Shkreli: Presidenti viziton shqiptarët në Mal të Zi

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani zhvilloi një vizitë shtetërore në Republikën e Malit të Zi. Gjatë vizitës dy ditore në shtetin fqinj,Kreu i shtetit shqiptar u takua me udhëheqsit më të lartë të Podgoricës, përfshirë homologun e tij...

Shkreli: Shqetësimet e Kongresit mbi median në Turqi

Zyra e Senatorit demokrat të shtetit të New Yorkut, Charles E. Schumer njoftoi javën që kaloi se ai dhe mbi 70-senatorë të Shteteve të Bashkuara -- republikanë dhe demokratë -- i dërguan një letër Sekretarit Amerikan të Shtetit John Kerry që të interesohet mbi atë që ligjvënsit amerikanë...

Frank Shkreli: Lamtumirë BE - Alo Ajatollah!

Në portalin e Ministrisë së Punëve të Jashtëme të Shqipërisë lexova fjalën e mbajtur javën e kaluar nga Ministri i Punëve të Jashtëme të Republikës së Shqipërisë, Ditmir Bushati në Komitetin Parlamentar të Stabilizim Asociimit, BE-Shqipëri.   Ky takim është një platformë komunikimi ...

Frank Shkreli: Një shikim prapa në histori

5 Marsi, 1991 është data kur u nënshkrua dokumenti për rivendosjen e marrëdhënjeve diplomatike amerikano-shqiptare, pas një ndërprerjeje prej pothuaj një gjysëm shekulli diktaturë komuniste.   Një javë më vonë në Tiranë arrijti delegacioni i parë diplomatik i Shteteve të Bashkuara...

Frank Shkreli: Viktimat e para të komunizmit shqiptar

Marsi i vitit 1945 ishte fillimi i një kalvari të vërtetë vuajtjesh, vrasjesh, burgosjesh dhe  internimesh për klerin katolik shqiptar.  Është ky një 70-vjetor që na detyron të kujtojmë viktimat e para të regjimit komunist të Enver Hoxhës, të cilët dhanë jetën si heronjë të kombit shqiptar...

Shkreli: Përpjekjet ruse për të përçarë perëndimin

Kryetari i Këshillit të Europës, Donald Tusk vizitoi të hënën Shtëpinë e Bardhë ku u takua me Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Barack Obama për të biseduar mbi një numër çështjesh të interesit të përbashkët, por çështja kryesore e bisedimeve ishte gjëndja në Ukraine...

Frank Shkreli: Marshimi që ndryshoi Amerikën

50-vjetë më parë, më 7 mars, 1965 qindra veta u mblodhën  në qytetin Selma të shtetit Alabama për të marshuar drejtë kryeqytetit Montgomery të atij shteti.  Ata marshuan për të siguruar që afrikano-amerikanët të mund të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetore për të votuar - madje edhe...

Frank Shkreli: Një libër i ri mbi Kosovën

Qëndra Ndërkombëtare Woodrow Wilson në Washington, në një ftesë elektronike njofton se javën e ardhëshme me 11 Mars do të sponsorizoi promovimin e një libri të ri mbi Kosovën me titull:  "Krijimi i Kosovës: Mbikqyrja Ndërkombëtare dhe Themelimi i Institucioneve Etike", me autor Profesor Elton Skendaj...

Frank Shkreli: Shuhet Richard von Weizsäcker

Zyra e presidentit të Gjermanisë,  Z. Joachim Gauck njoftoi se të shtunën ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare ish-Presidenti i Gjermanisë Richard von Weizsäcker.  Ai kishte shërbyer në detyrën e presidentit për një periudhë prej dhjetë vitesh, nga viti 1984 deri në 1994 dhe më përpara ai kishte ...

Frank Shkreli: Europa bie ose ngrihet me Ukraninën

Të martën me 27 Janar,  Ndihmës Sekretarja Amerikane e Shtetit, Vctoria Nuland mbajti një fjalim në Qëndrën e Marrëdhënjeve Amerikano-Europiane pranë Institutit Brookings në Washington, gjatë të cilit ajo shqyrtoi ngjarjet e vitit të kaluar në marrëdhënjet me Europën...

Frank Shkreli: 99 vjet më parë u vra Isa Boletini

99 vjetë më parë u vra nga xhandarët serbo-malazezë, Isa Boletini, njëri prej figurave më të ndritura të kombit shqiptar, dorë e djathtë e Ismail Qemalit dhe Luigj Gurakuqit, i cili gjithmonë kishte pushkën në dorë...

Frank Shkreli: At Gjeçovi - apostull i bashkimit

Kështu i këndojnë rapsodët e Kosovës At Shtjefën Gjeçovit, fratit të maleve, i cili u vra në pritë e në tradhëti nga shovinistët serbë në Zym të Hasit më 1929.  Meshtari dhe atdhetari i njohur nga Kosova, i cili gjithë jetën e vet...

Frank Shkreli: Në mbrojtje të vlerave të përbashkëta

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama dhe Kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron, në një artikull të botuar të ënjtën në gazetën e njohur të Londrës, Times of London,  njoftuan planet e përbashkëta të dy vendeve për të bashkrenduar përpjekjet e tyre në ...

Frank Shkreli: Vidhet historia e qytetit ilir

Portalet elektronike të lajmeve nga Ulqini, "ulqonline" dhe "lajmengaulqini", njoftojnë lajmin tronditës se dëshmitarë,  të cilët  kohët e fundit kanë vizituar gërmadhat e qytetit të lashtë ilir të Shasit afër Ulqinit, kanë venë re se persona të pa identifikuar po vjedhin gurët e prerë dhe të...

Frank Shkreli: Në Paris vritet liria e shtypit

Të mërkurën në Paris të Francës, terroristë të maskuar sulmuan kryeqëndrën e revistës satirike Charlie Hebdo  duke vrarë 12 veta të pafajshëm, 10 gazetarë dhe dy policë dhe kanë plagosur disa të tjerë.  Ndër gazetarët e vrarë përfshishej redaktori Stephane Charbonnier dhe satiristët ...

Frank Shkreli: Portreti i një Presidenti

"Në rast të një konflikti në Kosovë, i shkaktuar me ndonjë ndërhyrje nga ana e Serbisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë gati të përdorin forcën ushtarake kundër serbëve në Kosovë si dhe mbrenda vet territorit të Serbisë."   Deklarata e Presidentit amerikan George Bush i vjetri...

Frank Shkreli: 74 vjet më parë ndërroi jetë At Fishta

Më 30 dhjetor, 1940 ndërroi jetë At Gjergj Fishta, poeti kombëtar, diplomati i kombit që mbrojti të drejtat e shqiptarëve kudo që shkoi, me një zë dhe me një penë të pashoqe,  që pasuroi letërsinë dhe historinë kombëtare të shqiptarëve,  të atij kombi siç ka thënë ai vet, “I vjetër sa...

Frank Shkreli: Elez Biberaj - Shqipëria dhe tranzicioni

Të hënën ndodhej në Tiranë një delegacion i Bashkimit Europian (BE) i kryesuar nga euro-deputeti Eduard Kukan me misionin për të ndërmjetësuar midis palëve për zgjidhjen e ngërçit politik, zgjidhje e cila shpresohet se do të çonte në rikthimin e opozitës në Kuvend pas një ...

Frank Shkreli: Vjedhja e pronës private në Ulqin

Sipas një njoftimi në portalin e Komunës së Ulqinit, të martën u nënshkrua në hapësirat e komunës së atij qyteti marrveshja, midis Kryetarit të komunës, Fatmir Gjekaj dhe përfaqsuesit të kompanisë turke "Aqua Park & Entertainment", Sahret Hajdarpasic, për ndërtimin e një akva parku...

Frank Shkreli: Stop korrupsionit!

Këtë javë, Dita Ndërkombëtare kundër korrupcionit tërhoqi vëmendjen e udhëheqsve të lartë botërorë, përfshirë Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, (OKB) Ban Ki Moon dhe të Sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry, si dhe organizatave...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë shkrimtarja Rozi Theohari

Të shtunën më 13 dhjetor ndërroi jetë në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Rozi Theohari e njohur si shkrimtare, publiciste, poete, përkëthyese dhe autore e dhjetëra veprave në prozë dhe poezi - veprat e së cilës njihen jo vetëm në radhët e komunitetit shqiptaro-amerikan...

Frank Shkreli: Të Drejtat e Njeriut, 365 ditë

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) shënon çdo vit më 10 Dhjetor, Ditën e të Drejtave të Njeriut, ditë kjo e cila kujton datën kur Asamblea e Përgjithshme e OKB-ës ka miratuar në vitin 1948 Deklaratën Universale të të Drejtave të Njeriut, duke shpallur se parimet e kësaj deklarate janë...

Frank Shkreli: Një shqiptaro-amerikan Guvernator?

Media të ndryshme në Shqipëri njoftojnë se pas disa këshillimeve midis Presidentit të Republikës , Z. Bujar Nishani dhe Kryeministrit të vendit, Z. Edi Rama dhe pas shqyrtimit të një numri kandidatësh të mundëshëm për postin e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë,  thuhet se Presidenti...

Frank Shkreli: Idriz Lamaj - Vatra dhe vatranët

Idriz Lamaj është i njohur si publicist, studiues dhe aktivist i dalluar i komunitetit shqiptaro-amerikan dhe njëherazi edhe ish-gazetar i Zërit të Amerikës në gjuhën shqipe.  Publicisti Lamaj është autor i disa librave dhe i një numri të madh artikujsh botuar në gazetat dhe revistat e diasporës...

Frank Shkreli: Humbë Rusia, humbë Serbia!

Rusia njoftoi se po heqë dorë nga ndërtimi i  të ashtuquajturit  projekti i gazsjellësit jugor, vendim ky që po cilësohet nga ekspertët dhe analistët si një humbje diplomatike dhe ekonomike për Moskën, e i cili njëkohësisht ka shqetsuar shumë edhe aleaten e saj  të ngushtë në Ballkan, Serbinë...

Frank Shkreli: Ibrahim Rugova - njeri që bëri miq për kombin shqiptar

Dr. Ibrahim Rugova, Presidenti i parë i Kosovës dardane lindi më 2 Dhjetor, 1944.  Ky vit shënon 70-vjetorin e lindjes së Dr. Ibrahim Rugovës dhe njëkohësisht përket me 25-vjetorin e vizitës së parë që ai bëri në Shtetet e Bashkuara, në kapacitetin e tij si Kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve...

Frank Shkreli: Gëzuar 28 Nëntorin

Bota që kur është zenë, Shqipëria gjallë ka qënë, ka thënë Naim Frashëri. Dhe gjithnjë gjallë do të jetë!  102 vjetë Shqipëri! Më në fund në liri!  Shpallja e Pavarësisë është festa më e madhe e çdo kombi, e sidomos për Shqipërinë dhe për shqiptarët, ndonëse ajo erdhi pas disa shekuj nën ...

Frank Shkreli: Qëndrimi i SHBA ndaj Enver Hoxhës

Në një intervistë  që zhvilloi në programin televiziv shqiptar, "Ilva Tare Tonight",  Ambasadori  i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Z.  Alexander Arvizu u prononcua në lidhje me fotot e ish-diktatorit komunist Enver Hoxhës që u shfaqën në ceremoninë zyrtare me rastin e 70-vjetorit...

Frank Shkreli: Të drejtat e njeriut dhe politika

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre perëndimorë për një kohë të gjatë e kanë konsideruar mbështetjen dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të demokracisë si një pjesë të pandarë të politikës së tyre të jashtme.  Sidomos, Shtetet e Bashkuara e kanë promovuar mbështetjen e tyre ndaj...

Frank Shkreli: Udhëheqësi i Senatit dhe shqiptarët

Në zgjedhjet e fundit që u mbajtën javën e kaluar në Shtetet e Bashkuara për anëtarët e ri të Senatit dhe të Dhomës së Përfaqsuesve, Partia Republikane fitoi shumicën në të dyja Dhomat e Kongresit, duke thelluar  kështu shumicën që gëzonin më parë në Dhomën e Përfaqsuesve dhe si ...

Shkreli: Elez Biberaj - Shqipëria dhe shqiptarët

Ditët e fundit më ra në dorë libri më i ri i Dr. Elez Biberajt, botuar kohët e fundit  nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare në Tiranë.  Libri i titulluar, “Shqipëria dhe Shqiptarët në Udhën e Rimëkëmbjes”, është një përmbledhje e 15 shkrimeve, kumtesave ose fjalimeve më me rëndësi...

Frank Shkreli: Një malsore që nderon kombin

Të hënën me 3 nëntor, Posta e Republikës së Kosovës njoftoi publikun se lëshoi në qarkullim një pullë postare, kushtuar "njërës prej luftëtareve më të shquara shqiptare" Tringë Smajles ose Tringës së Maleve.  Në njoftim thuhet se Tringa ishte vajza e bajraktarit famëmadh  Smajl Martini...

Frank Shkreli: SHBA, triumfojnë Republikanët

Të marten, më 4 nëntor në Shtetet e Bashkuara u mbajtën zgjedhjet gjysëm-mandat për 36 vende nga 100-anëtarët që ka Senati Amerikan dhe për të gjithë ligjvensit në Dhomën e Përfaqsuesve të Kongresit amerikan.  Anëtarët e Senatit zgjidhen çdo gjashtë vjetë dhe kandidatët për anëtarë...

Shkreli: Marrëdhëniet ushtarake shqiptaro-amerikane

Javën që kaloi, Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në Washington me zyrtarë të lartë të diplomacisë dhe  të mbrojtjes amerikane. Në Pentagon, ministrja shqiptare u prit dhe zhvilloi bisedime me Sekretarin Amerikan të Mbrojtjes, Chuck Hagel, ndërsa në ...

Frank Shkreli: Qofsh faqebardhë Sabri Maxhuni

Ditët e fundit, media të ndryshme në Shqipëri dhe në Kosovë kanë njoftuar lajmin e mirë se biznesmeni nga Kosova, Sabri Maxhuni u ka propozuar autoriteteve në Tiranë dhe në Shkodër restaurimin e shtëpisë, tanimë në shëmbje e sipër, ku ka jetuar poeti i madh i kombit shqiptar, At Gjergj Fishta...

Frank Shkreli: 25 vjet më parë u shemb komunizmi

Në Vjeshten e Vitit 1989, u rrëxua Muri i Berlinit dhe me shëmbjen e tij, popujt liridashës të Europës Lindore dhe Qëndrore, njëherazi shëmbën edhe sistemin e tyre komunist që i kishte nënshtruar ata fizikisht dhe shpirtërisht, për pothuaj një gjysëm shekulli.  Ky përvjetor shënon ...

Frank Shkreli: Papa Pali VI për shqiptarët

Të djelën, në mbyllje të Sinodit të Jashtzakonshëm mbi Familjen që u mbajtë  në Vatikan, Papa Françesku celebroi meshën me këtë rast në Sheshin e Shën Pjetrit.  Gjatë meshës, Papa Françesku beatifikoi paraardhësin e tij Papa Palin e VI,  duke e shpallur atë  të lumtur...

Frank Shkreli: Konferencë për shqiptarët në Mal të Zi

Nga një ftesë që më dërgoi Profesori Viktor Ivezaj i Universitetit Wayne State të shtetit Miçigan në Shtetet e Bashkuara, mësova për organizimin e konferencës së dytë ndërkombëtare, kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi.  Konferenca e parë mbi gjëndjen e shqiptarëve në shtetin malazez mbi ...

Frank Shkreli: Barazia gjonore, çështje ndërkombëtare

"Të drejtat e femërave janë të drejtat e njeriut".  Kështu kishte deklaruar Hillary Klinton në fjalimin e saj të famëshëm më 1995 në konferencën ndërkombëtare mbi të drejtat e grave në Pekin të Kinës, pothuaj një çerek shekulli më parë.Ishte ky një fjalim i guximshëm...

Frank Shkreli: Rreziqet ndaj euro-atlanticizmit

Javën që kaloi në Washington u mbajtë një konferencë e organizuar nga Qëndra për Analiza të Politikës Europiane ku morën pjesë akademikë, ekspertë të çështjeve dhe politikës europiane, diplomatë të huaj dhe amerikanë.  Forumi i gjashtë i këtij enti iu kushtua sigurisë në Europë...
Kryesore