E merkure, 29.03.2023, 07:28 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Beso Gega dhe “dita e parë e lirisë”

E diele, 18.09.2022, 07:29 PM


Kur Gjirokastra “u çlirua” më 18.9.1944 gjëja që parë që kërkuan komunistët të bënin ishte arrestimi i kryetarit të bashkisë, farmacistit Beso Gega, të cilin e gjetën në banesë. Pas disa ditësh mësuan se i kërkuari ndodhej në shtëpinë e Mehmet Dervishit. Atë natë, më 23.9.1944, Beso Gega u orvat pa sukses të helmohej. I la amanetet të zotit të shtëpisë, duke thënë se në këtë moshë (65 vjeç) më mirë të vdiste sesa të pushkatohej në ndonjë përrua si tradhtar. E dënuan me 15 vjet burgim. U lirua më 26.11.1950.

Gëzuar ditën e “çlirimit” tani!

Për ilustrim, fotoja e shtatorit 1936 në Shkodër, në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të Çerçiz Topullit dhe Muço Qullit. Beso Gega në qendër(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora