E merkure, 16.10.2019, 03:46 AM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Hipokrizi patriotike!

E enjte, 19.09.2013, 08:55 PM


Në mbeshtetje të shkrimit të zotit Aurel Dasareti

HIPOKRIZI PATRIOTIKE…!

(Në vend të një Cikli me vjersha me temën e kurbetit)

Nga Zeqir Lushaj
-Ç’ka na meson jeta e Kastriotit?

…!
Deri kur, 
ne shqiptarët,
do t'i themi kësaj mënxyre:
- BOLL!

…!
Ikim, tërë jetën,
(nga sytë këmbët),
dhe lëm amanete…
Hipokrizi patriotike…!,
(dashuria për At’Dheun!)
dhe i kthehemi…, 
në arkivol.

…!
Ç’farë fiton Atdheu,
nga amaneti,
që lëm Ti dhe unë?

Një lesë pleh,
(Plot dhimbje e lot),
…Asgjë më shumë!
            ./.


(Vota: 24 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT