E diele, 19.05.2024, 06:47 PM (GMT+1)

Speciale

Agron Tufa: Kuja e pangushëlluar e Mnemozinës

Ndërgjegja është e vetmja pasqyrë në të cilën njeriu mund të shohë të gjitha veprimet e tij, të gjitha punët e tij të mira e të këqija. Njerëzit që e zotërojnë këtë cilësi, mundet që, pak nga pak...

Baki Ymeri: Nata e tingujve të dashurisë

Bota e fëmijërisë së shpirtit është bota e poezisë, ndërsa pasioni për t’iu rikthyer fëmijërisë në moshë të pjekur është bota e shpirtit të hapur. Nostalgjia dhe malli ndaj vendlindjes...

Aleksandër Stipçeviq: Vendi i shqiponjave

Shum? kroat? nga motive dhe arsye t? ndryshme e kan? vizituar Shqip?rin?, respektivisht ato vende ku kan? jetuar shqiptar?t dhe kan? shkruar mbi at? se çfar? kan? par? dhe...

Një shekull e gjysmë publicistikë shqiptare?

Libri "Një shekull e gjysmë publicistikë shqiptare" (1848-1997) është shkruar e botuar nga pedagogu shkodran, Prof. dr. Hamit Boriçi që më 1997, një tekst bazë që mbetet nga më të mirit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora