekësisë në Tiranë, në departamentin e ORL – okulistikës të Fkultetit të mjekësisë mbrojti me sukses maksimal disertaconin me temën “Glaukoma neovaskulare”,  temë e paprekur...

Jahja Drançolli: Në vend të nekrologut

Duke qenë njohës i shkëlqyeshëm i gjuhëve klasike dhe arkeologjisë, profesori dhe kolegu im Zef Mirdita ka arritur për të dëshmuar iliricitetin e Dardanëve dhe të Dardanisë, që nga koha e diferencimeve etnike, që përkon me periudhën e bronzit...

Murat Gecaj: Emri yt s'harrohet kurrë!

Sado vite që të kalojnë, brez pas brezi, do të nderohet e kujtohet biri i paharruar i Kosovës dhe i mbarë Shqipërisë, “Heroi i Popullit” Bajram Curri. Sepse, ashtu si shumë atdhetarë e luftëtarë tjerë tanë trima, jetën e shkriu për lirinë, pavarësinë dhe përparimin e mbarë...

Bojaj: Agim Ramadani vulosi bashkimin kombëtar

Heroi Agim Ramadani, me veprën dhe guximin e tij, shkroi pavdekësinë në faqet më të ndritura të historisë së lirisë së kombit shqiptar. Beteja e Koshares, e cila identifikohet me thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar ...

Gjekë Gjonaj: Një jetë në shërbim të arsimit kombëtar

Prof. dr. Hajrullah Koliqi është   personalitet i shquar i arsimit dhe i mendimit pedagogjik shqiptar, i lindur në  fshatin Kështenjë të Krajës. Fillimisht punoi si mësimdhënës  i Gjuhës dhe i letërsisë shqipe në Shkollën fillore  të Ostrosit...

Murat Gecaj: Nderim për këngëtarin Dervish Shaqa

Në takimet e bisedat, që kam zhvilluar me mikun tim të mirë Bajram Gashi, ish-mësues dhe drejtues  i arsimit në rrethin e Durrësit, kanë zënë vend edhe ato për këngëtarin e njohur dhe të paharruar popullor, Dervish Shaqa. Kështu, unë kam risjellë  në kujtesë njohjen...

Kadri Tarelli: Mësuese të tilla i duhen kombit

Muaji i parë i pranverës sjell çdo vit disa festa, por 7 dhe 8 Marsi, janë dy nga më të bukurat e më njerëzoret për kombin dhe shoqërinë shqiptare, që i kushtohen mësuesit dhe nënës. Më pëlqen të mendoj se jo rastësisht e kanë gjetur ...

Xhemaledin Salihu: Abdullah Veliu, 120 vjetori i lindjes

Abdullah Haxhi Veliu rjedh nga një familje e pasur tregëtarësh të Preshevës. Edhepse ishte tregtar, për Abdullah Veliun, popullata e Preshevës dhe më gjerë, sidomos Malësia e Preshevës gjithmonë foli fjalë të mira...

Nehat Jahiu: Dy fjalë për një intelektual

Jemi mësuar që, pas shumë zhgënjimeve, jetën ta kalojmë në pritje, me shpresa për një të ardhme më të mirë dhe më të lumtur. Nganjëherë na bëhet sikur jemi të humbur dhe të vetmuar, sikur kemi përfunduar në fund të një pusi, nga i cili nuk shohim dritë...

Avdyl Sulaj: Bir fisnik i Merturit

Këto ditë  në  qytetin “Bajram Curri” u zhvillua një veprimtari letrare e kulturore për të uruar dhe për të vlerësuar njeriun e virtytshëm dhe fisnik, mësuesin e përkushtuar në pension, autorin e 9 librave, Gjon Ndue Markokajn...

Bajram Çeliku: Trimi që nuk njhte dy flamuj kombëtar

Ishte ky Nefruz Isen Çeliku, i cili nuk njihte dy flamuj kombëtar, por vetëm një, edhe atë, Flamurin shqiptar me shqiponjën dykrenare në mes të pëlhurës së kuqe, që e qëndisi dikur Marigona, për nderë të shpalljes së pavarësisë ...

