E marte, 23.04.2024, 10:09 PM (GMT+1)

Kulturë

Besar Shkembi: Pranvere pa lule

E diele, 29.04.2012, 07:09 AM


Besar Shkembi

Pranvere pa lule

Manushaqja nen ferre
Edhe kesaj radhe
s´d na sjelle pranvere

Per nenat shamizeza
do t´kete dhe sivjet
Vaji edhe lote
ashtu si me pare
ketu e trembedhjete vjete

Perkujtime trimash
qe ne lufte kane ra
nusja kujton burrin
qe s´di ku e ka
qane edhe jetimi
per babin e vet
babi kujton djalin
qe ende se ka gjete

S´do te kendojne zogjet
lulet s´do t´kane ere
vashat do te presin
edhe kete pranvere(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora