E diele, 04.06.2023, 02:57 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Internimi i Musine Kokalarit

E merkure, 31.08.2022, 07:32 PM


Para lirimit të saj nga burgu, për Musine Kokalarin u mor vendimi i internimit. Ajo ishte arrestuar më 23.1.1946 si pjesëtare e grupimit opozitar Koalicionit Demokratik dhe u dënua me 20 vjet heqje lirie. Ishte parashikuar që ajo do lirohej më 6.9.1961, kur në fakt u lirua më 8.10.1961 nga Punëtoria Qendrore e Artizanatit në Tiranë. Me vendimin nr.53, datë 30.8.1961, Komisioni i Internim-Dëbimeve, vendosi internimin e saj për 5 vjet në Rrëshen për “rrezikshmëri shoqërore”.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora