E shtune, 24.02.2024, 06:30 PM (GMT)

Kulturë

Drita Lushi: Tringëllimi i festave të një qyteti

E hene, 30.12.2019, 03:03 PM


TRINGËLLIMI I FESTAVE TË NJË QYTETI

Festa ësht? dashuri

dashuria është fest?!

NGA DRITA LUSHI

-Ka momente kur na pëlqen t? besojmë n? ?ndrra dhe ënd?rrojmë, të besojm? në përralla dhe i d?gjojm?, t? besojmë n? legjenda dhe i lexojm?.

Kur dhjetori vë k?mbën, në shkallën e parë t? tij, mbi  qytet seç ndjehet nj? aromë e veçant?, aromë Feste, arom? bredhi, aromë Krishtlindjeje. Ndjen aromën e nj? viti dymbëdhjet?muajsh, që ?shtë n? fund të tij, por q? na l? gjithmonë nj? Vit tjetër t? Ri si dhuratë.

Ja, ky ?shtë momenti kur ne behemi t? ajërt, t? lehtë, ?ndërrues, po aq dhe tok?sorë dhe të dhimbsur.
Del t
? vizitosh qytetin, dhe t? duket se vallëzon me dritat,ndërsa  sht?pizat e drunjta t? Krishtlinjes, të ftojn? t? bujtësh për t? pirë nj? kafe apo birrë dhe  kraharori gufon nga frym?marrja e plotë.
Përfshihesh edhe ti dashur e padashur dhe  shtyn tutje vellon e realitetit, sepse t
? pëlqen  t? besosh në diçka magjike, si përshembull të takosh personazhet e ndrysh?m t? festave, që i ke lexuar n?për libra qysh n? fëmij?ri, e pastaj rrit me to, dhe f?mijet e tu.
Sa her
ë vjen  periudha e nd?rrimit t? viteve, ne duam t? besojmë, që ësht? babagjyshi  Ai, q? vjen dhe lë dhuratat posht? bredhit të stolisur, q? në bredh strehoen ?ngjejt, ose do te zbresin yjet, gëzojm?  p?r ekzistencën e një burri me mjeker t? bardh? dhe veshje të kuqe, q? quhet Santa Claus, i cili  p?r mij?ra vjet i bie anembanë botës me slit?n magjike duke prekur gjithë globin p?r të sjell? dhuratat.
Sh
ëtitja vazhdon dhe k?mbët të urdhërojn? t? ecësh…. Qyteti kumbon nga z?rat e njerzve, shkrepen fotografi, ka l?vizje, energji, dhe e ftohta e dhjetorit duket sikur venitet nga d?shira e njerzve q? duan të festojnë.
Dyqanet janë si qytete m
? vete,me drita,me bredha dhe lajmërimet  p?r kaq apo aq përqind ulje sikur i tundojne pak?z njerzit,ndonse e dine që jane t? gënjeshtra;
Shumica shohin nga jashte, gj
?rat e ndryshme të vitrinave,duke ?ndërruar q? do ti blejnë me shpres?, motin që vjen!
Atë q
? e arrin syri, shpirti  i jep magji,
aty ku nuk arrin syri, arrin shpirt
ërorja.

Te gjitha zbukurimet e fest?s, bulevardet, rrug?t, sh?titoret, dyqanet, pallatet, ballkonet,muzika, ushqimet , asgjë nuk do t? ishin pa pasur praninë e f?mijëve, sepse ata janë festa e v?rtet?, jane vetë festa, vet? qyteti janë ata!
Kush ka par? syt? lutës, pyet?s, të lotuar, syte e trishtuar të nj? fëmije e kupton se rreth kujt sillet shpresa e tashmja dhe e  ardhmja;
Ndonse Atdheu im k
?të vit mban mbi supe nj? trishtim te thelle,dhe një pamje të lodhur, sepse fatkeq?sia natyrore nuk lajm?ron dhe nuk zgjedh kur vjen, prap ka një arsye të arsyeshme, q? ngjyra dhe muzika e fest?s t? jehojë, sepse jeta triumfon mbi dhimbjen…!!
ding…
dong…
K
?shtu tringëllin  zemra e kryeqendrës s? shqiptarëve dhe e gjithë Shqip?risë!
Sepse ne i duam gjërat e g
?zuara,jeten, muzikën, yjet dhe dritat…!
Ne jemi një popull q
? shpresojmë e shpresojme parreshtur,ndonse shkëlqimi i varf?ris? ?shtë i fshehur pas shkëlqimit t? dritave!
Presim nisjen e nj
ë dekade te re, t? nj? Viti të Ri, me t? cilin  do udh?tojmë p?r dymbëdhjet? muaj, duke dhën? e marrë t? mira, shqetësime e dashuri.

Të shpresojm
?, q? ky Vit, t? ketë m? pak politikan? dhe më shum? pun?
M? pak fjal? dhe me shum
ë sh?ndet!
M
ë shum? lindje dhe më pak largim t? njerzve nga vendi!
M
ë pak s?mundje dhe m? shumë g?zim!
M
ë pak aksidente dhe vrasje m? shum? paqe!
T? urrehemi m
ë pak e të duhemi m? shum?!

Le t’i hapim  Porten Vitit Të Ri!
Ardht
ë  i mbar?, i begatë e  i paqt?  2020,(dymijeenj?zeta) për mbarë Shqiptarin?!
Amen!
29 Dhjetor,
i motit 2019
Tiran
ë!(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora