E enjte, 05.10.2023, 01:28 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Kleriku

E premte, 09.09.2022, 07:45 PM


Atë Pjetër Mëshkalla (1901-1988) në një foto thuajse të panjohur. Atij iu privua liria në vitet 1946-1960 dhe 1967-1977. Herën e dytë u dënua për një letër që i dërgoi më 5.4.1967 kryeministrit Mehmet Shehu si protestë për mbylljen e institucioneve fetare. Në letër midis të tjerash shkruante:

"Me të vërtetë as armiku ma i tërbuar i pushtetit s’ka mundur të bëjë një propagandë më armiqësore në 22 vjet, sa i keni bërë vetes. Nuk më ka shty me ju shkruar shkëlqesë, as urrejtja, as ambicioni asimetrik, por vetëm ndërgjegjja e vërtetë dhe e mira".(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora