E shtune, 23.09.2023, 04:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Samari

E hene, 06.01.2020, 10:18 AM


Satirike

SAMARI

Kur vdiq Samarxhiu,

Një plak me përvojë,

Gomarët e rinj

U hodhën në lojë!

Thanë të ngazëllyer:

Lum për ne veshgjatë,

S'ka më samarxhinj

Do t'jemi me fat!

Një gomar plak

Shpërtheu si lumë:

- S'na lënë pa samar,

Mos u gëzoni shumë!

Na vjen ndonjë tjetër

Pa përvojë  n'samar,

Me mendjen e krisur

Na bënë shpinën varrë!

Sevdail  Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora