E merkure, 24.07.2024, 09:44 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Njeriu i mirë Tomor Aliko

E hene, 04.07.2022, 05:55 PM


Njeriu i mirë Tomor Aliko

Nga Kastriot Dervishi

Këto ditë u nda nga jeta një nga qëndresëtarët tipikë ndaj diktaturës komuniste, Tomor Aliko (1925-2022), i cili vuajti rreth 17 vjet heqje lirie. Në gjithë këto vite të demokracisë, Tomori nuk reshti së punuari për të dokumentuar krimet komuniste, duke koleksionuar foto e shkruar histori, ndonëse kushtet i kishte të pakta e vitet e moshës e rëndonin vazhdimisht.

(Fotografia që i kam bërë më 30.1.2005)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora