Selim Hasanaj: Daullet bien në vesh të shurdhët

Me daten 19.02.2008 në faqen e vetë 108 teksti i TV-së shtetnore norvegjeze NRK, shkruan: " Dhuna politike inspirohet nga islamizmi ekstrem dhe kjo do jetë sfidë serioze per Norvegjinë në të ardhmen sipas PST - Politiets...

Agolli: "Pavarësia e Kosovës, një parahap për zgjidhjen e çështjes shqiptare"

Bisedat me të i bën gjithnjë aty, ulur në kolltukun bri tavolinës së rrumbullakët e të drunjtë, nga ku teksa ai flet ti mund të shohësh atë sallon të mbushur me piktura. Portreti i tij nuk ka ndryshuar shumë në vite. Një kostum elegant...

Ardian Ndreca: Kur lufta brenda llojit komunist quhet disidencë

Mund të quhej ndryshe edhe “disidenca mbrenda Bllokut”, por Blloku mbetë gjithsesi nji metaforë e lidhun gjeografikisht me nji copë territori të kufizuem, ku jetonin disa borgjez shpirtvegjël të farkëtuem në momentet e çlodhjes...

Armand Plaka: Reflektim nga një debat për Kosovën

Ndërsa Kosova po përjeton ditët e saj të para të Pavarësisë, lista e shteteve që e njohin si shtet të pavarur e sovran shtohet çdo orë. E kësaj liste iu bashkangjit kësisoj edhe Gjermania, e cila me anë të deklaratave të shumta zyrtare...

Luan Myftiu: Kosova e pavarur, model virtyti

Gëzimet e mëdha vijnë shpesh nga vuajtjet e mëdha. Gëzimi i lirisë qëndron mbi të gjitha. Sa më e madhe sakrifica për pavarësi, aq më i madh gëzimi, por dhe krenaria. Gëzimi i lirisë është një tronditje e fortë. Brenda gëzimeve...

Adnan Abrashi: Jo, nuk u kry ende, Bacë! Vëtëm ja ka nisë...

Edhe pse në thellësinë e qenies sime ndjeja një presion që intuitivisht më shpalosej si parandjenjë mangësie dhe dyshimi konfuz, assesi nuk e mohoj faktin se, edhe unë isha pjesë e euforisë së kremtimit të kësaj ngjarje të madhe...

Hysen Durmishi: Flamuri shqiptar në muze

Shumë gjak ka derdhur populli ynë ndër shekuj në mbrojtje të flamurit me shqiponjën dykrenore. Sfondi i kuq i flamurit paraqet gjakun që mbuloi çdo pëllëmbë të tokës sonë në luftërat e shumta për liri e çlirim. Ky flamur do të duhej...

Selim Hasanaj: Urime shteti i Dardanisë, atdheu im Shqipni, urime vllazën shqiptarë...

Emocionet qenkan po si opiumi. Nganjiherë janë të mira dhe të largohen shpejtë e nganjiherë nuk po u largojkan me ditë dhe javë. Dita e lindjes së SHTETIT REPUBLIKA E KOSOVËS mbulojë me emocione pothuaj të tanë kombin...

Baki Ymeri: Kosova ne Bukuresht

Orientimi proserb i autoriteteve rumune vjen si pasojë e faktit se përveç disa rasteve të rralla, ende nuk e njohin sa duhet historinë e kombit shqiptar, lidhjet farefisnore rumuno-shqiptare, dhe sidomos historinë e përpjekjeve shqiptare për beteja...

Imzot Dodë Gjergji: Kërkimi i “rrënjëve” dhe “pagëzimi kulturor”, tregues i karakterit evropian të Kosovës

Ipeshkvi i Kosovës ka dëshmuar dje para Parlamentit Evropian karakterin prokristian dhe proevropian të popullit të Kosovës, duke e cilësuar si një dëshmi e shenjtë që vjen nga tradita paraislamike. Vlerat e shqiptarëve të Kosovës...

Blendi Salaj: Ora e Arbrit dhe "profetët" e zymtë

Personalisht nuk kam qenë kurrë tepër i fiksuar pas mitit të Arbrit, në përfytyrimet fëmijnore të lashtësisë së kombit preferoja Ilirët. Arbrit më dukeshin si "underachievers", që nuk e mbështetën krenarinë me veprat. Me gjithë...

Kastriot Myftaraj: Kosova në Kalvarin e «Pavarësisë», mes «Alzasë-Lorrenës» të Serbisë dhe bashkimit me Shqipërinë

Në 28 nëntor të vitit të kaluar unë kam botuar në gazetën «Sot» shkrimin me titull «Plani sekret i Hashim Thaçit, shpallje e pavarësisë dhe moratorium», ku kam paralajmëruar se ajo që do të bëjë Kosova është shpallja e njëanshme...

Andrea Stefani: Që Pavarësia të sjellë Lirinë

Shpallja e pavarësisë është për kosovarët hapi i parë drejt lirisë, por jo krejt liria. Pavarësia është liria nga sundimi serb, liria në kuptimin kombëtar, por ndërkaq mbetet për t‘u kryer detyra e vështirë e ngjizjes së lirisë shoqërore...

Veton Surroi: Sfidat e inkubatorit evropian

Ta marrim vetëm aktin e njohjes së pavarësisë. Negociatorët kosovarë i kanë kaluar mbi dy vjet duke akomoduar një marrëveshje që do të ishte e kapërdishme për ruajtjen e unitetit evropian. Kur Ahtisaari negocionte me kosovarët...

Blendi Kajsiu: Pavarësia e Kosovës, një shans i humbur

Pritej që pavarësia e Kosovës të zgjonte një valë intensive nacionalizmi në të gjitha hapësirat shqiptare. Madje, edhe tek elita publike e Tiranës, që në përgjithësi nuk shquhet për nacionalizëm aq sa për pragmatizmin e saj të pakufizuar...

Baki Ymeri: Kosova krijon simpati edhe në Bukuresht

Kosova, Perëndimi dhe Perëndia. Pas pesë shekujsh persekutimesh osmane dhe një shekulli masakrash serbe, Zoti ka dalë në mbrojte të shqiptarëve dhe minoriteteve tjera në Kosovë. Çka don të thotë kjo? Kjo don të thotë...

Fatime Kulli: Fëmijë hajdutë dhe Politikë antihumane

Si mund të dalim nga varfëria e tejskajshme, kur ne ende diskutojmë bukën e gojës?! Mjafton të shkosh nëpër dyqane për të blerë ushqimet dhe aty, do të shohësh njerëz që shtrembërojnë fytyrën kur shitësi i thotë se sa është çmimi...

Gjon Keka: Ligji i historisë dhe shtetësia e Kosovës

Siç dihet akti i shpalljes së Kosovës shtet sovran dhe të pavarur është një rezultat i përpjekjeve shekullore të kombit shqiptarë në përgjithësi për të realizuar aspiratat e tij për të jetuar të lirë dhe për të vendosur vetë për fatin e tij...

Ylli Polovina: Bacë, Evropa e kreu!

Si rrallë ndonjëherë, televizioni i shumëndjekur evropian "Euronews", në një farë mënyre CNN i kontinentit tonë, gjatë 17 shkurtit transmetoi "live", drejtpërsëdrejti, të gjithë ceremoninë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, madje edhe festimet...

Bashkim Nikolla: Faleminderit SHBA, faleminderit BE, faleminderit botë e qytetëruar

Vendimet e Qeverive dhe popujve të qytetëruar, të politikave të qytetëruara, që respektojnë dhe mbështesin popullin e martizuar të Kosovës, tregojnë qartë se Kosova e meritoi pavarësinë. Incidentet e fundit që ndodhën në...

“Si e shkrova për 15 orë Deklaratën e Pavarësisë”

Para bukurshkrimit të deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, tri ditë më parë, profesori i njohur, studiuesi, pedagogu dhe themeluesi i art-dizajnit në Universitetin e Prishtinës, Shyqri Nimani, ka shkruar edhe dekoratat e çmimeve...

Kadri Mani: Polemikë me mynafikë!

Fati i kësaj partie do të jetë i njëjtë si fati i zi i Forumit Demokratik dhe i Forumit të Intelektualëve Shqiptarë të Qosjes, i cili gjithashtu moti ka ndërruar jetë dhe i është kënduar tallkini. Karvani ynë politik kosovar, me gjithë ndërkëmbëzat...

Faruk Tasholli: Kur t’i thuhet Kosovës Po

Kur t’i thuhet Kosovës:Po!
Ditën e diel praruar me diell,
Çojeni me fund-
Atë gotë të dergjur!...

Fan Noli: Ju tregoj padrejtësinë mbi Kosovën

Ne të nënshkruarit, anëtarë te Komitetit Kombëtar Shqiptar të Gjenevës, si zëdhënës besnikë të vullnetit të popullit shqiptar, kemi nderin të shprehim mirënjohjen tonë ndaj Qeverisë së Madhërisë së Tij Britanike, dhe veçanërisht...

Mustafa Nano: Pavaresia erdhi. Po tani?

Ajo që pritej, ndodhi. Kosova shpalli pavarësinë prej Beogradit. Duhet theksuar kjo: prej Beogradit. Me fjalë të tjera, qysh prej ditës së diel, datë 17 shkurt 2008, Kosova nuk është më pjesë e entitetit shtetëror serb. Serbët...

Veton Surroi: Letër babait

Do të jem në rrugën “Nënë Tereza” pasi që të shpallet sot pavarësia e Kosovës. Tri momente do të më bien në mend. Në njërin, ti, Flaka dhe unë do të ishim në këtë rrugë, që atëherë quhej “Mareshali Tito”, duke festuar Vitin e Ri...

Ramiz Lushaj: E diela e Shen Kostandinit te madh dhe e diela e Pavaresise se Kosoves

Shenjtori Niketë Dardani, figurë e ndritur e botës iliro-shqiptare, lindur rreth vitit 335, poet, muzikan e shkenctar i madh, jurist e fetarë, misionarë për ungjillimin e gotëve, hunëve e besëve, ka shkruar me dorën e tij “Dardanus sum...

Abdullah Prapashtica: Dëshmi e një ngjarje historike

Skena politike në Kosovë para viteve të tetëdhjeta përbëhej nga tri rryma politike: 1. Rryma Autonomiste Titiste që merrte pjesë në pushtet; 2. Rryma për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë dhe 3. Rryma për Republikën Shqiptare...

Bush, letra e plote derguar Presidenti Sejdiu

Ne emer te popullit amerikan, une njoh Kosoven si shtet te pavarur dhe sovran. Ju pergezoj Ju dhe qytetaret e Kosoves qe keni marre kete hap te rendesishem ne zhvillimin tuaj demokratik dhe kombetar. Ne kete rast...

Gezuar Pavaresine e Kosoves sone!

Kombi shqiptar tregoi vitalitetin e tij ,i tregoi botes se qyteteruar se sa shume e duan DEMOKRACINE ,PAQEN ,LIRINE DHE PAVARESINE! Rrofte Kosova ! Rrofte Shqiperia! Rrofte ADN-ja SHQIPTARE kudo...

Hajdin Islami: Të faleminderit shteti im Kosovë!

Fatmirësisht edhe unë si shtetas i Kosovës dhe miliona shqiptarë të tjerë të Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Luginës së Preshevës, Malit të Zi, Çamërisë dhe viseve të tjera të banuara me shqiptarë pata fatin më të madh...

Gëzim Ajgeraj: Në vendë të urimeve për miqtë e mi

Na i shtrydhën
Dhe damarët e gjakut
Të na shterroj fara
Me furtunë karpatesh
Na i frynë harrimit ...

Kadare: Shqiptarët janë popull me fat

Janë dashur tri ditë insistime të vazhdueshme për ta bindur shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadarenë që të japë një intervistë për ngjarjen e madhe që do të ndodhë sot, pavarësinë e Kosovës. “Shumë e bukur...

Muharrem Sfarqa: Urime pavarësia Kosovë

Ne bijtë dhe bijat tua Kosovë kur ta kthyem shpinën dhe morëm rrugën e kurbetit, të kujtohet se ishim shumë të rinjë tek po deshironim të shijonim jetën, por qe do që në kërkim të saj fati ynë ishte që një kohë të gjatë të jetës ta kalojmë...

Simsia, Kelmendi, Llemadeo, Zholi: Gëzuar Pavarësinë e Kosovës!

Gëzuar Pavarësinë e Kosovës, ditën e bardhe dhe të shumëpritur për mbarë Kombin Shqiptar. Erdhi më në fund çasti i shumëpritur, i shumëëndëruar, jo vetëm për Popullin e vuajtur të Kosovës, por për mbarë Kombin tonë Shqiptar...

Agim Gashi: Dita e Pavarësisë

Moj Kosovë me qiell të kaltër
Moj Kosovë moj zemërpastër,
Sot po zbardhë e lumja ditë
Ajo  ditë që e ke pritë...

Lidhja Shqiptare në Botë: Gëzuar Pavarësinë e Kosovës!

Sot, në këtë datë historike për Kombin tonë, kur sakrifica shekullore e shqiptarëve po kurorëzohet me sukses, kur ëndrra qindvjeqare e brezave po bëhet realitet dhe po përmbushet amaneti i heronjëve tanë, në emër të Kryetarit...

Sabir Krasniqi: Gëzuar pavarësinë Kosovë martire

Mbi supet tua qëndron barra shekullore. Barra e rëndë e padrejtësive të mëdha, që u bënë mbi ty Kosovë. Barra e padrejtësive historike; Barra e padrejtësive politike; Barra e padrejtësive demokratike;...

Selim Hasanaj: Urime ditelindja e dardanise

Urime dhe e gëzofshim neve brezat e tanishem, e trashëgofshin neper mijvjeqar brezat që do vijnë.
BEKIMI I ZOTIT qoftë gjithmonë me popullin shqiptar ashtu sikur ishte sa patem Presidentin Ibrahim Rugova dhe Ai me at Bekim na...

Gjekë Marinaj: Kryeministrit të Kosovës z. Hashim THAÇI

Në emër të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikane, dhe në emrin tim personal, ju urojmë nga zemra Gëzuar 17 Shkurtin (2008), Ditën e Pavarësisë së Kosovës. Në jemi të ndërgjegjshëm se Pavarësia e Kosovës...
Kryesore