E marte, 02.06.2020, 09:06 AM (GMT+1)

Kulturë

Petrit Palushi: Njeriu që kujdesej për varrin e vet

Kish lëvizë dheu i varrit të birit të vet. Për çudi, mendja i shkoi për keq se vdekja mund t'ia rrokte vetëm fëmijët, por kurrsesi atë apo bashkëshorten. Nuk e kuptoi pse ajo dreq mendje e mbrapshtë iu pikëzue vetëm te fëmijët...

Perëndon gruaja “single”. Në qytet s'bëhet më seks

Brezat e rinj të grave janë më pak të emancipuara, mendojnë të vënë vetminë mbi çdo tjetër. Për vite me radhë, shumë tribu femërore të çdo moshe dhe në çdo pjesë të botës janë ndjerë të refuzuara në iluzionet dhe...

"Yjet" e reja të kinemasë shqiptare

Pa frikë mund të quhen "yjet" e reja të kinemasë. Jetojnë jashtë Shqipërisë, por origjina e tyre është shqiptare, madje disa edhe kanë lindur në këtë vend. Janë aktoret e reja: Xhilda Lapardhaja, Laureta Meçi, Masiela...

Sidney Pollack, lamtumira e një gjeniu

Sidney Pollack, njeriu i kinemasë, që sapo u nda nga jeta në moshën 73-vjeçare, do t‘i mungojë shumë ekranit të madh dhe admiruesve të shumtë të punëve të tij. Kjo sepse ai ishte një artist shumëdimensional, i cili...

Tjetër çmim për Kadarenë në Itali

“Vajza e Agamemnonit” i dhuron tjetër çmim letrar shkrimtarit Ismail Kadare. Këtë herë në Peskara ku çdo verë zhvillohet një manifestim i madh kulturor. Alberto Arbasino, Ismail Kadare e Alice Munro janë fituesit...

Safet Sokoli, këngëtorja e heshtur e Zanafillës

Më 15 Janar të vitit 1926 në një familje patriote shkodrane u lind sopranoja Safet Sokoli. Ndërsa ishte fare e vogël nisi të këndonte e kërcente para njerëzve dhe të afërmve të shtëpisë. Talentin për muzikë e shfaqi që në moshë...

"Palma e Artë" mbeti në Francë

Edicioni i 61-të i Festivalit të Filmit në Kanë ka shpërblyer filmin francez "Entre Les Murs" me shpërblimin më të lartë "Palme d‘Or". Kështu ka vendosur juria e kryesuar nga Sean Penn. Filmi me regji të Laurent Cantent...

Olta Boka rrëfen pakënaqësitë

E shoh në oborrin e gjimnazit “Sami Frashëri”, ku ajo mëson prej dy vitesh. E rrethuar nga shoqëria dhe mësueset e shkollës, ajo nuk rresht së thëni “Faleminderit!” për gjithë përgëzimet që ata i japin. Një buqetë e madhe me...

Suzana Zisi: Kordinatat mistike të një poeti...

Yjet do trazoj”, është libri i parë me poezi i autorit Dhimitraq Papando. Autori i këtij vëllimi, dëshmon: kulturë letrare të thellë, edukatë të lartë leximi e vrojtimi, njohje të poezisë popullore e teknikave të larmishme...

Vargje të panjohura të Zef Pllumit

Numri i fundit i revistës “Hylli i Dritës” i themeluar më 1913 nga At Gjergj Fishta i kushtohet një nxënësi të tij që arriti të jetojë dhe të dëshmojë nga ajo kohë rilindasish dhe nga kjo kohë materialistësh. I kushtohet...

Dhurata Hamzai: Poezia e Gjekë Marinajt

Libri me poezi i poetit shkodran Gjekë Marinaj “Lutje në ditën e tetë të javës” , është botuar nga Shtëpia Botuese “Faik Konica”, në Prishtinë 2008, me editor shkrimtarin kosovar Nazmi Rrahmani i cili na është i njohur si...

Libri zemra prinderore

Ky libër u përgatit nga tre anëtarët e shoqatës së shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë; Agim Bacelli, Këze (Kozeta) Zylo dhe Kostaq Duka, nën kujdesin e presidentit të saj, Z. Gjekë Marinaj dhe kryetarit, Z. Dalan Luzaj...

Mitrush Kuteli: Poetika e Lasgush Poradecit

Në erarkinë e element eve që përbëjnë vleftën e një vepre poetike, forma ose trajta zë vendin e parë. Kuptimi ose përmbajtja nuk vinë përveç se në radhën e dytë. Kjo gjë shpjegohet e kuptohet lehtë. Sepse, sa e sa nuk...

Heshtja për Fishtën

Eshtrat e Gjergj Fishtës janë në Rrmaj”, pat kumtue Fritz Radovani prej Australisë së largme qysh në tetorin e kaluem – me gjasë menjiherë mbas artikullit “Një varr për të vërtetën e eshtrave të Fishtës” që u publikue...

Eurovizion, Serbia ofendon Shqiperine

Olta Boka Salla e Eurovizionit ne Beograd shperthen me ulerima dhe parrulla antishqiptare ne momentin e prezantimit te kenges perfaqesuese te Shqiperise. Ne pikepyetje vazhdimesia e gares. Pritje skandaloze ndaj perfaqesueses...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora