E premte, 22.09.2023, 11:45 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Jo vetëm burg, por edhe detyrim për të paguar shpenzimet e gjyqit

E marte, 31.05.2022, 08:10 PM


Jo vetëm burg, por edhe detyrim për të paguar shpenzimet e gjyqit

Nga Kastriot Dervishi

Dom Simon Jubani, u dënua 6 herë nga regjimi komunist. Vuajti në vitet 1964-1989 plot 25 vjet dhe 13 ditë heqje lirie. Në dënimin e parë të vitit 1964, prokurori kërkoi dënimin me 9 vjet, por gjykata e dënoi me 10 vjet. Dënimi u shoqërua me konfiskim të pasurisë dhe pagimin e shpenzimeve gjyqësore dhe avokatore.

(Në foto: Dom Simoni gjatë burgimit)(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora