E shtune, 04.02.2023, 11:41 AM (GMT)

Kulturë

Përparim Hysi: Elegji për Ali Asllanin

E hene, 06.01.2020, 10:15 AM


Elegji  për ALI  EFENDI ASLLANIN  *

In memoriam

Nga Përparim Hysi

40-vjet më parë,vdiq POET ALIU!

Që me fjalë e vargje bënte synjeriu!

Bënte synjeriu me fjalë e me vargje

Me brumë dashuria plot e tija "magje".

Lezet i kish vargu, lezet edhe fjala

Kulm i poezive a s'qe "HANKO HALLA"?

Dashurinë maja dhe brumë dashurinë

Vetëm një  LASGUSH matej me ALINË.

Dhe"loznin" me fjalën, dhe "loznin" me vargun

Fjalët mjaltë  të ëmbla seç na ngrohën gjakun.

Këndoi dashurisht deri në moshë të vonë

Se zemra e Poetit këndon për gjithmonë.

Ndaj e gjen plakushin tek "loz" me çupa

Edhe këto çupa,"zë" i pi me kupa!

Dashuron Poeti,edhe kur është gjysh

E thonë poezitë, pa si e pa qysh?

40-vjet i  ikur? Kush thotë që ka ikur?!!!

Si mund të ketë ikur me të s'jemi nginjur?

A ikën LASGUSHI? Po OMER KHAJAMI?

Nuk ikën"BABUSHI"! Rron ALI ASLLANI!

* e kam shkruar më 20 dhjetor 2006 me rastin e dyzet vjetorit të vdekjes.

Tirane,20 dhjetor 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora