E enjte, 29.02.2024, 11:05 AM (GMT)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Përkarshi “Parkut Grave” në Shkup e prita Vitin e Ri

E premte, 03.01.2020, 03:02 PM


PËRKARSHI “PARKUT GRAVE”

NË SHKUP E PRITA VITIN E RI

NGA KALOSH ÇELIKU

(Armiku i Shën Mërisë Virgjër)

Edhe, pas përplasjes kokës për muri

Mes betonit të Vitit mbrapshtë 2019:

Mezi e kalova kufirin politiko-fetar

Dhe, dola me Lapsin në Shqipëri Etnike.

Roje me politikanë trusakatë. Dudumë

Gjallë ta pres Librave Vitin e Ri 2020?!

Edhe, e ngrej vetëm një dolli festive

Ngushëllime, Vitit 2019. “Sallamadi”:

Unë, dhe Poezia rebele e Ditës Nesërme.

I armatosur me vargje. Nuk di për “fitore”

Nesër, Unë me poezi. E, ato me Qeveri:

Pusi më ka vënë “Kali Shemës” pas porte…

(“Analistë” politik këmbetru

në legen dhe Xhami)

Luftë! Flakë më flakë me partizanët partiak

Veten, që e heqin si “artistë”. Shqipëtar.

Strukeve, në xhepat e partive politike. Pushtet

Zotit i luten para këmbeve të hoxhës. Xhami.

E, Unë me vargun në brez: Sot, tym për tymi

Fushëbetejë. Këputen sumbullat e xhamadanit:

Përmejdani, shkrep vargjet e Poetit me struke

Dudumët, Ditën e Sotshme i zhveshin brekët.

Vargje shkrep. I palos “dëshmorë” në Histori

Hadumët, që e vrrosën veten mes varreve.

Shpallen “fitimtarë” para kamerave televizive.

Këmbetru në legen. “Analistë” politik. Xhami…

(Përkarshi “Parkut Grave”

në Shkup e prita Vitin e Ri)

I rrokullis, njëra pas tjetrës shtambat me birrë

Qendrës Tregtare. Përkarshi “Parkut Grave”:

Strehen time si nxënës i Shkollës Normale.

” Motrat” maqedonase, Unë si Bobi Canablla

Mes Dimrit, nën ferra, ku e kaloja Natën.

Vite më vonë, u them, se: Unë jam shqiptar

Moti, ua kam bërë me dije Mbiemrin:

Fajin e keni vetë. Dalldisjes mes dëllinjave.

Edhe, atë: Shkaku urrejtjes ndaj shqiptarëve

E ktheni persëprapthi Canablla! U flet vetë.

Nuk ka problem, thonë: Mund të martohemi.

Jo, u them: Unë. Ende, kam rrugë të gjatë

Përmes librave. Dhe, Poezisë rrugaçe Erotike.

Në “Gjino”, pi birrë. E pres djalin nga puna

Marrë në shtëpi, sonte. Përgëzojmë nipin.

Djali, dikur vjen pas pak kohe. Përshëndetet

Dhe, iku në punë. Papritmas, lindë Poezia

Përkarshi, “Parkut Grave”. Portës Triumfale:

Sot, e prita Vitin e Ri 2020 mes grave besnike.

Asnjë Lapës me vete. Fletë. E lë birrën armike

Gunën e lëkurës maxsi. Dhe, zbres në Librari:

I blej katër - pesë lapsa kimik. Dhe, fletë letre.

Vetëm e vetëm, ta qes në letër poezinë erotike.

Dhe, tymeflakë e shkrep Vargun e asaj Dite

Luftën time me Penë, në dyluftim. Libra:

Me partizanët partiak këmbetru në legen.

Ndërkohë nga “Gjino”, delë një Grua. Zonjë

Dhe, më përshendetë në gjuhën maqedonase:

Mirëmbrëma, Zotëri! Lakmi ta kam, o burrë!

I përgjigjem: Edhe, Unë ta kam lakmi, Zonjë

Grua e “Parkut Grave”, në prag të Vitit Ri 2020.

Edhe, atë: në “Gjino”, Përkarshi Portës Triumfale.

Dhe, ikëm në shtëpi. E lamë “Parkun e Grave”

Faqeve mes librave. Poezive erotike, në Histori…(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora