E diele, 09.05.2021, 12:24 AM (GMT+1)

Kryeshkrim » Entela

Entela Binjaku: Pak sociologji...

Përshëndetje të dashur miq, E prita me kënaqësinë më të madhe këtë ftesë, për disa arsye. Së pari, sepse jam në një mjedis universitar, që e konsideroj si “habitatin” tim natyral, së dyti sepse ...

Entela Binjaku: Dhuna ndaj gruas, nevojë ndërhyrjeje

Familja për individin duhet të jetë vatra, streha e sigurtë, mbështetësja e padiskutueshme dhe e palëkundur, burimi i vetëbesimit dhe pikënisja e afirmimit si individ.Por, jo çdo herë është kështu ...

Entela Binjaku: Një mikroklimë politike në ZSH

Në këto muaj fundpranvere,  fillimvere dhe vjeshte kanë ndodhur disa “ngjarje” të cilat nuk mund të anashkalohen pa  bërë një analizë të vogël.  Bëhet fjalë për politikë… Për ne shqiptarët e kudogjendur,  nuk është një “domen” ...

Entela Binjaku: Mbi telenovelat

Media është një sipërmarrje e atillë kulturore, e aftë të zhvillojë një aktivitet që po pushton të gjitha shtresat tona shoqërore, duke arritur tek një publik i gjerë dhe shumë heterogjen. Çdo ditë e më shumë programet mediatike po bëhen gjithmonë e më ndikuese ...

Entela Binjaku: Një histori e zakonshme???

Sa më e varfër ekonomikisht, kulturalisht dhe në pikëpamje të impulseve pozitive shpirtërore, të optimizmit,  të jetë një shoqëri, aq më e pasur është ajo me aspekte të problematikës sociale dhe situatave për t´u trajtuar. Nëse shteti në bashkëpunim të ngushtë  ...

Entela Binjaku: Vetëvlerësimi në vendin e punës

Pas viteve ´90 zhvillimet shoqërore në vendin tonë njohën shumë risi të lidhura me tregun e punës. Profesione të reja, profesione drejt humbjes, papunësia gjithashtu krijuan një tjetër tablo jete për të cilën shoqëria shqiptare ishte thuajse e papërgatitur. Megjithatë ...

Entela Binjaku: Të jesh rom në Shqipëri

Ajo ishte e para studente rome që më takoi rasti të kisha. Kishim të njëjtin emër. Më goditi me zhdërvjelltësinë dhe natyrshmërinë me të cilën prezantoi veten dhe përkatësinë e saj etnike. Ishte një vajzë rome, me rezultate të mira nga shkolla e mesme ...

Entela Binjaku: Edhe njëherë për gruan…

Një ndër shprehjet që artikulohet më dëndur për gratë shqiptare në politikë është se kthehen në burra.Sipas këtij perceptimi sjellja dhe qëndrimet në politikë janë larg natyrshmërisë femërore, më pranë sjelljes mashkullore pra ...

Entela Binjaku: Faktorët që ndikojnë në turizmin shqiptar

Vendet evropiane të ish-Bllokut Komunist hynë në rrugën e tranzicionit nga një sistem i mbyllur, totalitar në një sistem të ri të hapur, demokratik duke u përballur natyrshëm me shumë probleme dhe sfida. Jashtë këtyre ndryshimeve nuk mbeti  ...

Entela Binjaku: Shoqëria kërkon të rilindë

Të dashur miq!Unë quhem Entela Binjaku, pedagoge dhe përfaqësoj këtu botën universitare, gratë dhe vajzat e Tiranës.Fryma e Re Demokratike hyri në mjedisin politik shqiptar për të përfaqësuar një aspiratë të të gjithë shqiptarëve ...

Entela Binjaku: Nën presion...

“Po deshe lexo ndonjë gazetë ndërkohë, po vetëm lajme me vrasje ke”- kështu më tha sot moderatorja e një emisioni ku isha ftuar, në pritje të fillimit të transmetimit. “Jo”,- i thashë, “po shoh ndonjë lajm më mirë”. Dhe si çdo ditë tjetër, sërish shoh një lajm të zymtë, të trishtuar, mësoj ...

Entela Binjaku: Stresi - variacione të një teme

Sipas Herbert Blummer “individët jetojnë në një univers simbolesh që përmbajnë kuptime dhe vlera tw cilat përftohen vetëm përmes procesit të komunikimit dhe të ndërveprimit shoqëror. Në këtë mënyrë njeriu, shquan tek vetja, mbi të gjitha, identitetin e vet ose profilin e vet shoqëror ...

Entela Binjaku: Diskriminimi në vendin e punës

Muaji shtator në shoqërinë tonë ka zëvendësuar denjësisht të famshmin „qershor të muajit të sulmit“shprehje më të cilën jemi mbrujtur breza të tërë gjatë viteve të regjimit të lënë pas.Nisur nga ideja e përgjithshme se shumë projekte të lëna gjysëm ...

Entela Binjaku: Sociolog apo psikolog?

Zgjedhja e profesionit, i lidhur ngushtë me arsimimin, është një ndër vendimet e rëndësishme në jetën e një individi, për shumë arsye, të lidhura të gjitha me të ardhmen e tij.Me lëvrimin e një profesioni të caktuar, i cili vijon si rezultat i shkollimit në një fushë të caktuar, individi përmbush një pasion, ushqen një ambicie ...

Entela Binjaku: Fëmijët dhe interneti

Ditë më parë u fol lidhur me rrezikun që interneti mund të krijojë tek moshat e reja, aq më tepër kur ata nuk kontrollohen nga prindërit. Sociologia Entela Binjaku, e pyetur lidhur me ndikimin e internetit në jetën e fëmijëve, thotë se informacioni falas, koha e gjatë e harxhuar përpara ...

Entela Binjaku: Të jesh grua në Shqipëri…

Papunësia dhe varfëria kanë lënë mënjanë çështje të ndjeshme për shoqërinë tonë siç janë ndër të tjera p.sh. ato të pozitës së gruas. Për hir të përkatësisë gjinore ndoshta ky duhej të ishte edhe shkrimi im i parë i këtij cikli, që ka filluar prej javësh “Të jesh qytetar i Shqipërisë”. Në fakt për të shkruar këto rradhë jam nxitur nga ...

Entela Binjaku: Harresa jonë kolektive

Pak kohë më parë, në qendër të Tiranës, pranë Pallatit të Kulturës, pranë meje ecte me hap të ngadaltë një figurë e gjatë, pak e përkulur, një burrë i thyer në moshë. Përballë tij dy mesoburra ndërsa ecnin ju drejtuan me zë të lartë: “Spiun, sa njerëz ke marrë më qafë ti”! Zotëria vazhdoi rrugën, ndërsa unë mbeta me tronditjen e këtyre fjalëve si në skenën e një filmi ...

Entela Binjaku: Të jesh i papunë në Shqipëri

Në vijim të shkrimit të mëparshëm, në qendër të këtij shkrimi do të jetë përjetimi i papunësisë në shoqërinë tonë. Papunësia është një ndër dukuritë e mundimshme dhe aktualisht e pranishme në shumë familje shqiptarësh.Dikush mund të mendojë se nuk ja vlen të merresh me problem që dihen ...

Entela Binjaku: Të jesh i varfër në Shqipëri...

Varfëria, papunësia, paragjykimet, indiferenca ndaj njerëzve në nevojë, dhuna brenda familjes, etj., janë disa nga problemet shoqërore më të rëndësishme që mundojnë vendin tonë. Tranzicioni i tejzgjatur drejt një shoqërie të vërtetë kapitaliste, shtoi dukshëm edhe të tjera, demografike, urbane e shoqërore, si emigracioni i madh ...

Entela Binjaku: Kultura politike në politizimin e shoqërisë

Disa ditë më parë, ndërsa doja të shkruaja këtë shkrim, pyeta një të njohurin tim, më i informuar se unë, se sa parti ka në vendin tonë. Shifra që ai më dha, ishte sa dyfishi i asaj që dija.E çuditur kërkova në faqen internetit të gjykatës së Tiranës; nuk gjeta asnjë të dhënë mbi këtë, kështu që falë një kanali mediator, më së fundi, mësova se në Gjykatën e rrethit Gjyqësor të Tiranës deri tani janë 123 parti të ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora