E marte, 23.04.2024, 10:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Takimi

E marte, 01.05.2012, 08:11 AM


Ishe ligur,ishe tretur
Mos gjatë kohës ke"ngrënë bar?!"
Ja,kështu,të kam gjetur
O moj dashuri e parë !

Befasia qe e madhe
Edhe britma-ulërimë
Unë u vush në alarme
Mos po shihja  vilaninë?!

Ikën vite,shkuan vite
Ja,u mbushën plot 50-të
Sikur qenë vjete-drite?!
Ne,po nga"tjetër planet?!"

Edhe malli zu vërshoi
Sic vjen nga shirat lumi
Të dy mbetur si pagojë
Si goditur qemë nga plumbi.

PLumbi i mallit zë hap plagën
Zë hap plagën e qëkurit
Puthja,puthjes s'i lë radhën
As që pyesim ne prej turpit.

Puthur ngrohtë dhe puthur ciltër
( Të fitojmë "kohën e humbur?!" )
Dhe mallkojmë atë "kohë-dimër?!") *
Që na la si të përcudur.

Mbemë përcudur dhe të ndarë
Vec për shkaqe aq "banale?! "
50-të vjet kishim pa parë
Dhe u mbytëm nëpër malle.

* ndarje për biografi

Grandkafe,Tiranë,më 28 prill 2012(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora