E merkure, 21.02.2024, 12:01 PM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Profesori i poezise Vangjush Ziko

E shtune, 28.12.2019, 04:34 PM


PROFESORI I  POEZISE - prof. Vangjush Ziko

Nga Luan Kalana

Ju Friends qe na  thoni Ne me respekt "profesor" (faleminderit),por a e dini kush eshte Profesori yne i Letersise ?!

-Prof.Vangjush Ziko,sot me banim ne Toronto Kanada.

-Mesuesja ime e pare qe me mesoi A B C, Pavlina,ishte ne shkolla, ish 11 Janari ,Tirane.

-Ndersa Profesori yne i pare ,qe na mesoi te shkruajme,Letersi,te jemi nje shkonjes te thejshte ,(por jo poet e shkrimtar) ,eshte mjeshtri artist letrar  prof Vangjush Ziko,pedagogu im ne fakultetin e Letersise ne Korce ,maestrua ,zanatciu ,Ustai i poezise,poeti lirik ,perkthyesi mjeshter Ai qe me mesoi (lenden) METRIKEN ,Estetiken e Letersise  ..

Kam shkrur per te per librat e tij,por i mbetem ende borxhli.Nuk haroj takim me te ne Bilisht ne pronovimin e librit tim(shih fotot ne postimet e poshteme).Shkas per keto fjale me dha intervista e Moikom Zeqos me profesorin.

Lexoni nje poezi te tij me poshte ...

IKONA E DASHURISË

Desha të ta thosha dashurinë

vetëm me një fjalë,

fjala m' u bë farë.

E mbolla farën

dhe më mbiu një shegë,

skuqën dy zemra në një degë.

Desha ta derdhja dashurinë

në një varg,

m'u bë vargu im lastar.

Mbolla lastarin dhe ishte prill,

në çdo degë

të këndoi ty një bilbil.

E mbolla dashurinë

në timen poezi,

m' u bë ikonë

dhe shenjtorja ishe ti.

V.Z.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora