E premte, 01.12.2023, 02:34 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Një regjim kundër shqiptarëve

E hene, 14.03.2022, 06:08 PM


Një regjim kundër shqiptarëve

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1969 u arratisën nga Shqipëria gjithsej 21 persona, 11 në Greqi dhe 10 në Jugosllavi. Interesant është fakti se të 10 personat e arratisur në Jugosllavi u rikthyen nga autoritetit jugosllave në Shqipëri. Tipik është këtë vit rasti i familjes Capa (7 persona, ndër të cilët fëmijë të moshave 2, 3 dhe 5 vjeç) nga Rrethi Dibër, të cilët u arratisën më 12.1.1969. Numri i shqiptarëve të rikthyer nga pala jugosllave gjatë viteve të komunizmit, ka qenë shumë i madh. Të rikthyerit renditen ndër personat që kanë vuajtur më shumë vite burgime nga regjimi i E.H., i cili ishte në marrëveshje me regjimin jugosllav për dënimin e shqiptarëve.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora