E merkure, 31.05.2023, 07:43 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Dallimi midis vuajtjes në burg dhe në kamp pune të detyruar

E merkure, 14.09.2022, 07:07 PM


Një vendim gjykate i vitit 1960, dënon një të pandehur për tradhti ndaj atdheut (tentativë arratisjeje), e detyron të paguaj shpenzimet gjyqësore dhe avokatin e caktuar kryesisht. Bie në sy ndarja qysh në vendim e mënyrës së vuajtjes së dënimit, 10 vjet në burg (izolim) dhe 10 vjet në kamp pune të detyruar (pas vitit 1952 puna e detyruar nuk shënohej në vendime gjykatash).(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora