Ancient Illyria

The Illyrians were Indo-European tribesmen who appeared in the western portion of the Balkan Peninsula about 1000 B.C., a period coinciding with the end of the Bronze Age and beginning of the Iron Age. They inhabited much of the area for at least the next millennium. Archaeologists associate...

Ethnic origins

Some scholars consider that Albanians are direct descendants of an Illyrian tribe that was named "Albanoi," which was located in modern-day Albania. Others scholars dispute this, while others claim that Albanians and Illyrians are descendants of the ancient Pelasgians, making their history go back at...

Timeline of Albanian history to 1993

1225 BC Earliest known Illyrian King, Hylli (Hyllus), dies. 358 BC Illyrians defeated by Philip II of Macedonia. 312 BC King Glaucius of Illyria seized Epidamnos(Durres). 229 BC and 219 BC Romanat Shkodër. 1st century AD Christianity comes to Illyrian populated areas...

Origin of the Albanians

The origin of the Albanians has been for some time a matter of dispute among historians. Albanians are people who speak Albanian, an Indo-European language. Though the vocabulary contains some Greek, Latin, Slavic and Turkish words, the language per se has no other close living relative, making...

Alarm, fëmijët disiplinohen nëpërmjet formave të dhunës

Institucionet shkollore janë vatrat e disiplinimit të fëmijëve duke përdorur në masë elementet dhe format e ndryshme të dhunës, siç është dhuna fizike dhe ajo psikologjike. Ndërkohë që kategoritë më të rrezikuara janë ato të zonave rurale...

Kisha Shqiptare në Boston, mesh për popullsinë çame

Në Tiranë mbajtja e një meshe për gjenocidin e popullsisë çame u cilësua nga kisha ortodokse si një çështje politike. Por e njëjta gjë duket se nuk vlen për Kishën Shqiptare në Amerikë. At Artuar Liolini, drejtuesi shpirtëror i besimtarëve ortodoks në SHBA, mbajti dje një meshë në përkujtim të viktimave të gjenocidit çam. Larg dogmave politike dhe larg meshave...

Ariel Sharon, “buldozer”, por njeri i paqes

Ariel Sharon, i lindur më 26 shkurt të vitit 1928 në Kfar Malal pranë Jaffas në Palestinë, ka qenë një gjeneral dhe politikan izraelit. Ai ka qenë kryeministër i Izraelit nga 17 shkurti i vitit 2001 deri më 14 prill të vitit të kaluar. Ishte një ndër themeluesit e Partisë Likud dhe është i njohur në fushën ushtarake gjatë luftërave izraelo-arabe të vitit 1948-‘49, të Suezit...

Fenomeni "divorc" në komunitetin shqiptar në Angli

Në familjet shqiptare që jetojnë Angli, fenomeni i divorcit po përhapet në masë. Është një shqetësim shumë i madh që po përjetohet me shumë dhimbje nga viktimat e këtyre divorceve që, natyrisht, janë fëmijët e palëve që kërkojnë divorcin. Ka raste të dhimbshme dhe tepër tragjike kohët e fundit...

Luigi Pirandello

Lindi në 28 qershor 1867 në një qytet Chaos të Sicilisë nga një familje e shtresës së lartë. Ai që i vogël u edukua në familje dhe shfaqi interesin për përrallat dhe legjendat. Në moshën 12 vjeçare kishte shkruar veprën e tij të parë. Në 1880, familja e tij u transferua...

Franklin Pierce

Lindi më 23 nëntor 1804 në Hillsboro. I ati kishte marrë pjesë në luftën revolucionare dhe më vonë qe bërë guvernator në New Hampshire. Deri në ditët e sotme është i vetmi president i SHBA prej New Hampshire.U shkollua në një akademi private dhe në...

Mandela, i burgosuri simbol që shkatërroi aparteidin

Legjenda e vërtetë e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, i cili ka luftuar kundër shtypjes raciale, është pa dyshim një ndër liderët më të mëdhenj dhe shpirtërorë të të gjitha kohërave. Ai është i njohur kudo në mbarë botën si një forcë vitale në luftën për të drejtat e njeriut dhe barazisë gjinore.

Emigrantët shqiptarë, ndër të parët në botë për dërgesat e parave

Shqipëria renditet ndër vendet e para në botë, kur bëhet fjalë për krahasimin e përqindjes së dërgesave në para të emigrantëve drejt vendit të tyre. Madje, vendi ynë, çdo vit ka përfituar nga të ardhurat nga dërgesat e emigranteve rreth 934 milionë euro, duke sfiduar të ardhurat me shifra shumë herë më të larta në...

Bashkimi familjar në Britaninë e Madhe, si realizohet, çfarë dokumentesh duhen

Të gjithë shtetasit shqiptarë gëzojnë të drejtën për të kryer një vizitë turistike në Angli. Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë përfiton nga rasti për të sqaruar këto hollësi për çdo shtetas shqiptar që është i interesuar për të kryer një vizitë të tillë, duke u drejtuar për çdo hollësi pranë Zyrës së Vizave të kësaj ambasade. Ashtu si në të gjitha ambasadat e tjera në vendin tonë, edhe në këtë rast, për t’u pajisur me një vizë turistike duhet të paraqiten një sërë dokumentesh, për të cilat është shumë e rëndësishme që të jenë origjinale ose të noterizuara nga një noter në Mbretërinë e Bashkuar...

Aristotel Onasis

Çdo epokë ka patur emra njerëzish që fati, nuhatja apo talenti i ka kthyer në mite dhe sigurisht vitet 60-të, njohin si një nga burrat më të pushtetshëm të botës, Aristotel Onasis. Fama e tij, kalonte gojë më gojë duke u kthyer në legjendë metropolitane, pasi shtypi i asaj kohe nuk merrej vetëm me...

Meditim Per Solidaritetin Dhe Mirenjohjen E Shqiptareve

Shkas per kete shkrim ne keto dite, u be biseda ime e shkurter me Artisten e Popullit, Vace Zela, qe jeton ne Bazel te Zvicres. Nuk e di, por kur dal ne shetitjen e mbremjes, pas nje dite te lodhshme, tek parku "Gesendorf" ne Gjeneve, prane apartamentit ku banoj, apo edhe buze liqenit Leman, degjoj me vemendje zerin melodioz te Vaces...

Eduart Zumbuli, shqiptari që i mbeti familja në SHBA

Ai ishte një njeri i mirë dhe kjo ishte gjithçka çfarë Darla Zumbuli kishte marrë në konsideratë, kur ajo u martua me burrin e saj, Eduart, në vitin 2001. Një punëtor i palodhur dhe me një ëndërr të qëndrueshme për të krijuar familjen, për të blerë një shtëpi dhe për të patur restorantin e tij...

Emigrantët e parregullt në BE, ndjekje penale ndaj punëdhënësve

Masa tejet të rrepta për punëdhënësit e vendeve anëtare të BE-së, që punësojnë klandestinë dhe bëjnë favorizime për këta të fundit, nëse denoncojnë raste të shfrytëzimit të rëndë ndaj tyre. Madje ndëshkimet do të jenë deri në ndjekje penale, ndaj punëdhënësve që punësojnë emigrantë të parregullt nga vendet jo anëtare të BE-së...

Maturantët ndahen nga shkolla të lyer me vezë dhe miell

Përleshja me vezë dhe miell ka ndarë edhe këtë herë maturantët e Tiranës me njëri-tjetrin, mësuesit dhe shkollën. Tradita që ka nisur prej disa vitesh (e huazuar nga të rinjtë amerikanë) e të laparosurit me ushqime, pas gjimnazit “Petro Nini Luarasi” ka përfshirë edhe shumë shkolla të tjera të mesme të kryeqytetit. Por në disa shkolla kësaj shfaqjeje i janë shtuar edhe elementë të tjerë si salca e domateve apo dhe grisja e librave në oborrin e shkollës dhe në fund nuk kanë munguar as zëniet me kalimtarët e rastit dhe marrjet në polici të të rinjve...

Si jetojnë studentët shqiptarë në Itali. Studimet, puna dhe dashuritë

Është një numër mjaft i konsiderueshëm të rinjsh shqiptarë (nuk dihet me saktësi se sa), që studiojnë, jetojnë dhe punojnë në Itali. Të larguar gati në mënyrë masive më së shumti gjatë 10-vjeçarit të fundit nëpërmjet aplikimeve nëpër fakultetet italiane, tashmë ata janë shpërndarë në të gjitha qytetet universitare të të gjithë Italisë. I gjen kudo. Në çdo fakultet italian, në çdo universitet nga ato private deri tek më të rëndësishmit si “La Sapiensa” apo “La Catolica”, nga Siçilia deri në Trentino e Vale Da Osta...

Giulio Andreotti

Giulio Andreotti, i lindur në Romë, më 14 janar të vitit 1919, është një ndër politikanët italianë më të njohur të periudhës së pasluftës, shkrimtar dhe gazetar, eksponent i partisë Demokracia Kristiane (DC). Të përmbledhësh jetën e tij është një punë e vështirë dhe e bollshme, qoftë për harkun kohor që ajo përfshin, qoftë edhe për sasinë e eksperiencave që një ndër figurat më të vjetra të politikës italiane është në gjendje të na ofrojë...

Emigrantet, si mund te marrin pension

Emigrantet te cilet per nje arsye apo per nje tjeter nuk jane te siguruar nga skema e sigurimit te detyrueshem, do te kene te drejten e sigurimit vullnetar. E gjithe kjo procedure eshte e vlefshme per te gjithe emigrantet te cilet kerkojne te perfitojne pension te plote apo te pjesshem, nderkohe qe kane mjaft vite pune ne vend...

Emigrantet tane ne Itali, jane nje komunitet vlerash kombetare

Pas viteve 90’ me renien e rregjimit totalitare shqiptaret konfrontohen me fenomenin e emigracionit masiv jashte kufijve shqiptare drejt nje realiteti krejtesisht te ri. E rendesishme qe vetem te ikje drejt nje bote ‘ndryshe’qe per vite me rradhe ishte e paprekshme dhe e mohuar per shqiptaret...

Emigrantët në SHBA, 5 mijë USD për dokumentet

Senati amerikan hapi dje debatin për projektligjin e reformës së debatueshme të imigracionit. Senatorë me influencë për këtë çështje dhe Shtëpia e Bardhë po përpiqen me këmbëngulje për të realizuar miratimin e ligjit dypartiak në Senat para fundit të këtij muaji. Por afati kohor është i papërcaktuar dhe kritikët në Senat thonë se projektligji ka të meta të mëdha...

Angli, kriteret për të emigruar dhe fituar një vend pune

Personat që duan të emigrojnë në Angli dhe duan një punë të kualifikuar, duhet të dëshmojnë se plotësojnë disa kritere. Madje Mbretëria e Bashkuar, me anë të Programit të Migrantit Tepër të Kualifikuar (HSPM) tashmë do të përdorë një sistem vlerësimi, sipas pikëve të paracaktuara dhe vetëm në bazë të këtij vlerësimi emigrantët do të pranohen në Angli...

Abraham Lincoln, ikona e Luftës Civile

Abraham Linkoln ka qenë presidenti i gjashtëmbëdhjetë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai është zgjedhur për një mandat 4-vjeçar në vitin 1861 dhe është rizgjedhur për një mandat të dytë duke filluar nga viti 1865. Ai është i pari president republikan në historinë e vendit. Emri i tij i bashkëngjitet Luftës për heqjen dhe shtypjen e skllavërisë. Abraham Linkolni ishte një avokat modest province, pa eksperiencë, që u bë më pas njëkohësisht politikan dhe shef ushtarak shumë i rëndësishëm në kohën kur Shtetet e Bashkuara kaluan krizën më të madhe të historisë së tyre...

Emigrantët në Greqi, shtatë "rrugët" për të fituar legalizimin

Një shans i ri për të gjithë emigrantët e paligjshëm, të cilët jetojnë dhe punojnë në Greqi. Qeveria greke ka vendosur dy ditë më parë t'u japë një tjetër mundësi të gjithë atyre që jetojnë në Greqi, por që ende nuk janë të pajisur me leje qëndrimi...

Shtatë emigrantët, si mbijetuam në malet e Greqisë

Shtatë emigrantët fierakë që mbetën të izoluar për tri ditë në malet me borë në Grevena të Greqisë, janë kthyer pranë familjeve. Ata treguan sesi policia greke i ka trajtuar më mirë se uniformat blu shqiptare. Si e mbajtën shpirtin gjallë vetëm me kafe të bluar për tri ditë e tri net...

Dergesat e emigranteve, kostot e transferimit 47 per qind

Shqiperia ashtu si edhe vendet e tjera te rajonit, duhet te ule kostot e transferimit te te ardhurave te emigranteve ne ekonomine vendase. Kerkesen e ka bere ekonomisti i Bankes Boterore per remitancat, Pradeep Mitra, i cili ndodhet per nje vizite disaditore ne vendin tone...

Posta Shqiptare, tani edhe transferte parash

Transfertat e emigranteve per familjet e tyre dhe cfaredolloj transferte tjeter parash mund te kryhet se fundmi edhe nga Posta Shqiptare. Posta Shqiptare ka nisur operimin si pjese e rrjetit te transferimit elektronik boteror te parave “Eurogiro”. Burimet nga Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit bejne te ditur se, transferta sipas sistemit “Eurogiro”...

Kush ishte Bob Kenedi?

Vdiq në moshën 42 vjeç, në kulmin e karrierës së tij politike, vëllai i JFK (Xhon F. Kenedi) është në fokus të një filmi të ri, "Bobi". Por a ishte vetë ky njeri lideri më i madh që Shtetet e Bashkuara kanë pasur ndonjëherë, apo veçse një tjetër...

