E shtune, 18.05.2024, 11:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Flasim Shqip, jemi Shqiptare

E premte, 03.01.2020, 03:20 PM“Flasim Shqip, jemi Shqiptare”-"VATRA" SHQIPTARE

Koncerti Festiv i Vitit te Ri ,me femijet

e shkolles shqipe “VATRA” Clearwater Florida USA.

Mes nje atmosfere festive me pjesemarrjen e nxenesve te shkolles ,prinderve dhe te ftuareve u percoll me gezim, Urimi per Vitin e Ri 2020 edhe ketu ne mergim,ne kommunitetin shqiptar Clearwater te Tampa Bay,USA.

Koncerti i femijeve te shkolles ,kokteji dhe muzika ishte nje manifestim familjar e prinderor bashke  me dhuartat, nje eveniment me vlera atdhetare qe ju bashkua gezimit te femijeve per Vitin e Ri.Ishte nje aktivitet dhe nje organizmi per tu vleresuar ,mbreslenes ,nga Dega “VATRA” ne Tampa Bay,me

Presidentin ,patriotin e palodhur ,mergimtarin z.Tasim Ruko.

Merite te vecante ka drejtuesja e aktivitetit ,Mesuesja znj.Meri Andrea Kodra,me talentin e saj dhe pervojen artistike ish Mesusese edukatore e e shquar ne qytetin e Korces,me grupin artistik te shkolles te veshur kuq e zi ,me ngjyrat e Flamurit kombetar, percollen me repertorine etyre me kenege recitime

lojna e valle,mesazhim simbolik “Flasim Shqip ,jemi Shqiptare !”

U kendua e u recituan nga femijet ne shqip,per Vitin e Ri,per Atdheun,per Shqiperine .Ato ishin emeocionuese dhe prekese dhe u duartrokiten me lot gezimi nga pjesmarresit e salles.

Akoma me te bukur e bene festen ,artisti kantautori Tomi Flilpi,i cili kendoi pa pushim gjate gjithe mbremjes bashke me femijet te shoqeruar nga DJ maestro Armandi Zacellari,te cilet i dhane gjalleri ambjentit festiv,me kenge e vallet per femije e nga Shqiperia .

Ndihmese dhe kontribut, ne organizimin e Festes dhane Adriana sa bashku me familjen,rregulloi ambjentin dhe gjithe kohes se bashku  me Gentianan,Sonilan ,Anila,Diara,Lolan qendruan te gatshme ,per ndihme Po keshtu edhe prindi Bardha Kokonozi dha ndihmesen e saj ne dhuratat per femijet.

Znj.Adriana solli suprize edhe babagjyshin e vitit te ri ,znj. Gitjana Gjyshi me grupin e valleve ,,lojrat,mesuesi Haki Veliun dhe gruan e tij qe eshte prane shkolles se bashku me ne ndihmen Mesuesen Anna Kullaj,znj.Elida Rembeci Kallanxhi qe ndihmon ne dhenien e mesimit te gjuhes.dhe Paul Qendro ne ndihme te organizimit dhe pergatitjes te salles.e te tjere.

Nuk mund te leme pa faelnderuar e peremendur,sponsorit  ata qe mbushen tavolinat plot me pizza , ushqime e pije te boolshme :- Klarenc Novaku i New York New York Pizza, dhe- Oltian Ndreu i Bro's Pizzeria,Isuf Spahija si dhe  "Central Christian Church" për ambjentin dhe pajisjet e vëna në dispozicion.

Evenimetit artistik e pasuruan me fjalen e tyre pershendetese dhe me dhurata per femijet te ftuarit.

Dr. znj.Anna Kohen, presidente e AAWO "Motrat Qiriazi", nje aktiviste

eshquar e kudondodhur e cila shpërndau dhurata simbolike për fëmijët.- Aktori i talentuar imirenjohur,z.Aleksandër Rrapi,  që përshëndeti të pranishmit dhe hodhi ide të vyeshme se si shkolla shqipe "Vatra" dhe komuniteti shqiptar të forcojnë bashkëpunimin për praktikimin e traditës kulturore shqiptare;.Luan Lumeka Kalana, poet, i cili inkurajoi nxënësit në rrugën e tyre të dijes dhe shpërndau disa libra dhurata nga botimet e tij.

Atmosfera festive arriti kulmin kur ne salle hyri Babagjyshi,Plaku i Vitit te Ri,i mireperitur nga femijet i veshur tradicional,i cili shperndai dhurata e cmuara e   nga nje cante plot cdo per femijet , nga shoqata VATRA ,nga z.Tasim Ruko.Gjate koncertit e pas saj ,Mesuese ,prinder e te ftuar vallzuan bashke me femijet duke kenduar e brohiritur :

“-Flasim Shqip ,jemi Shqiptare”

Mirenjohje ,falenderim dhe Urimi yne buron nga zemra ,Gezuar r Vitin e Ri 2020

Mireupafshim ne aktivitete e Festa te tjera ,shkola Shqipe ‘VATRA”,Clearwater Florida .

@ Luan Kalana,-publicist shqiptaro-amerikan

Celarwater Florida 29 dhjetor 2019.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora