E hene, 24.06.2024, 02:30 AM (GMT+1)

Kulturë

Libri më i ri i autorit Gjon Keka: 'Pjetër Bogdani - zëri i gjeniut dhe patriotit'

E diele, 05.01.2020, 01:55 PM


Botues Lena Grafik, Prishtinë.

Libri mbi figurën e Pjetër Bogdanit është i mbështetur në dokumente arkivore dhe bibliotekare. Bogdani këtu shihet si një gjeni, patriot dhe ringjallës i ndërgjegjës kombëtare arbërore. Roli i tij i madh i tij në shërbimin ndaj atdheut dhe lirisë së saj. Zëri i tij në atë kohë ishte zë i një gjeniu dhe patrioti sepse i zgjoi nga gjumi dardanët dhe u tregoi udhën se si mund të arrihet liria dhe mbrojtja e ekzistencës së identitetit dardano-arbëror europian. Ai u vlerësua me Diplomë të fisnikërisë nga Perandori Leopold I dhe ishte një mik dhe ndihmës i madh i Gjeneralit Pikolomini. Veprat e tij do të vlerësohen për sa kohë të flitet gjuha arbërore. Libri është sponzorizuar nga z. Kristë Kqira - Mërgimtar dhe patriot i devotshëm. Pronar i Firmës së ndërtimit “Robert Bedachungen GmbH”, Villmergen, Zvicër.

Libri në ditët në vijim do të gjendet në Librarinë Dukagjini dhe Librarinë Artini -Toena në Prishtinë si dhe në Librarinë online në Bukinist Tiranë.
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora