E marte, 20.10.2020, 12:41 AM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Halit Bogaj: Abel Gance (1889-1981)

E shtune, 24.09.2011, 04:30 PM


Abel Gance (1889-1981)

 

Nga Halit Bogaj

 

Abel Gance, është i lindur më 1889 në Paris , kurse ka vdekur në vitin 1981 .Ai ishte regjisor, skenarist dhe producent i madh francez..Abel Gans konsiderohet njëri ndër etërit e parë të kinemasë franceze dhe gjuhës moderne , duke u llogaritur në mesin e pionierëve të parë në historinë e artit të shtatë, bashkë me Dejvid Grifitin n’Amerikë dhe Sergej Anzenshtajnin në Rusi.

 

Si një kineast i shquar novator,ai afirmohet në vitin 1918 ,sidomos me filmat’’Akuzoj’’dhe’’Rruga’’.Filmi’’Napoeloni’’ishte një kryevepër tjetër e rëndësishme të cilën e realizoi në fund të karierës së tij gjeniale. Pasojnë filmat e tij të famshëm’’Lukrecia Borxhia’’‘’Austerlic’’dhe’’Fundi i botës’’.E çmonin shumë regjisorë botërorë e sidomos Akira Kurosava dhe Frensis Ford Kopola të cilët mësuan shumë prej tij.Se çfarë rëndësie kishte ai për kulturën franceze, një rrugë e njohur në Paris mban emrin e tij.

 

1911 : La Digue 1912 : La Pierre philosophe 1912 : Le Nègre blanc 1912 : Il y a des pieds au plafond 1912 : Le Masque d'horreur 1915 : Strass et Compagnie 1915 : L'Héroïsme de Paddy 1915 : La Folie du docteur Tube 1915 : La Fleur des ruines 1915 : L'Énigme de dix heures 1915 : Un Drame au château d'Acre 1916 : Le Périscope 1916 : Le Fou de la falaise 1916 : Fioritures 1916 : Ce que les flots racontent 1916 : Les Gaz mortels 1917 : Le Droit à la vie 1917 : Mater Dolorosa 1917 : Barberousse 1918 : La Dixième Symphonie1919 : J'accuse 1923 : La Roue 1924 : Au secours ! 1927 : Napoléon 1931 : La Fin du monde 1934 : La Dame aux camélias 1935 : Le Roman d'un jeune homme pauvre 1935 : Lucrèce Borgia 1935 : Jérôme Perreau, héros des barricades 1935 : Napoléon (version remaniée du film de 1927) 1936 : Un grand amour de Beethoven 1938 : Le Voleur de femmes 1938 : J'accuse 1939 : Louise 1940 : Paradis perdu 1941 : Vénus aveugle 1943 : Le Capitaine Fracasse 1953 : Quatorze juillet (court métrage) 1953 : Lumière et l'invention du cinématographe1953 : Lumière (pour la télévision) 1954 : La Tour de Nesle 1956 : Magirama (avec Nelly Kaplan)1960 : Austerlitz 1963 : Cyrano et d'Artagnan 1966 : Marie Tudor (1966) (pour la télévision) 1967 : Valmy (TV) (pour la télévision terminé par Jean Cherasse) 1971 : Bonaparte et la Révolution (version remaniée du Napoléon de 1927 et 1935)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora