E marte, 20.04.2021, 11:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: E përcjell Dimërmadhin me poezi dhe Covid -19

E merkure, 07.04.2021, 07:42 PM


E PËRCJELL DIMËRMADHIN

ME POEZI DHE COVID -19

NGA KALOSH ҪELIKU

(Nuk e kam falur fajtorin)

E kam falur, armikun historik

Edhe, pse: ndoqi pas shpine.

Spiunoi. Shpalli: ”irredendist”:

“Armik i shtetit të përbashkët”

Dhe, mi ndërseu partitë politike.

Vetëm, se: Jo, ende edhe fajtorin

Për së gjalli. Dhe, pas Vdekjes...

(“Armiku” i përbashkët)

Po, mund të thoni, se: Unë kam pi

Raki rrushi. Dy shtama me verë:

Dhe, kam rrokullisur mike në shtrat:

Dihet, dhe një Mike azgane besnike.

Po, mos më thuani, se: poezitë erotike

E mia kryengritëse. Rebele. Azganet:

I kam pi Sot dolli: Nën hije, Dhe, Rrap.

E dini, pse: Ju, ende pini çaj rusi. Dolli

E, Unë pi raki rrushi shqiptar nën Rrap...

(Unë Sot vdes me poezitë

edhe për bukën e gojës)

Unë, Sot; Vdes, edhe për bukën e gojës

Asgjë, premtimeve partiake politike:

Kalosh Ҫeliku, gëdhijë Ditën e Nesërme

Partive Neokumuniste. Posteve politike.

Nuk ka problem: Është, dënim politik

Ditën e sotshme historike. Skënderbeut:

Dalim. Zjarr, ende na ndizet mbi krye...

(Unë nuk pi kafe turke

po pi raki  rrushi)

Miq të verës. Unë nuk pi kafe turke

Po, i pi Lotët e Shën Mëri Virgjër:

Edhe, Dy shtama me verë të Mikes.

Pamarrë prasysh, kush ulet nën Rrap

Edhe, me mua i çon Dy shtama verë:

E përzë Natën. E pres Ditën e Madhe.

Kalosh Ҫeliku, ende në pusi nën Rrap...

(Nuk e kam falur

fajtorin politik)

E kam falur armikun historik

Edhepse, ndoqi pas shpine.

Spiunoi. Shpalli: “irredentist”:

“Armik” i shtetit “përbashkët”,

Dhe, ndërseu partitë politike.

Vetëm, se: Jo, fajtorin politik

Përsëgjalli. Dhe, pas vdekjes...

(Numri 13 -të baksuz

i Librit me poezi)

Numri 13 -të. Publik, Sot:

Edhe, datëlindja e Poetit.

Jo, asesi propagandë politike.

Ende, është poet Shqiptar:

Jo, kurrë! Propogndë politike!...

(I besoj Natyrës)

I besoj Natyrës. Shkaku, se:

Ende eci rrugës. Dhiareve.

Shtigjeve për në Baba Tomor

Tri Zana, ende më japin gji:

Të çohem nga shtrati vdekjes

Nëntë plagë nën Rrap. Trup.

Nug u trembem pusive. Pragu

Ende, më prinë Tri Zana mali:

Rrugës, për në Baba Tomorr...

(Zonja bakërr)

Zonja e bakërr, derdh lotë në Pritshinë:

Buzëqesh, fitoreve. Shihet, në pasqyrë.

E, mashtron veten, në Fytyrë Dielli

Haptas, Sot të bëjë karrierë politike.

Zonja Bakërr, hynë në politikë akull

Edhe, rrëshqitë me  ski. Sajë, Kodrës.

Nuk e di Zonja bakërr: E thyen kokën...

(Unë kam mundur të jem

qindra kilometra larg)

Unë, Sot kam mundur të jem

Larg.Qindra kilomatra. Larg.

Po, nuk e deshi Natyra. Unë:

Prandaj, mbeta në Shtëpi Babai.

Unë, sot: Kam mundur të ik larg

Qindra kilometra, në Shqipëri:

Po, nuk deshi Natyra, dhe,  Unë.

Ende, Sot jam larg. Shumë larg

Ende: vërtetë, shumë larg. Larg...

(E përcjell Dimrin

me Covid -19)

E përcolla, Koronavirusin

Me raki rrushi. Vitamin D.

E përcjell Dimrin e Madh

Mikun, me poezi. Këngë.

Serenata korçare. Chansonnier

Dhe, Johnny Hooliday. Natën:

E pres, Pranverën. Diellin.

E përcjell Dimrin e Madh

Serenada Korçare.  Dhe:

Shanosonniere françeze. Liri.

Dhe, pres Pranverën. Diellin...

(Partitë politike më të rrezikshme

se Koronavirusi politik)

Amani! Nesër, mos thuani për Mua

Se: Iku, nga Koronavirusi. “Armik”.

I padukshëm. Vdekjeprurës. Ushtri

Se: U trembë. Nuk pati vargje lufte

Sot: të dali në dyluftim me Penë.

Aspak, nuk është e vërtetë politike.

Nëse, kam ikur nga kjo botë tinzare

Kam ikur nga Partitë politike. Miqtë.

Më të rrezikshëm, se: Koronavirusi...(Vota: 19 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora