E premte, 02.12.2022, 11:58 PM (GMT)

Kulturë

Rrustem Geci: Kohët e mia

E merkure, 02.05.2012, 06:00 AM


KOHËT E MIA

 - të nderuarit, Flamurit kombëtar

Sa herë e shoh flamurin

sytë më mbushen me lot

nga i gënjyeri flamuri ynë

nga i mashtruari flamuri ynë

Sa herë e shoh flamurin

më  kujtohen të rënët në betejë

dhe të burgosurit e panumërt

që rraheshin dhe dënoheshin

për më të shtrenjtën e Kosovës

O i shenjti flamuri kombëtar

e mbaj në mend shumë mirë

kur gjykatësi dhe gjykatësja

( mjerisht të dy shqiptar )

më dënuan me 5 vjet burg

për  ngritje  të  flamurit  kombëtar

në  dasmën  e  djalit  tim

Sa herë e shoh flamurin

më kujtohet i gënjyeri flamur

nga  mashtruasit e lirisë

Sa  herë  e  shoh  flamurin

më  të  parin   e  betejave

më kujtohen kohët e mia

dhe flamuri  i munduar!..

 

Rrustem Geci - Dortmund(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora