E shtune, 30.09.2023, 11:33 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Hashim Toplica

E hene, 20.06.2022, 07:17 PM


“Unë nuk jam armik, por shihni mirë se kjo do të jetë diçka e UDB-së që ne të futemi në dyshim. Unë jam mik i Shqipërisë, jugosllavët më kanë vrarë vëllain, nuk kam si pajtohem me ta”.

Deklarim i Hashim Toplicës në dënimin e parë të vitit 1950. Erdhi në Shqipëri në moshën 36 vjeçare, u dënua tre herë dhe vuajti 35 vjet, 8 muaj, 25 ditë heqje lirie dhe u lirua 74 vjeç. Fotoja e tij është rreth vitit 1968 në moshën 54-vjeçare.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora