E hene, 04.12.2023, 10:08 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: 'Të izolohet për një kohë të gjatë se duhet riedukuar'

E marte, 08.03.2022, 07:06 PM


“Të izolohet për një kohë të gjatë se duhet riedukuar”

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1975 ish bashkëshortja e një italiani (riatdhesuar në vitin 1947), nënë e katër fëmijëve, në bazë të neneve 64 (tradhtia ndaj atdheut) dhe 73/1 (agjitacioni e propaganda) të Kodit Penal dënohej me 20 vjet heqje lirie, konfiskimin e pasurisë dhe shpenzimet gjyqësore 26 lekë. Arsyeja e vetme ishte se kish kërkuar nëpërmjet ambasadës italiane, interesim të të shoqit për fëmijët. Gjykata arrinte në përfundimin se ajo "duhej të izolohej për një kohë të gjatë me qëllim që të riedukohej”. Zonja vuajti 11 vjet, 5 muaj, 7 ditë burgim dhe nuk u riedukua. Gëzuar 8 marsin!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora