E shtune, 23.01.2021, 04:56 AM (GMT)

Sylë Mujaj: Nish-i apo Naissus-i (6)

Kështu ishte edhe një ditë kur u lajmërua se nga shkolla jonë fillore e Rugovës me qindra veta u nënshkrua një letër e quajtur “Qarkore” e Ibrahim Rugovës e cila nga Shkolla ime fillore e nënshkruar u lëshua ...

Kabil Bushati: Kush i zhduku letrat e Milotit?

Siç e kishim parashikuar ne shkrimin e kaluar, per Harap (Sejdi) Milotin ka pasur me dhjetra telefonata e e-maile në adrese të gazetes tone. Kishim nxjerre ne drite te diellit nje figure deri at'here te panjohur.Diçka e zakonshme kur botohen shkrime te tilla. Shumica janë nga qyteti i Fierit ...

Istref Haxhillari: Fundi i hidhur (2)

Land Roveri mori kthesën përqark lulishtes rrethuar nga asfalti gri si ngjyra mbizotëruese e mëngjesit ngarkuar me re të ulura gjer poshtë. Parkoi në sheshin e vogël përpara zyrave të komunës. Ndërtesa dykatëshe vështronte rrugën kryesore dhe gëlonte nga njerëzit. Tullat e kuqe me kohë patën ...

Nimfa Hakani: Rrebelim

Dëshira për të hapur expositën e parë po më behej përherë dhe më e fortë kohët e fundit. Më ishte bërë si makth që nuk më lëshonte. Mëndja më rrinte aty tërë kohën. Kisha...

Faik Islami: Përmbysja e Botës (XI)

Kur zbritën tek baçeja e Bakove, Rrahmnait ju drodh i gjithe trupi.Gjithënjë idruhej ardhjes në trual sepse i bëhej gjithënjë si e porsandodhur ngjarja...

Vitore Stefa Leka: Në dallgët e jetës (VI)

Po më vinte mendja vërdallë. Kujt do t’i drejtohesha që të më huante aq lekë sa për biletat. Familjes së burrit as që bëhej fjalë që t'i kërkoja dhe as që t’i thosha për çfarë më duheshin...

Ditari i Besa Salihut (V)

Isha e shqetësuar së tepërmi. Dola në ballkon. E shikova hënën e verdhë. Edhe sonte m`u duk si një copë molle. Nuk e harrova as një yll që qëndronte në anën e djathtë të hënës. M’u duk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora