E marte, 18.06.2024, 10:54 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Arrestohet poeti ''hoxhist'', reagon Kisha

E hene, 16.08.2021, 08:30 PM


Kryetari i Kish?s Protestante Ungjillore t? Kosov?s, Pastor dr. Femi Cakolli, lidhur me arrestimin e poetit anonim kosovar, me n?nshtet?si austriake, z. Haxhi (Gjini) Morina, p?r opinion publik dhe mediat ndanë k?t?:

R E A G I M

Personalisht jam njoftuar pardje nga familjar?t Morina p?r arrestimin e poetit nga Gjakova. Gjin Morina i takon besimit t? krishter? protestant dhe qe disa vjet jeton n? Austri dhe atje e graviton kish?n ungjillore s? bashku me familjen e tij.

M? 11 gusht 2021 ai nxori nga shtypi p?rmbledhjen me vjersha "Bubullim? n? shpirt", dhe nj? nga vjershat e tij, sipas prokurorit t? ??shtjes z. Kastriot Memaj m? 15 gusht 2021, ka b?r? vep?r penale nxitje e p?r?arjes dhe e mosdurimit, kurse mbr?m? i ?sht? shqiptuar mas? paraburgimi prej 30 dit?sh. Asnj?her? policia q? nga Orllati ku ?sht? arrestuar, n? Malishev? ku ?sht? mbajtur n? stacion, dhe deri n? stacion t? policis? n? Gjakov? ku p?rfundon nuk i kan? treguar fletarrestin e l?shuar prej ndonj? autoriteti z. Gjinit. Policia n? fakt nuk ka pasur urdh?r. N? vendimin e gjykat?s p?r paraburgim thuhet se me k?rkes? t? prokurorit t? dat?s 5 gusht 2021 t? arrestohet z. Morina. Ju lutemi, si ka mund?si q? t? l?shohet nj? urdh?r i k?till? 6 dit? para publikimit t? librit? N?se po, pse nuk u parandalua rasti? Kosova sipas kushtetut?s ?sht? shtet ligjor e jo policor. Shteti mos t’i frik?soj? qytetar?t me mekanizma shtet?ror?.

Deklaroj se ?sht? plot?sisht e papranueshme dhe e kund?rshtueshme m?nyra e arrestimit, p?rkat?sisht t? kidnapimit t? z. Gjinit nga ana e pjes?tar?ve t? policis?. Lidhje me akuz?n p?r vepr?n e b?r? pres me respekt hetimet dhe vendimin e gjykat?s. Poeti Gjin Morina ?sht? arrestuar nga policia pa urdh?r prokurori dhe pa vendim gjykate. Ju lutem, Kosova ?sht? shtet sekular dhe dikush t? arrestohet, t? gjykohet e t? sekuestrohen libra p?r metaforat e tij, p?r ironit? dhe satirizmin e tij estetik ngjall kujtime t? kobshme t? koh?s s? inkuizicionit. Poeti ka shkruar kunder taliban?ve si mend?si dhe si shprehje e lir? krijuese. Gjini ?sht? poet e jo klerik. Rastin do e raportoj ku mundem!

Komuniteti yn? ka pasur nj? rast m? 2017 kur nj? imam dhe nj? person tjet?r publikisht kan? nxitur urrejtje p?r t? shkat?rruar me eksploziv njërën nga kishat tona, e p?r k?t? ne pat?m b?r? nj? padi n? gjykat? por edhe sot k?ta persona jan? t? lir? dhe s’janë arrestuar, s’jan? paraburgos?, s’jan? d?nuar. S?rish, jam i bindur se jetojm? n? nj? shtet ligjor, t? s? drejt?s dhe t? barazis? qytetare.

K?rkoj nga organet p?rgjegj?se q? t? lirohet Gjin Morina pasi poeti nuk p?rb?n asnj? rrezik a k?rc?nim me vjershat e tij shoq?ris? a shtetit ton?, kurse urdh?rdh?n?sit policor? q? e arrestojn? n? rrug? joligjsh?m Gjinin t? pushohen nga puna. Reagoj p?r mbrojtjen e z?rit t? liris? t? kujtdo qoft?. Qoft? e kaluar q? dikush n? Republik?n ton? t? burgoset p?r poezi dhe p?r fjal?n e mendimin e lir?!

E v?rteta na b?n t? lir?!

Pastor Dr. Femi Cakolli, kryetar

Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Një statistikë tronditëse Nebil Çika: Guvernatori i Floridas nënshkruan ligjin që detyron mësimin në shkolla të krimeve të komunizmit Reagim i shoqatës "Trojet e Arbrit" lidhur me vonesat që po i shkakton Ministria projektit të Muranës së Gjergj Kastriotit në Prizren Arbana Xharra: Nderroi jete nena qe iu vrane pese djem nga serbet Alma Lama: Edhe nje deshtim spektakolar i ministres se puneve te jashtme “Kosova është Serbi dhe Palestina shtet”, palestinezët mbajnë protestë në Beograd Fjalimi i Kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu për Kosovën, 1999 Organizata e Gruas Shpresë & Paqe: Mbështesim kandidaturën e Z. Agron Shehaj për Kryetar të PD në Shqipëri Video editorial i “Koha Jonë”: Plani kriminal i Rilindjes, 100 mijë banesa do shemben pas zgjedhjeve Ipeshkvijtë e Shqipërisë: Kush e shet votën, ka shitur dinjitetin e vet Ibrahim Hajdarmataj: Takime me zgjedhësit në Tropojë Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr për fushatë gjobën 110 milionë euroshe Unioni i Gazetarëve Shqiptarë: Gjesti dhe prekja fizike e gazetares Edona Haklaj nga Kryeministri, një rast i paprecedent Arbana Xharra: Sherim te shpejte mik, Kosova nuk e meriton guximin dhe perkushtimin tend! Kristjan Dukaj: Pakicat në Mal të Zi nuk duan getoizim Ramush Haradinaj: Arbën Xhaferi mbetet udhërrëfyes i brezave! Nebil Çika: Çnderimi i Skraparit! Vjosa Osmani, më parë: Kurrë nuk vij në Vetëvendosje Frashër Demaj: Biznesmenët shqiptarë nga diaspora duhet të investojnë në Kosovë Abuzojnë me foton e tij, reagon shkrimtari i njohur, Kristaq Turtulli

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora