Dedë Preqi: Libër i ri nga poeti dhe prifti i rebeluar Nokë Sinishtaj

Është ky libri i radhës nga poeti malësor i Grudës së malësisë, i cili përveq tjerash shfaq edhe jetën e tij si frat në shërbimin kishtar, duke u rrebeluar dhe treguar sjelljet e priftave me moral të dobët, që nuk i takojnë rregullorës dhe as shërbimëve kishtare. Misionin e fratit, apo...

Dedë Preqi: A ka Kosova fare dell burri

Është lehtë të flitet nga largë, nga ndonjë vend i largët ku jeta është krejtë ndryshe dhe pa probleme, por nuk mundesh të mbetësh indiferent ndaj asaj që të dhembë dhe të prek në shpirt dhe nuk të lë fare të qetë, dhe kjo ndjenjë e natyrshme dhe e pa shmangëshme...

Dedë Preqi: Arsimi si qeveria!

Për çfarë arsye shteti i Kosovës dallohet në nivelin më të ulët të arsimit, i cili u vlerësue këto ditë nga Instituti ndërkombëtar « PISA », për edukimin fillor dhe të mesëm, që merr për bazë fushën e shkencës, leximin dhe matematikën ? Në këtë Test, muarën pjesë...

Preqi: Me lehtë shkon në Australi se në veri

Çfarë kohe është sot, një kohë e një kohe të pakohë, e cila na tërheq pas vetës në botën e saj të mistereve dhe mashtrimeve, që ta imponon edhe ajrin që e thithë. Por,  njeriu i qëndrueshëm që ka durim dhe nerva të çelikta, mundet t’i përballojë, në këtë rast këtë ...

Dedë Preqi: O ba sahati mu ndrru rasati

Nëse duam të kemi prodhim të mirë dhe të shëndoshë, do të thotë se, ndikon «rasati» i mirë, apo fidanet e frytshme, duke pasur parasyh dhe një nisje dhe një synim që të shkohet sa më largë në drejtim të sigurimit, jo vetëm të të adhurave, por edhe të ardhmës së këtij brezi...

Dedë Preqi: Nuk e urrejmë shtetin por veset e pushtetit

Mund ta keni besuar sa të etur kemi qenë për ta bërë shtetin tonë-por nuk është e mundur ti besojmë syve dhe veprave tona të shëmtuara se çfarë po bëjmë për ta ndërtuar dhe mbajtur sot këtë shtet në këmbët e veta. T’i përkujtojmë herë pas here edhe ato fytyra historike ...

Dedë Preqi: Kur i ke meshkujt delenxhi

Gjithherë fjalët popullore e kanë një domethënje dhe popullaritet, që tregojnë një rrethanë apo një prevojë të hidhur sidomos kur thonin se, një shtëpi kur i ka meshkujt delenxhi, ngatërrohen gjërat dhe nuk funksionon si duhet shtëpia dhe as gjallëria, si pasojë e ...

Dedë Preqi: Leksikon i autorëve shqiptarë në Zvicër

z.Besnik Camaj dhe Shefqet Dibrani,si dhe zonja M.Limani-Hiler, kritike e librit dhe Studentet shqiptare në Bern, z.Gëzime Shaqiri dhe Kaltërina Lumi, të cilat e hapën promovimin e librit.Mund të thuhet se, natyra krijuese e mërgatës tonë shqiptare ka ...

Dedë Preqi: Dilni te ura o burra!

Majlinda Kelmendi i ka meritat e veta me gjitha shoqet dhe shokët e saj, të cilët duhet  falenderuar dhe respektuar për të gjitha , prej të cilëve Kosova ka fituar një mesazh të pazavendësueshëm para opinionit botëror, duke treguar talentin dhe zhdërvjelltësinë e të ...

Dedë Preqi: Pak e çuditshme!

Të gjithë e dimë se me ndihmën e Aleancës Veriatlantike të NATO-s, dhe me ndihmën e luftëtarëve të denjë të UÇK-së, Kosova arriti lirinë dhe sovranitetin e saj. Por, edhe pasi që Kosova u pamvarësue, u kërkue nevoja e pjesëmarrjes së  Misioneve Ndërkombëtare...

Dedë Preqi: Veprat e liga

Institucionet e Kosovës janë të popullit, nuk janë të individëve të caktuar, apo të atyre që po e zhysin vendin në krizë, nuk janë të atyre, që mendojnë ti privatizojnë këto vende të shenjta të këtij populli dhe të këtij vendi. Sa herë duhet ti përserisim gjërat dhe të kthehemi ...

Dedë Preqi: Zhgënjim nga qeverisja

Zhgënjimin që po e pret ky popull nga kjo qeveri e brishtë , është diçka e pa imagjinushme, diçka që nuk e ka menduar dhe as që e ka pritë në jetën e vet. Kur është e mundur që ky popull dhe këta njerëz të këtij vendi  mund të drejtohen njëherë kah  vetëvetja e rëndomtë...

Dedë Preqi: Kosova dhe kufinjtë e saj të imagjinuar

Ka pasur edhe më herët vërejtje rreth kufinjëve të Kosovës, por , para se Kosova të bëhej shtet i pavarur ishte një qasje tjetër, pothuaj një çështje e qëndrimeve centraliste, sepse në përbërjen e Jugosllavisë së atëhershme bënin pazar të tjerët në vend të Kosovës...

Dedë Preqi: A ia ndërpret ''macja e zezë'' rrugën Erdoganit?

Secili zot shtëpie i një shteti e ka nga një macë imagjinare, apo të vërtetë në kopështin e vet, të cilën duhet ta përgëdhel në një mënyrë, apo  të mos e trazojë, sepse duke e malltretuar dhe keqpërdorur atë,  e nxitë që ti tregojë edhe ajo kthetrat e veta në vetëmbrojtje...

Dedë Preqi: Serbska lista dhe politikat e pista

Formimi i Forcave të Armatosura të Kosovës, apo Ushtria e Kosovës, varet nga Lista serbe, ky është një kushtëzim dhe nënçmim  për shtetin e Kosovës. A është e drejtë që shteti i Kosovës së pavarur  të formojë Ushtrinë e vet, për këtë duhet të pytët  Lista serbe...

Dedë Preqi: Festë e përgjakshme në Francë

Përsëri në  Francë, tani në qytetin turistik të Nicës, ndodh një tragjedi e rëndë, ku linjet që ndërlidhën përmes përsonazheve të terroristave  radikal islam, mund të jenë shtyllat kryesore të idesë së një imagjinate të çmendur, që nuk ka të bëjë me çështjen e islamit të...

Dedë Preqi: Profesorë flliqana

Në informatat e pa numërta të nxënësve dhe studentëve që i akuzojnë mësimdhënësit e tyre për shkaqe të abuzimëve seksuale në shkolla të mesme dhe fakultete, lindin konflikte të brendshme familiare dhe serioze ndërmjet këtyre gjërave negative në shoqërinë tonë kosovare...

Dedë Preqi: Nok Sinishtaj me një vepër të re

Sëcili poet i ka veqoritë e veta poetike dhe estetike, por si do ti njohim ata njerëz të pendës dhe mendjes, vetëm atëherë kur i lexojmë dhe analizojmë veprat e tyre, në këtë mënyrë ndoshta, mund të dallojmë edhe frytin e punës dhe përkushtimin e poetëve të tillë...

Dedë Preqi: Qeverisje e turbullt

Deri kur Kosova të mbetët peng i veprimëve të veta negative,  e protagonistëve të  krimit të organizuar dhe korrupsionit të pa ndalur, sikur kaluan shtatëmbëdhjetë vite pas luftës, pa pasur mundësi ta merr vetën në dorë, por kjo  ndodh, atëherë kur del  jashta  skemave ...

Dedë Preqi: LDK mustafiane, aspak Rugoviane

Ndjejmë keqardhje  që po e trazojmë qetësinë e përjetshme të madhit Ibrahim Rugova, por nuk mundemi të fillojmë ndonjë rresht pa e përmend emrin dhe vepren e tij, nëse flasim për LDK-, të cilën e themeloi ai vigan i kombit shqiptarë. Pra, kaloi edhe një kohë pas ...

Dedë Preqi: Një hop vetëm me top!

Është e vertetë se,  Kosova ngërthenë në vete fatet e saj historike dhe politike, të cilat si të tilla përbëjnë në tërësi fatin e një populli, i cili e meriton të drejtën e vet për vetëvendosje, apo për t’u çliruar nga kurthat dhe kthetrat e një mozaiku të tmershëm fashizoid, sikur që ...

Dedë Preqi: Intervistë me këngtarin Tush Gjakova

Edhe vaji edhe gëzimi janë pjesë të jetës, pa të cilat jeta nuk do të kishte kuptim, por sot, nuk është më ai vaji kur largoheshin  mërgimtarët prej familjes dhe prej atdheut, ndryshe duket gëzimi kur ai sot vijnë në trojet e veta, prandaj,  të gjitha këto peripeti këngëtari  ...

Dedë Preqi: Liberalizimi ndihmon zbutjen e krizave

Edhe pse ky proces po bëhët me vonesë, duhet ta përshëndesim raportin e fundit të Këshillit Europian, për liberalizimin e vizava për qytetarët e Kosovës, duke i mbetë borxh Kosova, që ti përmbush edhe disa kritere, për të marrë rekomandimin e fundit,  të cilin qytetarët e ...

Dedë Preqi: Vajza e llastuar

Sa herë shkruhet diçka për mërgimtarët nuk është e tepërt, sepse ata janë pjesë e çmuashme e medaljes së punës dhe lirisë e pavarësisë së Kosovës. Dikur shumë herët ishin kohë të vështira, kur ëndërronim të jemi të lirë në vendin tonë,  duhej të iknim  gjëkundi ndoshta edhe ...

Dedë Preqi: Ura me derë

Mitrovica e Kosovës, dikur quhej edhe Mitrovica e Titos, do të thotë se edhe Tito në kohën e vet ia kishte vënë syrin këtij trolli dardan  dhe kishin simpati ndaj tij, apo ndoshta e kanë amanet prej shofenistave të tyre të parë dhe deri  te ata millosheviqian, që në vend...

Dedë Preqi: Lënda fetare në shkolla

Feja është ushqim shpirtëror të cilën duhet ta marrim me doza të konsiderueshme dhe aq sa kemi nevojë për të. Çështja e kuptimit të fesë është e tillë që nuk mund ti shmangët asnjëri, e cila përherë vjenë në pyetje në praninë tonë si drejtpërdrejt, ose indirekt. Si e tillë nuk mund të jetë si product ...

Preqi: Zgjedhjet e parakohshme të domosdoshme

Kosova  ka shumë vërejtje dhe mangësi në sferat politike dhe ekonomike,  të cilat vërejtje pasojnë edhe nga ana e ndërkombtarëve, por më rëndësi është populli i Kosovës, si pjesë  organike brenda shtetit të vet, i cili vuan akoma për një mirëqenje më të mire...

Dedë Preqi: Presidenti i zorit

Nuk jemi mësuar të shohim  një përgaditje të tillë, apo një solemnitet madhështor me rastin e inaugurimit të  presidentit  të  vendit, por e mbajmë në mend se, me rastin e zgjedhjes së presidentit të parë të Kosovës, z.Ibrahim Rugova, pregaditjet ishin të thjeshta, por i gjithë ...

Dedë Preqi: Aleksandër, Kosovën po e sheh në ëndërr!

Vizita e kryeministrit të Serbisë e Aleksandër Vuqiq në Kosovë, nuk është vizitë normale dhe as zyrtare, edhe nëse këtë   e pohon, apo mohon Ministria e Jashtme e Kosovës, sepse vetë fakti tregon se një vizitë e tillë  është jashtë normave dhe protokollit të një shteti . Këtë...

Dedë Preqi: Haga amniston kriminelët serbë

Gjykata e Hagës  për krime të luftës, duket se tani po dëshmon në mënyrë të kundërt prioritetin e vet dhe verdiktin për një Gjykatë të pa anshme, kur merr vendime të tilla ndaj krimeinelëve serb, të cilët janë të akuzuar dhe kanë plot dëshmi me veprimet dhe nxitjen e ...

Dedë Preqi: Europa po na afron, apo bojkoton

Europa po zgjerohet dhe po bashkohet si një kontinent i lirë e demokratik, duke e lënë  vetëm Kosovën të izoluar, të cilën në njërën anë bëhët se e afron, kurse në tjetren anë ia ngushton rrethin dhe lëvizjen e lirë të qytetarëve të saj, duke e izoluar brenda kufinjëve...

Dedë Preqi: Ethet e presidentit

Ethet janë dy llojesh që ndikojnë te njerëzit, ato si sëmundje infektuese, të cilat në trajtimin e tyre mund të shërohen ndonjëherë dhe ato si sëmundje politike, të cilat nuk shërohen lehtë. Kjo nuk duhet të ngatërrohet me vlerat e presidentit Ibrahim Rugova, mirëpo ...

Dedë Preqi: Pranverë e nxehtë në Kosovë

Megjithatë pranvera erdhi, edhe presidenti i ri i Kosovës me plot dhurata të premtuara arriti në këtë fillim pranvere. Njerëzit e këtij vendi këto ditë nxorën  gjithë arsenalin dhe energjitë e veta politike, dikush kundër, e dikush pro kësaj zgjedhje të kandidatit, tani më ...

Dedë Preqi: Mos më turpëro populli im!

Në sheshin e kryeqytetit  tonë gjindet shtatorja e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbe. Nuk është me rëndësi cilës  parti i takon, por është vëlla i yni, i cili na dha nderin dhe krenarinë kombëtare. Aty në qendër të sheshit,  bashk me vraçin e tij, qëndron para nesh ...

Dedë Preqi: Zgjedhja e Presidentit

Pas vdekjes të Presidentit Rugova, gradimi i kësaj pozite  në Kosovë, e ka humbur rrolin e vet presedenticial, përderisa pas këtij vigani dhe vizionari të madh të kombit, sëcili nga pasardhësit e dr.Rugovës, u zgjodhën me përjetime të ftohta...

Dedë Preqi: Më mirë festë se protestë!

17 Shkurti, për Kosovën dhe banorët e saj, është dita më historike dhe më sublime e një populli, i cili më shekuj luftoj dhe sakrifikoj për këtë bazament shtetëror. Qëllimi i  këtyre fjalëve  është gjetja e kuptimit të plotë të jetës dhe gjendjes së këtij populli, kur para disa dekada e ...

Dedë Preqi: Çdo shoqëri dështon...

Mosmarrëveshja në mes pozitës dhe opozitës kosovare, duhet të theksojmë se konfliktet në mes këtyre dy taborrëve politike gjithherë dhe gjithkund ekzistojnë, por në Kosovë, shkaqet janë të ndryshme dhe të dhembshme, dhe pikërisht për këtë shkak, ky virus , që e ka ...

Preqi: Kosovës i duhet një President pa precedent

Kosova më herët nuk ka pasë kurrë në historinë e vet President, mirëpo kur Kosova u çlirue nga okupatori i fundit serb dhe shkrepi fitoren e merituar, presidenti i parë i Kosovës, dhe president historik  ishte dr.Ibrahim Rugova. Presidenti Rugova ishte jo vetëm president...

Dedë Preqi: Kosova peng i mesazhit të vet

Është e qartë se popullata e Kosovës, ka arsye të shqetësohet, sepse mungesa  e përspektivës dhe e kushteve e ka prekur thellë në ndërgjegje dhe shpirt, të cilën nuk e ka merituar dhe nuk e ka pritë në këtë mënyrë, por e ka ëndërruar ndryshe. Nga gjitha këto përjetime ...

Dedë Preqi: Dramat politike

Shfaqja e veprimeve, sjelljeve dhe metodave të opozitës kosovare në Parlament, pothuaj se janë bërë bajate dhe munotone, duke gjuajtur veze nëpër koka  dhe fytyrat e njerëzve të qeverisë, të cilëve në këtë mënyrë nuk ua prek sedren, kur ajo u mungon, poashtu dhe gazi ...