Kolë Tahiri: Sali Abdyli, atdhetar e mesues

Sali Abdyli, ka lindur ne familjen “Abdylaj” te Shishmanit, vater e shquar per atdhe-tarizem e trimeri, me 14-07-1946.Saliu, krahas shkolles atdhetare te oxhakut familjar kreu shkollen fillore e 8-vjecare ne fshatin e lindjes, Shishman dhe shkollen e ...

Meri Lalaj: Nderim për mësuesen Nedime Karapici (Zgjani)

Unë isha mësuese fare e re dhe gjatë një viti mësimor punova në shkollën tetëvjeçare “Gjok Shqiptari” në Pogradec. Ishim një kolektiv i madh mësuesish me në krye drejtorin Kozma Basho, (një shkencëtar i vërtetë jo thjesht në...

Hyqmet Hasko: Demaçi, Profeti i gjallë i Qëndresës

Kur flasim për Kosovën e re, për Kosovën e rilindur si feniksi nga hiri i rrënojave dhe plagëve të barbarisë qindrashekullore të shkaktuara nga armiqtë tanë historikë, kur flasim për Koosvën e shoqërisë së hapur dhe sfidave të mëdha të integrimit euroatlantik, për Kosovën e...

Frrok Kristaj: Ripërtëritja shqiptare e Kotorrit

Në këto pjesë edhe sot gjallërojnë antroponimet dhe toponimet që kanë prejardhje shqipe. Në Kotorr u lind edhe ipeshkvi tashmë i ndjerë i Kosovës, imzot Nikë Prela, që kishte prejardhje shkodrane...

Sylë Arifi: Adem Demaçi, hero i përmasave botrore

Adem Demaçi,  emblema e Shqiptarizmës. Ishte Njeriu që as burgosja e mbi 28 viteve nuk e dorzoi, por u shendrrua në Platformë kombëtare për të gjithë Shqiptarët.Adem Demaqi, simbol i guximit, i liris dhe i bashkimit kombëtar...

Ramadan Asllani: Mos t'mbetet merak pavarësia!

Në tetëvjetorin e përjetësisë së Baki Dullovit, më 16 shkurt 2008) Eee, mor baci Baki, kush e kishte menduar se në liri dhe pavarësi të Kosovës t’i gëzohemi vdekjes... Ti vërtet shkove me merak një ditë para shpalljes ...

Fatbardha Demi: Teofil Haxhimihali (1867-1934)

Sot vlerësohet si piktori më i famshëm i artit popullor i Greqisë dhe një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të rymës moderne të pikturës hellene të fillim shekullit 20. Veprat e tij janë paraqitur në Galeritë e të gjitha qyteteve europiane dhe janë blerë ...

Gëzim LLojdia: Ambasadorët e Shqipërisë në Kanada

Në 7 janar 2016 u largua nga bota jonë Nusret Bejkosalaj. Ambasada e Shqipërisë në Kanada  shkruan:Bir i Vlorës dhe i vendosur që në rininë e hershme në Kanada, z. Bejkosalaj përfaqësoi gjithë jetën tiparet e shqiptarit të mirë, atdhedashës, sipërmarrësit...

Avdush Canaj: Poeti Alush Canaj i përhershëm

Natën e 14 shkurtit 1972 pasi kishte dalë nga një qeli burgu i dërmuar nga dhuna fizike e psiqike, me dorën  e fshehur ia  mbushën gotën e helmit në shtëpinë vet. Dhe e vranë poetin Alush Canaj. Pastaj, në hotelin Evropa të qytetit, (Kristali i sotëm), autorët...

Gjekë Gjonaj: Pjetër Dreshaj, model i arsimdhënies

Kaherë e kam menduar dhe planifikuar  të  pasqyroj në media shqiptare portretin  e këshilltarit tim të parë pedagogjik,  profesorin  e mirënjohur të gjuhës dhe letërsisë shqipe,  Pjetër Dreshaj. Jo për arsye miqësie, e për t’i ngritur atij lavdi, por  për meritën  e tij të ...
Kryesore