Rregullat për nënshtetësinë italiane

Të lindësh, studiosh apo të kesh një punë disavjeçare në Itali dhe sërish të mbetesh i huaj. Për mijëra fëmijë të emigrantëve të rregullt, madje edhe për prindërit e tyre, ky është një realitet. E kthyer tashmë në praktikë dhënia e përvitshme e lejeve të qëndrimit dhe vështirësive burokratike apo në miratimit të dokumentave shkollore dhe mjekësore, janë prova që dëshmojnë të shkuarën...

Emigracioni dhe vlerat shpirtërore

Studiues, sociologë, organizmat e ndryshëm joqeveritarë, gazetarë por edhe politika i kanë kushtuar fenomenit të emigrimit rëndësi të veçantë, duke i trajtuar etapat, shkaqet, si edhe mënyrat e emigrimeve të shqiptarëve gjatë në periudha të ndryshme kohore...

Papirusi qe mbeshtjell historine

Kleopatra rrinte mbi fronin e Egjiptit. Mark Antoni dhe Oktaviani, Augusti i ardhshem, luftonin me njeri-tjetrin neper detra. I tere Mesdheu ishte shkundulluar nga luftrat civile mes gjeneraleve romake. Aleksandria e Egjiptit, metropoli me i gjalle dhe me i trazuar i botes se lashte, jetonte dite tw çmendura dhe te pasigurta: dielli i mbreterise se Ptolemejve...

Giovanni Falcone

Ishte pas dreke vonë kur në pistën e aeroportit te Puna Raisit në Palermo do të ulej një "Jet" i Shërbimit Sekret SISDE, nisur një orë më parë nga aeroporti Cianpino në Romë. Në avion udhëtonin Giovanni Falcone dhe bashkëshortja e tij, prokurorja Francesca Morvillo. Në pistë janë tre autovetura që presin, një "Fiat Croma" kafe, një "Croma" e bardhë dhe një "Croma" blu...

Shqiptaret E Varfer, Te Pasur Me Virtyte

Shenohen raste (jo) te rralla qe flasin per virtytet e larta te emigranteve shqiptare ne Greqi, ne maredheniet e tyre me qytetaret vendas, etj. Ata shpalosin ne vendin fqinj vlera (po dhe anti vlera fare ne pakice) jo te vetvetes dhe bejne apel te ndersjellte edhe per ate pjesez te indroktinuar me fanatizmin e vjeteruar, qe me se shumti i ndjane se sa i mirekuptojne njerezit...

Emigrimet e vjetra të Shqipëtarve për vetë shpërndarjen e tyre nëpër botë

Emigrimet e vjetra të Shqipëtarve për vetë shpërndarjen e tyre nëpër botë, tashmë kanë hyrë në legjenda. Dihet se pas vdekjes së Skënderbeut, një numër i madh arumunësh dhe shqiptarësh të krishterë, u shpërngulën në veri të Danubit për të shpëtuar nga persekutimet osmane...

Ja dokumentacioni për emigrim në Kanada

Nëse jeni në Kanada mund të na telefononi në Call-Centre. Një shërbim telefonik i automatizuar është i mundshëm 24 orë në ditë dhe shumë i tjeshtë për t’u përdorur. Mund të dëgjoni informacion të regjistruar, të porosisni një aplikim, dhe për disa lloje aplikimesh shërbimi ynë mund t’ju informojë në qoftë se jeni online...

Emigrantet, Kontribues te medhenj dhe perfitues te vegjel

Statistikat greke dhe Sherbimi Statistikor i BE-se per vitin 2004 kane ekspozuar shifrat qe rregullojne dhe raportet demografike te popullsise vendase me prejardhje nga prania e te huajve. 65 per qind te ketij raporti e zene emigrantet shqiptare, gjithashtu dhe me moshen me te re ne shoqerine vendase...

Anijet e mbytura, muzetë e nëndetshme

Ka më shumë histori në fundin e detit sesa në të gjitha muzetë e të gjithë botës së bashku. Kjo është një shprehje që del nga goja e personazhit që i njeh më mirë se kushdo tjetër varrezat nënujore të anijeve që përmbajnë oqeanet dhe detet. Robert Ballard ka inventarizuar gjatë karrierës së tij zbulimin e disa prej anijeve më të famshme në botë...

Dikushi i fliste askushit në dhe të huaj

Ta dish dhe të jesh i sigurt se fatbardhësia dhe lumturia jote gjenden në Shqipëri e cila të jep nder e të fal emrin Shqiptar. Çdo shqiptar është vëllau yt; kurdoherë respektoje, nderoje dhe ndihmoje kur të ketë nevojë. Mos e përbuz gjuhën e nënës tënde duke folur në gjuhë të huaj kur nuk është nevoja...
Kryesore