E diele, 18.08.2019, 12:27 AM (GMT+1)

Aktualitet

Konkurs Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi” i Tropojës, do të organizojmë një:KONKURS  POETIKMe krijimtari poetike për jetën e veprimtarinë e tij...

Shoqata Kulturore Dardania: Orë Letrare

Është ky edicioni i 4-të i Orës Letrare,  në 11-të vjetorin e Pavarësisë Kosovës, që mbahet  në  Praovincën/Krahinen e Trevisos, gjegjësisht Regjionit të Venetos  në  Itali.Në këtë veprimtari mund të prezantohen poezi nga krijues të rinj dhe emra të njohur të poezisë  shqiptare nga diaspora e trojet etnike por...

Hilmi Gashi: President Meta - jemi në mbështetjen tuaj

I nderuari President i Shqipërisë, Sh. Juaj, Z. Ilir Meta,Unë jam një mërgimtar i lindur në rajonin e Drenicës martire të Kosovës dardane. Quhem Hilmi Gashi. Prej nga viti 1991 jetoj dhe veproj në shtetin mik të popullit shqiptar, në Gjermani.Gjatë gjithë jetës e veprimtarisë time, si në Kosovë, ashtu dhe në ...

Ibrahim Hajdarmataj: 75-vjetori i Konferencës së Bujanit

- Me rastin e 75-vjetorit të Konferencës së Bujanit, organizata e Veteranëve të LANÇ-it të Kosovës, në bashkëpunim me organizatën e Veteranëve të LANÇ-it të Tropojës, organizuan Akademi Përkujtimore, në vitin jubilar të 550-vjetorit të kalimit në amshim, të ...

Murat Gecaj: Gëzuar 2019!

Të nderuar e të dashur: familjarë e të afërm, kolegë, miq, dshamirë e bashkatdhetarë, kudo që ndodheni, në Shqipëri e trojet amtare të Ballkanit, në disaporën shqiptare të shteteve të ndryshme të Europës, në Amerikë, Kanada e më ...

Protestat e studentëve i kthyen buzëqeshjen Shqipërisë

Ashtu sikurse protestat e studentëve të Dhjetorit 1990, të cilat e çanë koracën e ndryshkur të sundimit diktatorial i cili kishte zgjatur prej më shumë se sa 45 vitësh, edhe protesta studentore e këtyre ditëve duhet mbështetur dhe të mos reshtin për të çarë dhe shporrur nga...

Në Zym të Hasit inaugurohet shtatorja e Skënderbeut

Në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, ditën e shtunë, më 22 dhjetor 2028, në orën 11, mbahet manifestimi i madh “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu në Zym”, me ç’rast pritet të inaugurohet shtatorja e kryeheriot kombëtar shqiptar – Gjergj Kastriotit – Skënderbeu...

Hysen Ibrahimi: Ushtria e Kosovës - moment historik

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës është një moment historik. Me miratimin e pakos së ligjeve për FSK, Kuvendi i Kosovës do ta shënojë ngjarjën më të rëndësishme pas Pavarësisë së Kosovës.  Sot, do të pushojnë të qetë heronjët dhe ...

Islam Lauka: Mbi lёvizjen studentore nё Shqipёri

Nё pёrfundim tё ligjёratёs sё djeshme nё UBT, njё student kёrkoi tё dijё mendimin tim rreth lёvizjes studentore nё Shqipёri.Mё poshtё, shkurtimisht, mendimi im pёr kёtё ҁёshtje:1. Lёvizja studentore nё Shqipёri ёshtё e drejtё. Nё njё vend, ku nuk ...

Ramiz Lushaj: Ish-presidenti Fatmir Sejdiu "Qytetar Nderi" i Tropojës

Sot, në një ceremoni solemne e festive, Bashkia Tropojë e nderoi me titullin e lartë "Qytetar Nderi" i Tropojës ish-presidentin e dytë të Kosovës, prof. dr. Fatmir Sejdiu, me motivacionin: Për kontributin e dhënë në të gjitha proçeset transformuese, demokratizuese dhe ...

Zenel Çeliku: Opozita e bashkuar diskutoi project buxhetin 2019

Ndërkohë që mazhoranca qeverisëse po e diskuton Projekt Buxhetin e 2019 në Kuvend, dje opozita e bashkuar krejt në mënyrë të distancuar nga mazhoranca qeverisëse, ka diskutuar gjërë e gjatë Projekt Buxhetin 2019 me përfaqësues të biznesit, ekspertë dhe me grupet e ...

Hysni Gucati: Në vend të një reagimi

Organizata e Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës njofton të gjitha mediat dhe opinionin e gjerë se është duke analizuar dhe përcjellur situatën aspak të mirë që po behët kundër vlerave të Luftës së lavdishme çlirimtare dhe pjesëtarëve të saj, madje këto...

Gjekë Gjonaj: Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike

Nisma e grupit nismëtar  për ngritjen e një shtatoreje (përmendoreje) Adem Demaçit në Nju - Jork  është  lajm i mirë  dhe i gëzueshëm për të gjiithë shqiptarët kudo që ndodhen. Kjo ide e  Këshillit Inicues në përbërje Gjekë Gjonlekaj, Shefki Mexhuani, Gani Shehu, Naim Qelaj...

Nue Oroshi: Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore

Sot Parlamenti i Republikës së Kosovës mbështeti në mënyrë të plotë tri Projektligjet që i hapin rrugë formimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës. Urime Kosovë, urime shqiptari!Kjo ushtri e Kosovës i ka rrënjët e thella. Rrënjët e saj janë tek lufta që e bënë nacionalistët ...

Fatmir Halimi: Atdhe Geci - Rilindja e Shtetit të Çamërisë

Shkrimtari, publicisti e poeti ynë Atdhe Geci, i përket familjes së arsimuar atdhetare, Geci, nga Rogana e Dardanisë (Kosovës). Atdhe Geci (ish gazetar) i RTP-së, aktualisht jeton e krijon në Dortmund të Gjermanisë. Atdhe Geci, bir i Roganës Dardane, është Shpallësi ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese