E diele, 25.02.2024, 09:15 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Nebil Çika: Guvernatori i Floridas nënshkruan ligjin që detyron mësimin në shkolla të krimeve të komunizmit

E enjte, 24.06.2021, 05:44 PM


Guvernatori i Floridas nënshkruan ligjin që detyron mësimin në shkolla të krimeve të komunizmit

Nga Nebil Çika

Guvernatori Republikan i Floridës, Ron DeSantis, nënshkroi të martën tre projektligje të edukimit qytetar, duke përfshirë HB 5, i cili kërkon që nxënësit e shkollave të mesme të mësojnë rreth “komunizmit dhe totalitarizmit”, ideologjive që “bien ndesh me parimet e lirisë dhe demokracisë thelbësore për parimet themeluese të Shtetet e Bashkuara.”

“Është thelbësore të sigurohet që ne t’i mësojmë fëmijët tanë se si të jenë qytetarë të përgjegjshëm.” – tha DeSantis gjatë një konference për shtyp në një shkollë të mesme në Fort Myers, njoftoi Neës4Jax. “Ata duhet të kenë një njohuri të mirë të historisë amerikane, qeverisë amerikane dhe parimet që nënvizojnë Kushtetutën tonë dhe Ligjin për të Drejtat.”

“Jam krenar që nënshkruaj tre ligje sot që i japin përparësi edukimit qytetar në shkollat ??tona.” – tha DeSantis në një deklaratë për shtyp, duke shtuar:

“Realiteti i trishtuar është se vetëm dy në pesë amerikanë mund të përcaktojnë saktë tre degët e qeverisë dhe më shumë se një e treta e amerikanëve nuk mund të përmendin ndonjë nga të drejtat e garantuara nga amendamenti i parë. Është mjaft e qartë se ne duhet të bëjmë një punë shumë më të mirë për të edukuar studentët tanë në fushën civile për t’i përgatitur ata për pjesën tjetër të jetës së tyre.”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Reagim i shoqatës "Trojet e Arbrit" lidhur me vonesat që po i shkakton Ministria projektit të Muranës së Gjergj Kastriotit në Prizren Arbana Xharra: Nderroi jete nena qe iu vrane pese djem nga serbet Alma Lama: Edhe nje deshtim spektakolar i ministres se puneve te jashtme “Kosova është Serbi dhe Palestina shtet”, palestinezët mbajnë protestë në Beograd Fjalimi i Kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu për Kosovën, 1999 Organizata e Gruas Shpresë & Paqe: Mbështesim kandidaturën e Z. Agron Shehaj për Kryetar të PD në Shqipëri Video editorial i “Koha Jonë”: Plani kriminal i Rilindjes, 100 mijë banesa do shemben pas zgjedhjeve Ipeshkvijtë e Shqipërisë: Kush e shet votën, ka shitur dinjitetin e vet Ibrahim Hajdarmataj: Takime me zgjedhësit në Tropojë Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr për fushatë gjobën 110 milionë euroshe Unioni i Gazetarëve Shqiptarë: Gjesti dhe prekja fizike e gazetares Edona Haklaj nga Kryeministri, një rast i paprecedent Arbana Xharra: Sherim te shpejte mik, Kosova nuk e meriton guximin dhe perkushtimin tend! Kristjan Dukaj: Pakicat në Mal të Zi nuk duan getoizim Ramush Haradinaj: Arbën Xhaferi mbetet udhërrëfyes i brezave! Nebil Çika: Çnderimi i Skraparit! Vjosa Osmani, më parë: Kurrë nuk vij në Vetëvendosje Frashër Demaj: Biznesmenët shqiptarë nga diaspora duhet të investojnë në Kosovë Abuzojnë me foton e tij, reagon shkrimtari i njohur, Kristaq Turtulli Isa Mustafa: Vranë Enver Malokun, por jo veprën e tij të madhe Këngëtari i mirënjohur, Selami Kolonja: Edhe unë jam Çam!

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora