E diele, 09.05.2021, 12:26 AM (GMT+1)

Kryeshkrim » Entela

Entela Binjaku: Greva dhe shoqëria jonë

Në shoqërinë tonë ngjarje të caktuara mund të marrin një rëndësi shumë të madhe, edhe për faktin se përmes tyre mund të kuptojmë më shumë mbi profilin tonë psiko-kulturor, mbi cilësinë e demokracisë së ndërtuar prej nesh dhe mbi përgjegjshmërinë e shtetit tonë për funksionin e tij social.Një ndër këto ngjarje është greva shumëditore e urisë, e disa prej ish të burgosurve politikë të regjimit komunist. Në regjimet demokratike grevat janë forma shumë të natyrshme të reagimit qytetar dhe në këto shoqëri ...

Entela Binjaku: Emocionet e bixhozit

Një vit më parë tek “Ushtari i panjohur” një punëtor që gjithë ditën priste ta punësonte dikush për të shtruar pllaka, paratë që fitonte i linte në bingo. Gjashtë muaj më parë, në një qytet në jug të vendit, një kryefamiljar rreth të 50 –ave, kishte shitur edhe të vetmin mjet me të cilin ushqente familjen, furgonin, për të luajtur në kazino. Para pesë muajsh, në Tiranë, një 18 vjeçar kishte lënë në lojrat e fatit edhe makinën e blerë nga prindërit të cilët punonin me ndershmëri në emigrim. Dy muaj më parë në qytetin e Fierit ...

Entela Binjaku: A jemi më pranë frymës evropiane?

Çdo herë që bie në kontakt me diskutime që kanë në qendër marrjen apo jo të statusit kandidat, e pyes veten sa pranë Evropës jemi ne si shoqëri shqiptare me kulturën tonë të të menduarit dhe të vepruarit.Për aq kohë sa nuk anashkalon kontekstet e ndryshme të tipit antropologjik, psikologjik, historik, ekonomik dhe politik të një shoqërie, sociologjia mund të përkufizohet lirisht edhe si një disiplinë sintezash. Parë në këtë këndvështrim, ajo jep një ndihmesë shumë të madhe përballë ...

Entela Binjaku: Në ditën e parë të shkollës...

Më 10 shtator pritet të nisë mësimi në shkollat e arsimit parauniversitar në vendin tonë. Shoqëria në përgjithësi, me institucionet përkatëse, ka një ndjeshmëri të lartë ndaj kësaj dite gjë e cila reflektohet kryesisht tek përgatitjet intensive që bëhen deri në çastin e fundit për pajisjen e fëmijëve me bazën e nevojshme materiale. Përgatitja psikologjike për këtë ditë është ende një koncept pak i njohur, por edhe kur njihet,mbetet larg aplikimit në praktikë ...

Entela Binjaku: Impakti social i talk show-t

Në dhjetëvjeçarët e fundit të shekullit XX pushteti i medies u rrit ndjeshëm falë revolucionit teknologjik, i cili solli me vete një seri transformimesh në realitetin shoqëror dhe në atë ekonomik. Teorikisht media, duhet të përfaqësojë një ndërmarrje të vërtetë kulturore, në gjendje të zhvillojë një aktivitet të institucionalizuar, që pushton të gjitha shtresat shoqërore, duke arritur tek një publik i gjerë, dhe heterogjen ...

Entela Binjaku: Disa zhvillime të familjes shqiptare

Stina e verës në shoqërinë tonë, veç pushimeve në plazh, aksidenteve rrugore, kthimit në Shqipëri të të afërmve emigrantë, dallon veçanërisht për numrin e lartë të dasmave. Rituali i dasmës shqiptare, i dashur dhe intensiv për të gjithë të përfshirët në të, nënkupton ndër të tjera, edhe krijimin e qelizave të reja familjare. Entuziazmi për këto celula shkon përherë bashkë me urimin për jetë të gjatë dhe të lumtur. Nëse familja ...

Entela Binjaku: Ringelmann dhe debati për gjuhën

Si një pjesë njerëzish, personalisht ndjej se jam “e pushtuar” nga fjalët e huaja, të cilat edhe pse më janë të dashura dhe shumë të rehatshme në përdorim, kanë zënë një pjesë jo të vogël të fjalorit, duke jua marrë padrejtësisht këtë vend fjalëve shqip. Vitin e kaluar me dëshirën për tënxjerrë një botim tërësisht ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora