E diele, 25.02.2024, 05:25 PM (GMT)

Kulturë

Përparim Hysi: At Gjergj Fishtës

E hene, 30.12.2019, 01:15 PM


AT  GJERGJ  FISHTËS !

In memoriam   *

Nga Përparim Hysi

Po të falem AT i SHENJTË

PO të bie në gjumë,i ngrati,

Se këndove me lahutë

Trimërinë me derte FRATI!

Kush fytyrën engjëllore

Masakrisht ta nëpërkëmbi

Eh, ç'shëmti dhe sa mizore

Edhe varrin , ty ta nëmi.

Ti,LAHUTË e gjallë MALCIE

Që lëshove zë kushtrimi

APOSTUL i Madh SHQIPËRIE

Humbe se sundoi "shëmtimi".

Ti e mbrojte SHQIPËRINË

Në PARIS e  në NEWJORK

Por"shëmtimi" në harrim

Dhe për varr asnjë copë tokë!!!

E kërkova varrin tënd

Dhe s'e gjeta asgjëkund

Por të gjeja në çdo"kuvënd"

Nëpër vargje me lahutë.

Andaj falem para teje

Tesh që erdh DEMOKRACIA

APOSTUL I SHQIPTARIZMIT

Ti je NDERI!  MADHËSHTIA!

80- vjet ke në amshim

2020 asht bash për ty.

Shkoi"shëmtimi" në greminë

Për ne gjallë, për krejt SHQIPËRI.

*Ka lindur më 23 tetor 1871 dhe ka ndërruar jetë më 30 dhjetor 1940.

Tiranë,29 dhjetor 2019(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora